Už je to oficiální, pakliže budete chtít pořídit nové procesory Intel architektury Nehalem, pak hledejte Core i7.
Intel oficiálně potvrdil několik dnů starou informaci, kterou na světlo vynesly asijské magazíny. Nové procesory Intel architektury NEHALEM ponesou označení Intel Core i7. Název se může zdát lehce krkolomný, ale myslím, že si zvykneme. Jak vidíte, Intel si ponechá v názvu slovíčko Core, což je známé označení současné architektury samotného výpočetního jádra. Proč? Důvod je úplně jednoduchý. Architektura NEHALEM je totiž nová (u Intelu) hlavně jen co se týká konstrukce samotného procesoru. Samotné výpočetní jádro ale zůstává víceméně stejné, které se nachází v současných procesorech Core 2 Duo/Quad.
Samotný procesor NEHALEM pak bude mít dvě modelové řady. Nás čeká v tomto roce nástup té nejvýkonnější (ale také nejdražší), kde budou procesory s názvem Bloomfield. Ty budou pasovat do zcela nového socketu LGA 1366. V tomto případě samozřejmě zapomeňte na to, že byste si tento procesor osadili do vaší stávající desky se socketem LGA 775. Integrovat tam půjde leda kladivem a i pak máte smůlu, protože hlavní změnou celé architektury je integrování paměťového řadiče do procesoru. Tohle už na poli procesorů novinka není. Konkurenční AMD využívá integrovaný paměťový řadič už dlouhá léta, Intel tuto technologii samozřejmě uvádí v nejmodernější verzi. V případě procesorů Bloomfield je to hned tříkanálový řadič DDR3 pamětí. Stejně jako u procesorů AMD komunikuje tento řadič se samotným jádrem procesoru po rychlé datové sběrnici, kterou Intel nazval QuickPath. Vůbec samotná konstrukce procesoru Intel Nehalem je velmi podobná konstrukci současných procesorů AMD Phenom, zejména nových 45nm DEBEB. Tato podobnost výrazně srovná situaci v procesorech. Intel i AMD totiž budou mít ve stejný čas konstrukčně velmi podobné procesory. Rozdíl bude jen v konstrukci samotného procesorového jádra.
Samozřejmě nějaké ty odlišnosti tam budou. Jak NEHALEM, tak AMD DENEB budou vyráběny 45nm procesem. NEHALEM však do patice LGA 1366 bude výrazně větší procesor. To jde na vrub zejména tříkanálovému DDR3 řadiči. AMD DEBEB bude mít "jen" klasicky dvoukanálový DDR2/3. NEHALEM Bloomfield také bude mít výhodu v opětovném nasazení Intelovské technologie HT (Hyper-Threading), známé z procesorů Pentium4. Jde o to, že se jedno jádro bude tvářit jako dvě, což v některých situacích díky této virtualizované dvouvláknové konstrukci přinese výkonnostní zisky - samozřejmě ne vždy a všude. Samotný NEHALEM pak bude nativně čtyřjádrový procesor.
Otázku, kterou si mnozí kladete, je: „kdy a za kolik?". Takže tyto nové procesory se na trhu objeví zhruba během října, ovšem v neznámé dostupnosti. Nejlevnější model, který by se měl na trhu objevit, by měl stát kolem 280 dolarů, což je dnes našich asi 5500 korun vč DPH. K tomu ale budete muset připočíst tak 250 dolarů za základní desku (takže nějakých 5000 korun), kdy váš výběr bude usnadněn omezením na jedinou čipovou sadu - Intel X58. K tomu ale také budete muset připočíst cenu slušných DDR3 pamětí (tak 1600MHz+ aby to mělo smysl). Pokud ale dnes plánujete nákup nějakého dražšího stroje s Intel Q9300 a podobně, pak už bych se možná nad posečkáním na novou technologii zamyslel. Bohužel nejsem vám schopen cokoliv potvrdit a s jistotou říci ohledně fyzické dostupnosti v obchodech v jakém množství a kdy přesně. Ovšem myslím, že movitější Ježíšek-Santa-Děda Mráz už by ty NEHALEM sestavy dotáhnout určitě měl :). Mainstreamová řada procesorů NEHALEM, které začnou nahrazovat Core 2 Duo, přijde až během 1-2 kvartálu příštího roku a bude příslušet do nového socketu LGA 1160 (takže na upgrade vaší stávající sestavy taky zapomeňte). Spolu s ním přijde nová čipová sada, kterou by mohla být nejspíše P55.
Zdroj: Intel.com, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|