Růst kapacity HDD pokračuje, ačkoliv i v kapacitě je předehnala SSD řešení. Ale ta mají nevýhodu.
Zatímco na poli SSD je vývoj opravdu překotný, kdy ceny velkých kapacit klesají a kapacity samotné rostou skoro před očima, na poli HDD je situace komplikovanější, jelikož nám zbyly víceméně jen tři výrobci HDD a dva, kteří ovládají trh. Jsou to WD a SEAGATE. Obě společnosti už řadu let pracují a také slibují novou technologii, které povede k masivnímu nárůstu kapacit, které lze na plotny HDD zapsat.
SEAGATE tuto technologii nazývá HAMR, WD zase MAMR. Problém dosud byl, že přes sliby a očekávání má tato technologie využívající zahřívání pomocí laseru nebo mikrovln, velké zpoždění kvůli problémům se spolehlivostí. SEAGATE ale nyní tvrdí, že problémy vyřešila. HDD začne s touto technologií vyrábět v příštím roce (2019) a půjde o první generaci, která bude určená hlavně pro praktické testování v datacentrech apod. takže běžný prodej se nedá očekávat. Ostrého nasazení do běžného prodeje se pak dočkáme prý v roce 2020 a půjde o modely s kapacitou kolem 20TB.
V roce 2021/2022 by pak SEAGATE chtělo vyrábět modely s až 36TB, v letech 2023/2024 pak plánuje zvýšit kapacitu na 48TB a pokračovat dále podobným tempem. Prakticky každé 2-3 roky zdvojnásobit kapacitu. Otázek je však celá řada. V první řadě samozřejmě efektivita a spolehlivost, v druhé řadě cena, i když právě cena za GB/TB zůstane u HDD řešení ještě dlouho výrazně lepší, než u SSD. U těch sice kapacita disků roste také, ale cena za ten 1GB/TB je stále mnohem vyšší. Nemluvě o tom, že SSD mají limitovaný objem přepisů, což u HDD není.
Pravdou je, že HDD se netěší takové pozornosti, což je dané i tím, že prostě máme jen dva dominantní výrobce, a tak pokud ty mají problémy s nějakou technologií (což oba mají) a vylepšením HDD jako takových, není zde nikdo další dostatečně silný a schopný, aby na vývoji HDD zapracoval. Jsem si jistý že scénář, který prezentuje SEAGATE, je tím vůbec nejoptimističtějším a že reálně budeme na slíbené HDD s těmi kapacitami čekat určitě déle. Na druhou stranu je otázka, kolik běžných uživatelů podobná HDD bude vůbec využívat bude, a tedy na ně netrpělivě čeká. Prodeje HDD klesají, protože do mnoha běžných PC už se ani neosazují a spousta uživatelů přistoupila prostě na to, že využívá CLOUD a STREAM služby, a tak již velká vlastní data neskladuje. Tlak na to, aby byly ceny těchto velkých HDD zajímavé, tak nebude nejspíše příliš velký. V CLOUDových službách je ale po HDD obrovská poptávka. Každopádně pokud se predikce SEAGATE vyplní, bude HDD stále zajímavé a stále široce využívané a naprosto zásadní technologie pro spoustu dalších let.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|