Výrobci PC tvrdí, že příští v příštím roce i těch následujících má AMD posílit více než kdy dříve.
Už za dva týdny se na trh oficiálně dostanou nové netbooky, nettopy, Tablety, základní desky i další zařízení postavená na první generaci AMD Fusion a už nyní výrobci PC předpovídají, že to bude pro AMD velký úspěch. Dokonce tvrdí že jen díky FUSION vzroste podíl AMD ze současných 10-11% na mobilním trhu rovnou na 15% a celkový tržní podíl dokonce na 25% trhu a v roce 2012 pak by dokonce mělo dosáhnout podle výrobců až na 30% podíl, což by pro AMD, firmu mnohonásobně menší, než je Intel, znamenalo historický úspěch.
FUSION samotné je zatím největší a také nejbližší naděje AMD. Někteří výrobci už ale opatrně naznačují, že by AMD mohlo zabodovat i se svou novou generací CPU. Tento měsíc se totiž poprvé dostaly finální vzorky zcela nové 32nm procesorové generace Bulldozer, do rukou výrobcům a partnerům a již jsem slyšel první zajímavé ohlasy. Výrobci už opravdu vědí, jak na tom nová generace procesorů AMD je a bude a plánují v roce 2011 zásadně navýšit produkci základních desek pro AMD, což může jisté věci naznačovat.
„Shodou“ okolností se dnes dostaly ven i další velmi podrobné roadmapy toho, co na nás AMD v první polovině roku chystá. A není toho vůbec málo. Už je víceméně jisté, že samozřejmě na CES AMD uvede první generaci FUSION APU čipů, tedy hybridního čipu s CPU i GPU schopnostmi. To samozřejmě plánuje i Intel, ale nové Sandy Bridge zatím není s integrací grafiky a hlavně s jejími schopnostmi, byť na platformě Intelu to bude velký skok, zdaleka tak daleko jako AMD. To má integrovanou grafiku se všemi schopnostmi současných neintegrovaných grafik včetně GPGPU podpory a podpory DX11 a všeho ostatního. Nicméně zatím jako první přijdou na řadu ZACATE procesory, což jsou levné přímo na desku integrované 40nm jedno nebo dvoujádrové čipy s DX11 grafikou HD 6300.
Ale zdaleka to nebude poslední FUSION čip. AMD chystá mnohem silnější, které budou tvořit mainstream místo současných Athlon II a Phenom II procesorů. Ano, jsou to procesory Llano, vyráběné 32nm. Ty budou mít 2-4 jádra, nicméně jedná se o modifikovanou Phenom II architekturu, která ale bude vyráběna 32nm místo 45nm, navíc to bude opět monolitické APU s DX11 grafikou. Ta ale bude také podstatně silnější než je ta v ZACATE. Zhruba 3x-4x. A to nejdůležitější, Llano procesory se ve dvoujádrové i čtyřjádrovým provedení dostanou na mobilní i desktopovou platformu. Tyto procesory však budou vždy určeny jen pro patici FM1, takže ne pro AM3 nebo AM3+, je to vlastně mobilní patice. Vzhledem k tomu, že mobilní platforma dnes převažuje a to dost zásadně (70:30), je logické, že i na desktopu tak asi budeme používat vlastně původně mobilní platformu včetně čipsetu a patice. Zase by ty počítače díky tomu měly být poměrně malé, skvěle optimalizované z hlediska provozních vlastností atd. LLano procesory a tedy mainstream se objeví v našich PC ale až v druhé polovině příštího roku. Konkrétně v červenci (7/2011).
Dříve budou mít větší radost ti, kteří prahnou po skutečném výkonu. Zájemci o výkonný desktop se totiž jako první setkají se skutečně zbrusu novou architekturou procesorů AMD. Očekávané procesory ZAMBEZI, postavené na architektuře Bulldozer, které budou mít hned až 8 jader, a budou bez integrované grafiky, se dostaví na trh už v Dubnu-Květnu 2011!
S nimi dorazí i nové základní desky na AM3+ patici vybavené novými čipovými sadami řady AMD900. Mezi nimi už nebude nový čipset s Integrovanou grafikou, zůstane tu AMD 880G, který bude ještě chvíli přežívat, ale s rozšířením procesorů Llano s integrovanou grafikou, postrádá samozřejmě čipset s integrovanou grafikou jakýkoliv smysl. Nové ZAMBEZI CPU nejsou určené pro mobilní segment (zatím) a desktop dokonce dorazí dříve než serverové verze, což nás tedy rozhodně nemrzí. Celá platforma označena jako SCORPIUS tak dorazí dříve, než jsme čekali.
Samozřejmě Bulldozer procesory teď uvidíme stále častěji v nějakých ukázkách a prezentacích. Víme, že půjde o nativní až 8 jádrové procesory silně zaměřené na software s optimalizací pro vícejader. Jako takové jsou samozřejmě 32nm, což je značný pokrok proti 45nm a samo o sobě to přinese zvýšení výkonu díky vyšším frekvencím. Budou mít ale také mnohem více L2/3 paměti podpora pamětí jde z nativních 1333MHz DDR3 na 1866MHz DDR3. AMD také výrazněji nasadí TURBO technologii v inovované podobě. Procesory ZAMBEZI v 4-6-8 jádrové podobně architektury Bulldozer budou kompletně nahrazovat současné Phenom II X6 a X4 modely a platformy. Doufejme, že na podobných cenových hladinách. Každopádně, po mnoha mnoha letech, co je stávající architektura AMD aktivní, byť s vylepšeními, když Athlon64, Athlon X2 a Phenom/Phenom II mají skutečně stále stejný architektonický základ, bude Bulldozer skutečně něco zcela nového. Už za 4 měsíce se konečně dočkáme a doufejme, že tu budeme mít pořádný konkurenční souboj s velmi výkonnými Sandy-Bridge procesory Intelu.
Ti největší optimisté dokonce očekávají, že by AMD mohlo Intel zaskočit stejně, jako se mu to podařilo Athlon64/Athlon X2. Osobně by mě to ale skutečně překvapilo - považuji to za téměř vyloučené. Je jiná sitauce a segment, kam tyto CPU míří, nehraje zdaleka takovou roli, jak před lety. I když samotná architektura procesorových jader je vlastně i u SandyBridge stejná, jako u všech procesorů rodiny Core, která nahradila Pentium, nezdá se, že by byla v pozici Pentia4, což byla slepá ulička. Pochybuji, že by se AMD podařilo nachystat Intel podruhé, i když nikdy neříkej nikdy. Hlavně doufejme, že se nezopakuje situace prvního Phenomu, kdy sice ano, hurá AMD mělo první nativní 4 jádro, ale přišlo o rok pozdě a až druhá generace Phenom II skutečně fungovala, jak měla. Podobná situace by jistě konkurenčnímu prostředí nepřidala. Hlavně dnes už je nejdůležitější mobilní segment, takže Bulldozer nebo výkonné Core i7 procesory dnes vlastně zajímají maximálně 1/3 zákazníků a z toho jen tak 1/10 reálně uvažuje o jejich nákupu. Nejdůležitější je bohužel ten mobilní segment a tam Llano rozhodně procesorově nijak unikat SandyBridge nebude, tedy s výjimkou té integrované grafiky, kde má a ještě dlouho mít bude AMD před Intelem slušný náskok. Tak jako tak, rok 2011 podle toho, co říkají výrobci, vypadá pro AMD docela slibně.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|