Situace firmy Intel je špatná. A bude ještě horší. Nové produkty selhaly a plány nedopadly.
Pro mnohé hlavně v samotné firmě i okolí je okamžitý odchod/útěk Pata Gelsingera, velkým překvapením. Speciálně když proběhl okamžitě. V roli CEO a současně předsedy představenstva firmy odstoupil už 1.12.2024, tedy ještě dříve, než byl tento odchod 2.12. oficiálně oznámen. Že nešlo o plánované rozhodnutí, je naprosto jasné. Speciálně u firmy velikosti a významu Intelu se podobné strategické změny ve vedení připravují ne-li roky dopředu, tak aby byl přechod čistý a hladký. To se v tomto případě zjevně nestalo. Navíc je ona chystaná změna dlouho dopředu oznámována. Tak náhlý konec není normální a rozhodně nepůsobí dobře. Na druhou stranu nic u Intelu nepůsobí dobře už dlouho. A dnes již bývalý CEO, Pat Gelsinger, na tom měl také významný podíl a byl tváří selhání celé firmy. Není se tak co divit, že okamžitě po oznámení zprávy o jeho nečekaném útěku, akcie Intelu posílily, ačkoliv k tomu rozhodně není žádný objektivně dobrý důvod, protože situace samotné firmy je katastrofální a dá se očekávat, že se bude zhoršovat …
- Pat Gelsinger jako CEO totálně selhal
Tiskové zprávy a vyjádření Intelu hovoří o tom, jak za svou 40+ letou kariéru byl Pat Gelsinger respektovaný a jak dobře odváděl svou práci a sloužil Intelu. S ohledem na výsledky firmy a celkovou její situaci, do které se pod jeho vedením v posledních letech dostala, jsou to naprosté kecy a urážka inteligence každého, komu je to oficiální vyjádření určeno. Objektivně je Pat Gelsinger naprostým selháním, který si za svou extrémně mizernou práci a celé roky lhaní veřejnosti a investorům a neplnění slibů a plánů, odnese desítky ne-li stamiliony dolarů do penze, co by odměnu. Aneb zase nám život ukazuje, že spravedlnost není …
Není objektivně nic, za co by se Pat Gelsinger ve své roli CEO, dal pochválit natož uznávat. Pravda, firmu už s mnoha stávajícími problémy převzal v roce 2021 a rozhodně se nedá označit za hlavního natož jediného viníka. Ovšem na stávající situaci firmy se rozhodně spolupodílel i před tím, než se CEO stal. A pod jeho vedením se všechny problémy výrazně zhoršily a firma se dostala do hospodářských potíží. Navíc je jasné, že se z nich hned tak nevyhrabe. Všechny plány s novou výrobou a novými produkty, které měly Intel vrátit na výsluní, všechny bez výjimky totálně selhaly.
Prakticky každé jeho vyjádření ohledně produktových novinek a chystaných technologií, se ukázalo jako lež. Opakovaně. Všechno bylo horší v praxi a mnoho slibovaných věcí nakonec vůbec nedorazilo. Co by tvář firmy Intel si všichni pamatují jeho veřejné sliby a proslovy na téma 7nm výroby, která opakovaně měla přinést zásadní posun a řešení všech potíží, aby nakonec byla zcela zrušená. Pamatujeme si jeho nekonečné vychvalování a předvádění plánů se 7nm METEOR LAKE procesory, které měly rozdrtit konkurenci, aby nakonec byly zrušeny. A jistě nemusím připomínat totální fail jménem GPU divize a supervýkonné herní Xe grafiky Intel, se kterými vystrnadí NVIDIA ze své platformy. Atd. atd. za jeho vedení byla zrušena řada produktů, a současně uvedeny některé nejhorší produkty v historii firmy. Miliardy dolarů vylétly oknem …
Samozřejmě základy všech těchto trablů byly dány dávno před jeho nástupem do funkce CEO, ale nejen že s tím nic neudělal, ačkoliv bylo všem, co to pozorovali, naprosto jasné, co se děje a kam vše směřuje. On je nechal naplno rozhořet a maximálně udělal to, že zhasl všechna světla v tom tunelu, aby na tu probíhající katastrofu nebylo moc vidět.
Takže tvrdit, že Pat Gelsinger je respektovaný? Kým a za co? Možná jako inženýr v malém teamu kdysi byl, ale co by CEO a šéf je jedním z neomluvitelně největších selhání v historii technologických firem a naprostá katastrofa. Pravda, celé vedení Intelu má minimálně stejný podíl na situaci, ale on byl tváří a hlasem firmy. Není divu, že se do vedení z toho zbytku jeho korporátních kumpánů, vlastně nikomu teď moc nechce. Dělat ze sebe blbce před celým světem a slibovat produkty a technologie o kterých dobře víte, že jsou mnohem horší než říkáte, pokud je vůbec na trh vydáte? Jmenováni byli tak zatím dva dočasní zástupci, než se někdo najde. Potíž je, že bez kompletní obměny vedení a vlastně všech vedoucích pozic ve firmě a rozmetání kultury a politiky korporátního Intelu, se nic nezmění. Problémy firmy jsou čistě strukturální a jsou v dlouhodobém stylu vedení a fungování společnosti jako takové.
