Vrátí se Intel na správnou cestu? Možná. Vybral si zajímavého nového šéfa.
Ještě nedávno to byly podle mnohých nepotvrzené báchorky, jenže jak se ukázalo, zákulisní informace, které v poslední době unikají ve velkém z Intelu, jsou opět 100% přesné. Společnost tak aktuálně potvrdila, že dosavadní šéf Robert Swan skutečně končí. Oficiálně Intel nechce důvody moc rozebírat, ale z informací ze zákulisí jasně vyplývá, že jednoduše už nemá důvěru. Dosavadní šéf prostě už „lhal“ za firmu na veřejnosti moc dlouho. Zastírání problémů, neustále posouvání termínů, neplnění slibů a nedodržení plánů .... veřejnost, partneři ani investořit už prostě tomuto představiteli firmy nic nevěřili. Nebyl důvěryhodný a nedokázal tak dál firmu takříkajíc prodávat. Vedení se rozhodlo k logickému kroku jej odvolat a najít novou tvář společnosti, která by mohla v kolotoči slibování a neplnění zase pár let pokračovat.
Společnost tak oznamuje nástupce a kupodivu to není další finančník, ale skutečný technický inženýr. Což může být zajímavá změna. Novým šéfem bude Pat Gelsinger, který je velmi známý v průmyslových kruzích. Na novou pozici odchází z VMware (kde z toho nadšeni rozhodně nejsou). U Intelu už i pracoval. Není to žádný nováček. Byl v ní vlastně od samých počátků už v roce 1979. Nejde tedy o nikoho z cizího a jde o člověka z nejožších kruhů Intelu, byť v posledních letech pracoval jinde. O jeho zkušenostech nelze pochybovat. Potenciálně největším přínosem je ale ten fakt, že po letech bude mít Intel v čele technického inženýra, ne finančníka nebo obchodníka. Jak důležité je mít v čele technologické firmy inženýra, který rozumí produktům a tomu, co firma dělá, se ukázalo třeba u AMD. Nicméně na jeho příkladu je také vidět, jak dlouho trvá novému šéfovi, než uvede do praxe větší změny strategie, produktů atd. Prostě 3 až 4 roky, než uvidíme produkty a změny na trhu samotném, které může nový šéf Intelu skutečně nyní inicializovat.
Bohužel, potvrzení odchodu současného šéfa Intelu a potvrzení několika dalších informací, není až tak pozitivní zprávou. Vypadá to totiž, že v tom případě platí i mnoho dalších velmi negativních zákulisních informací o Intelu a situaci uvnitř firmy. Firma ztratila mnoho klíčových pracovníků v poslední době. 10nm výroba je neopravitelně rozbitá, Intel to jen v prezentacích maluje na růžovo a zastírá. 7nm výroba má velké zpoždění už více než rok a zdaleka není konec vývoje a nasazení do praxe v dohledu. Intel přitom zase nyní oficiálně slibuje, že prý udělal průlom. Věřit tomu může ale leda blázen, speciálně poté, co Intel sliboval zásadní průlom několikrát u 14nm, která měla zpoždění, každý rok několikrát pravidelně posledních 5 let tvrdil, že udělal průlom u 10nm, a víme, jak to dopadlo. Takže tvrzení že udělal průlom na 7nm? Ha ha ha ….
Až budu držet desktopový 7nm procesor Intel v ruce, tak tomu budu věřit. Do té doby je cokoliv, co dnes Intel oficiálně řekne asi tak důvěryhodné, jako tvrzení, že Země je placatá. Navíc informace ze zákulisí mluví o pravém opaku, že 7nm má obrovské problémy, není prakticky kdo by je dnes u Intelu dokázal řešit, a není vůbec na pořadu dne. Situace je prý tak špatná, že Intel vážně vyjednává s TSMC o tom, že by některé další procesory vyráběl 5nm a také 3nm u TSMC, protože jinak není naděje, že by AMD dokázal produktově konkurovat. AMD jde na 5nm již u další generace ZEN4, jejíž výroba odstartuje pravděpodobně nekdy na přelomu roku nebo začátkem příštího roku.
Nový šéf tak přebírá společnost Intel, která je bez přehánění v rozkladu. Nefunguje v ní prakticky nic. Jediné co dnes drží Intel (stále velmi vysoko) nad vodou a zastírá všechny vnitřní problémy, jsou výrobní kapacity a nepostradatelnost. Kvůli tomu má jistou většinu trhu v serverech a na PC jen proto, že AMD prostě nemá tak velké kapacity, aby zásobovalo celý trh. Současně poptávka po PC a serverech je teď rekordní, takže se prodá vše, co se vyrobí. Intel má tak obrovské štěstí, že nyní absolutně nezáleží na kvalitě produktů, výkonu ani jejich cenách, protože se prodá prostě vše. Intel ovšem ví, že zaostává produktově prakticky ve všem a všude, někde už o dvě generace. A vzhledem k nesrovnatelným možnostem ývojovým, výrobním i finančním, je to naprosto neomluvitelné. Mnozí proto říkají, že Intel by měl začít úplně znova.
Zda se nový šéf pustí do takové naprosto zásadní reorganizace, je ale otázkou. Jakkoliv je to významný a zkušený inženýr, problém je, že je spíše v pozici veřejné mediální figurky, než aby Intel jako takový, skutečně řídil a udával v něm krok. To dělá širší vedení Intelu, a to samotné se nijak nemění - jdiná změna je prostě na tom nejviditelnějším postu, všichni ostatní, kteří dovedli firmu tam, kde nyní je, zůstávají a rozhodují dále. Takže uvidíme, co o tom řeknou další zákulisní "drby", ale i tak, pokud se podaří novému šéfovi prosadit nějaké změny a nové produkty, jde o nejméně 3 možná 4 roky, než se něco zásadně projeví na trhu a v produktech samotných. Intel ovšem změnu zoufale potřebuje, protože pokud se náhodou situace na trhu najednou uklidní, poptávka spadne na normální úroveň, a začne tak rozhodovat zase jen kvalita, výkon a ceny produktů, a bude tedy boj o zákazníka, Intel nemá prakticky co nabídnout a konkurence je už teď úplně jinde …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|