Velké překvapení u AMD, které přichází v překvapivou dobu. Ovlivní ale hodně.
U společnosti AMD to byl vždy její šéf, který výrazně určoval směřování i politiku celé firmy. Ten současný, Dirk Meyer, šéfoval firmě od roku 2008, nicméně jako takový působí ve firmě už slušnou řádku let ve vysoké pozici a hrál jednu z hlavních úloh při vývoji architektury procesorů Athlon. Za jeho řízení prošlo AMD obrovskou změnou a kompletní restrukturalizací a možná také nejtěžším obdobím, ve své dosavadní historii. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že na poli svých hlavních zájmů úspěšně.
Oznámení odchodu tohoto CEO, po vzájemné dohodě, což v překladu v tomto případě znamená nuceně, je poměrně velkým překvapením, které se příliš analytikům nelíbí. Nejsou totiž jasné důvody tohoto kroku a také načasování není příliš vhodné. Zprávy ale naznačují, že si stávající CEO udělal několik nepřátel v představenstvu firmy, kteří nesdílejí jeho představu o směřování firmy. Dirk Meyer je totiž stejně jako původní zakladatel a šéf AMD, inženýr a ne politik nebo obchodník, což charakterizuje styl celé společnosti a jejího prezentování i marketingu. V představenstvu společnosti ale získali vliv lidé, kteří si přejí, aby AMD bylo řízeno jinak a aby se agresivněji tvářilo a usilovalo o vedoucí postavení na trzích a oblastech, kde působí a zejména aby se více prosadilo na mobilním segmentu.
Dirku Meyerovi je z jejich strany údajně vyčítáno, že spolu se svým předchůdcem (Hector Cruiz), prodali mobilní divizi ATI společnosti Qualcomm a dalším, což se z dnešního pohledu ukazuje jako možná chyba, protože AMD přišlo o zákazníky, kde ATI mělo výbornou pozici hned u několika předních výrobců SmartPhone atd. V současném nástupu tabletů, SmartPhone a dalších ARM zařízení se tak některým lidem v AMD zdá, že Dirk Meyer se podílel na situaci, díky níž AMD nemá na tento nově velmi významný segment, žádný vliv a možnost v něm hrát významnou roli. Osobně musím říci, že to je asi poměrně správná výtka, protože kdyby si AMD nechalo tu mobilní divizi ATI, mohlo mít dnes konkurenci proti NVIDIA TEGRA na SoC ARM poli. Nicméně AMD v té době bylo v jiné finanční a celkové situaci a hlavně jeho zájmem byly jiné trhy a oblasti a tak to dopadlo, jak to dopadlo.
Dalšími chybami, které jsou údajně končícímu CEO společnosti AMD vyčítány, bylo nezvládnutí nástupu Phenom procesorů a architektury, která dorazila s problémy a se zpožděním a také uvedení FUSION procesorů se zpožděním a zejména vlastně darování mobilní platformy, jež je dnes na poli PC největší a nejvýznamnější, konkurenční společnosti Intel, protože AMD na mobilní platformě až do současného nástupu FUSION procesorů, neměla skutečně konkurenceschopnou mobilní platformu. Někteří analytici ale tvrdí, že Dirk Meyer byl odstraněn z řízení firmy hlavně proto, že je to právě Inženýr, ne obchodník a nefandí dalšímu prodávání podílu AMD společnosti ATIC, která stojí za GlobalFoundries a dnes už vlastní téměř 20% akcií samotného AMD. Zkrátka jde o peníze. V představenstvu AMD prostě získali větší vliv lidé, kteří si na místě CEO přejí někoho, kdo by hleděl více na peníze a méně na technologie a prostě finanční zájmy upřednostnil před technologickými a tedy změnila se výrazněji povaha a směřování firmy.
Jako prozatímní CEO povede společnost AMD Thomas Seifert, který zastává pozici CFO (Finančního ředitele). K AMD přišel teprve v roce 2009, ale jeho bohaté zkušenosti na podobných pozicích zahrnují 20 let působení u společností Qimonda nebo Infineon atd. Nicméně už na tom je vidět změna, protože doposud byli ve vedení AMD jen lidé napojení na její zakladatele, kteří sdíleli stejný přístup a názor na směr vývoje. Představenstvo AMD také ustanovilo komisi, která má za úkol najít kandidáta na stálého CEO společnosti AMD. Můžeme si být jistí, že to bude člověk, který bude reprezentovat snahu o změnu, kterou prosazuje dominantní část představenstva a že se dočkáme asi tedy změn v politice, řízení i směřování firmy. Zda dobrých, nebo špatných, to se nedá s určitostí říci. Změny ale asi nastanou. Ne hned, protože AMD musí pracovat s produkty, které má, ale brzy. Každopádně tohle překvapení u AMD přichází v zajímavou dobu.
PS: Pokud se cítíte, že na vedení AMD máte vzdělání, zkušenosti, můžete poslat na společnost svůj životopis atd. :). Soudě podle diskusí, je tu řada lidí, kteří přesně vědí, co se má udělat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|