Do nekonkurenceschopných produktů a technologického stavu dnešní výroby, se jen se zpožděním promítly. A je pravdou, že být PC a hlavně CPU trh skutečně funkčním konkurenčním prostředím, a nebýt Intel monopolem, protěžovaný a strategickou US firmou, pravděpodobně bychom se dnes bavili o krachující společnosti. Ovšem přesto všechno skutečně krach Intelu nehrozí. Rychlý útěk nyní bývalého CEO však zase takovým překvapením není. Pat měl stejně pár let před důchodem a byl by stejně za několik let vystřídán. Situace firmy se navíc přes jeho opakované sliby v žádném případě nelepší, ba naopak. Nová generace procesorů a produktů naprosto selhala. A to ji navíc Intel vyrábí u konkurenčního TSMC, což je obrovské selhání pro všechno, co Intel jako takový znamená/znamenal. Továrny budou nadále prodělávat, prodat je nemůže, protože na ně dostává podporu a dotace, USA a další státy ho udrží na živu ze strategických důvodů. Takže má a musí mít ty továrny, ale nemá žádný použitelný moderní výrobní proces pro žádný technologicky špičkový produkt.
Finanční ztráty bude tedy Intel generovat i nadále. Nástup AI nezachytil, v procesorech mu AMD utíká ve všech ohledech, a nová generace CPU produktů AMD je opět o generaci lepší, než porávě přdstavená nová generace Intel řešení. Chystaný nový výrobní proces 18A sice bývalý CEO vychvaloval a sliboval že vyřeší situaci, ale ze zákulisí zní jasně, že ani ten dobrý nebude a řešení nepřináší. A nyní se chystá zoufalé zpožděné představení nových ARC B500 GPU, které jen ukáží, jak moc Intel generačně zaostává za konkurencí. Jinými slovy, Intel dnes má v ruce zcela nové procesory, GPU a výrobní technologie, které ovšem nestačí na nic z toho, co má konkurence. A přinejlepším dva roky s tím má na trhu vystačit? Hlavní plán bývalého CEO Pata Gelsingera, udělat z Intelu výrobce čipů pro všechny, tedy včetně třeba výroby pro AMD a NVIDIA, selhal a zjevně ani on nevěří, že by se v dohledné době měl šanci naplnit. Naplnil by se jen v případě, že by Čína zaútočila na Taiwan a výrobní kapacity TSMC by byly zničeny. Ba hůře, pod vedením Pata Gelsingera, nejen že se Intel nestal výrobcem čipů pro všechny, ale naopak sám poprvé v historii nevyrábí ani vlastní novou generaci procesorů. ARROW LAKE (Core Ultra 200 i mobilní verze) vyrábí u konkurenčního TSMC, zatímco jeho vlastní továrny zejí prázdnotou a prodělávají.
Takže ano, Pat Gelsinger si prostě řekl, že to nemá zapotřebí, zabalil si věci, shrábl desítky, až stamiliony dolarů a utekl si užívat v klidu důchod, nechajíc ze dne na den všechny problémy, které za svého působení ve firmě způsobil a pomáhal způsobit za hlavou, ať si je řeší, kdo chce. Jeho příkladu by ideálně mělo následovat celé vedení firmy, pokud má mít Intel nějakou budoucnost. Jen odchod a případná změna CEO prostě nic nezmění, ostatně Pat je toho jasným důkazem, protože v roce 2021 byl on to jediné, co se v Intelu změnilo a vidíme, jak se problémy firmy od té doby vyřešily.
Současně, pokud nevypukne válka (ke štěstí Intelu jde však o dnes docela pravděpodobný scénář) a Intel se rázem nestane nepostradatelným, protože by byl prostě jediným výrobcem, tak se současné problémy firmy budou jen prohlubovat. A žádné skutečné řešení a výrazně lepší produkty následujících několik let, nejsou reálně na dohled. Protože všechno vzniká ve stejném stylu se stejným přístupem jako ve firmě vznikalo doposud. Vlastně hůře, Intel začal šetřit a propouštět, aniž by ale vyřešil jakýkoliv problém, které k současné situaci vedl … jediným odkazem Pata Gelsingera bude ta hromada rozbitých „zpětných zrcátek“, kdy rád mluvil o tom, jak konkurence, zejména AMD je prý již ve zpětném zrcátku Intelu. Jaksi mu přitom nedošlo, že je to proto, že se ho chystá předjet o další kolo, v případě speciálně TSMC už rovnou o několik kol.
Takže upřímně, tenhle rychlý a nečekaný útěk CEO Intelu z jeho funkce, vlastně nic moc neovlivní. Jen současné vedení firmy, které za všechno může, musí najít další dobře placenou ovečku, která se bude ještě nějakou dobu, než to všechno nevyhnutelně praskne a zhroutí se, s úsměvem lhát „a slibovat všem jitrnice, které svět neviděl“ (a neuvidí).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|