Nová FUSION platformě se líbí i konkurenci, což je vysoké ocenění …
Server Fudzilla to vynesl narovinu. Některým lidem z Intelu se nová platforma AMD - první generace APU čipů FUSION, opravdu líbí. Samozřejmě, že veřejně a oficiálně to Intel asi takhle formulovat nebude, ale je pravdou, že Intel dokáže ocenit zajímavé produkty, kterým nové čipy AMD nepochybně jsou. Intel moc dobře ví, že AMD jej stále převyšuje na grafickém poli, kde jeho nové čipy jsou technologicky právě v oblasti grafiky mnohem dál. Na druhou stranu v současnosti má Intel mnohem výkonnější procesorovou část ve svých výkonnější CPU s GPU (SandyBridge). Ale první FUSION čipy směřují do segmentu ATOM platformy, také CPU s GPU a tu nové AMD procesory překonávají ve všech ohledech.
Intel ATOM platforma má ve svém segmentu téměř monopol, což zní sice na jednu stranu fajn, na druhou stranu nadšený z toho není právě ani Intel. Ten by byl raději, kdyby AMD zaujímalo trochu větší podíl na trhu v této oblasti a on tak měl klid od antimonopolních úřadů. Intel sám dobře ví, že ATOM platforma není zdaleka tak dobrá, jak by být mohla, protože Intel neměl zájem, aby byla, protože už takhle s ní mě problém, neboť ATOM platforma v podstatě zničila segment klasických levných notebooků na Celeronech apod. Intel tedy do této chvíle ani neměl důvod se nějak více na ATOM poli angažovat. Nicméně dobře ví, že už to tam nebude mít tak jednoznačné a konkurence konečně dorazila. Je to ale také dáno neporovnatelným postavením společností AMD a Intel vůči sobě, kdy sice AMD dokáže v některých segmentech produktů konkurovat Intelu po všech stránkách, ale musí si pečlivě vybírat, kam svou pozornost upne, protože je mnohonásobně menší než Intel, který navíc těží z obrovské kapacitní a výrobní převahy. Vždyť Intel sám o sobě je s obrovským náskokem největším výrobcem mikročipů na světě, kdy sám vyrobí 1/10 z celé světové produkce čipů. Dobře ví, že ani v případě velkého úspěchu FUSION, nemůže přijít o svou v podstatě dominantní celkovou pozici.
Nové čipy AMD FUSION jsou už dávno ve výrobě a aktuálně se vyrábí i první produkty s nimi. Nicméně zatím vám nemohu říci žádné další podrobnosti. Uvedení FUSION platformy na trh s prvními produkty proběhne až na CES a to 5.1.2011. Mohu ale prozradit, že AMD si s FUSION věří oprávněně a výrobci si tuto novinku hodně chválí. Malý čip, který poskytuje velmi vysoký procesorový a grafický výkon s podporou nejmodernějších technologií s velmi nízkým TDP v klidu i zátěži je nejen oceňován pro svou funkčnost a provozní efektivitu, ale i výrobní efektivitu, kdy nahrazuje několik čipů najednou.
Kromě toho, že se s ním počítá do přístrojů typu Netbook nebo méně výkonných notebooků s cenovkou kolem 10 000-13 000 korun maximálně, se s ním počítá i do dalších zařízení. Mezi jinými se hodně mluví o nových konzolích Wii HD a novém Xbox. Pro nové Wii by dokonce bohatě stačil i současný 40nm FUSION, který je mnohonásobně výkonnější a technologicky pokročilejší než současný HW konzole Wii. Pro nový Xbox360 se pak počítá s druhou generací FUSION na 28nm, která dorazí na začátku roku 2012 na trh. Rok 2012 je v tuto chvíli nejpravděpodobnější rokem startu nového Xboxu. Microsoft sám je podle průmyslových zdrojů velmi spokojen se současnou platformou a zejména grafikou ATI XENOS, která vykazuje lepší výkon i obrazovou kvalitu proti PS3. Nemá tedy důvod hledat někde jinde, kromě toho vlastně už současný Xbox360 používá CPU s GPU, byť jsou to dva kusy křemíku na jediném čipu. Služeb grafického čipu značky ATI využívá i současná konzole Nintendo Wii, i zde má Nintendo v plánu pravděpodobně pokračovat s AMD ve spolupráci a FUSION se zdá být pro Wii HD ideální. Nicméně nedá se říci, kdy by Wii mělo dorazit, ale v současné situaci, kdy se Wii pomalu prodejně propadá, by to mohlo být také v roce 2012. AMD v příštím roce i letech následujících může těžit z toho, že nikdo jiný nenabídne moderní DX11 herní grafickou kartu se slušně výkonným CPU v podobě jediného čipu. Intel se sice na tomto poli zlepšuje, ale stále má hodně co dohánět, navíc jeho grafické karty nejsou jako herní primárně koncipovány a Intel se nemůže jako AMD opřít o výkonné klasické herní grafiky a GPU ani o vývoj na tomto poli ve spolupráci s předními herními vývojáři.
AMD je optimistické, když přijde na FUSION platformu a nutno říci, že k tomu má skutečně důvody. Podle všeho jsou APU čipy první generace FUSION největší šancí AMD hlavně na mobilní platformě skutečně nějak výrazněji prorazit. Vzhledem k dříve zveřejněným plánům ohledně výroby a plánů do budoucna bude část APU čipů vyráběna vždy co nejrychleji na novém výrobním procesu u TSMC/GF, což by mělo zajistit, že Intel nebude moci minimálně v této kategorii nějak výrazně poodskočit ve výrobním procesu. Zatím to tedy vypadá, že AMD před lety, když koupilo ATI a zahájilo vývoj FUSION platformy, vsadilo na správnou kartu. Bohužel převzetí ATI se dalo zvládnout lépe, firmu vyšlo draho a jak se později ukázalo bylo minimálně 2x předražené, což pro AMD znamenalo nemalé problémy. Na druhou stranu možná i díky nim se AMD rozhodlo pro transformaci své firmy, rozdělení se na výrobní a nevýrobní část a vstup strategického a velmi silného investora, který má peníze a velké plány na poli výroby i vývoje čipů a budoucnost má AMD zajištěnu – dokud bude ropa :). Kromě toho v příštím roce to nebude jen FUSION, co hodlá AMD představit. Bude to po mnoha letech zbrusu nová architektura a generace CPU, 32nm výrobní proces a na konci příštího roku i po letech zbrusu nová grafická architektura 28nm čipů. Rok 2011 je pro AMD z mnoha ohledů skutečně přelomový a právě FUSION to celé hned na jeho začátku odstartuje.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|