ČR by získala velko-výrobu klíčových čipů pro moderní průmysl a stroje.
Počítačové čipy jsou „zlato a diamanty“ 21.století. Na rozdíl od minulosti ale nejde jen o bohatství. Čipy jsou mnohem důležitější, protože jednoduše pohání celou naši společnost. Moderní život, jak jej známe a všechny technologické výdobytky by bez nich prostě nebyly možné. Pro některé země jako hlavně Taiwan, jsou čipy doslova existenční nutností a válečnou obranou, v jeho případě jde o TSMC, co by tamního a dnes hlavního současného světového výrobce 95% nejmodernějších čipů vůbec. Mezi další významné producenty nejpokročilejších řešení patří SAMSUNG nebo INTEL, který jediný z těch opravdu největších výrobců počítačových čipů nemá továrny na jediném místě, ale jsou rozmístěné po celém světě. Hlavně v USA, Izraeli a Evropě. Samozřejmě je tu i řada dalších menších producentů například klíčových paměťových čipů atd. Většinou jsou to známé firmy ze špičkového IT a PC průmyslu, o kterých se na stránkách DDWorld.cz pochopitelně bavíme nejčastěji.
Nicméně samotný průmysl potřebuje i trochu jiné typy čipů, než jen ty pokročilé složité ale realtivně křehké pro PC, které tak vyrábí řada velmi specializovaných firem. Často jde o samostatné divize nebo rovnou oddělené závody od původně PC/IT firem. I ty jsou zcela zásadní, což se zjistilo nedávno. Výroba technologicky sice méně pokročilých, ale odolnějších specializovaných průmyslových čipů pro auta a stroje je totiž jako hodně věcí, soustředěna do Číny a Asie obecně. Nicméně během Covidu se ukázalo, že pokud přijde krize, přijde problém s dopravou, moderní výrobní linky hlavně v Evropě i USA nejsou připraveny na ten výpadek dodávek. Průmysl se tak snaží zdroje a výrobu čipů více diverzifikovat. Speciálně USA a Evropa v tomto podnikají hodně a masivně investují nejen do továren na nejpokročilejší počítačové čipy, ale i do těch, které produkují ty průmyslové. Ty jsou do značné míry ještě zásadnější, protože moderní ekonomika, továrny, stroje pro ty továrny ale i moderní těžké a lehké stroje všeho druhu, včetně automobilového průmyslu ale i vojenského atd. se bez těch čipů prostě neobejdou. A je tak klíčové k těm čipům mít přístup a nespoléhat se na stále méně spolehlivou a stále více nepřátelskou Čínu atd.
V ČR se nám bohužel velké investice do výroby moderních čipů vyhýbají. Náš malý stát nemá šanci na pobídkách „uplatit a přeplatit“ velké země, tedy přesvědčit firmy jako je Intel nebo TSMC či SAMSUNG, aby taky postavili ty největší a nejpokročilejší nové továrny, což je investice v desítkách miliard dolarů/Eur. Na to totiž dostávají miliardy dolar/eur pobídek. Tohle si prostě a jednoduše země s naší velikostí a rozpočtem nemůže dovolit. Příkladem je právě sousední Německo, kde se postaví dvě továrny Intelu v přepočtu za 720 miliard korun, ovšem Německo musí poskytnout pobídky ve výši téměř 240 miliard korun. S tímhle nemůže ČR soupeřit, protože příjem celého českého ročního rozpočtu je zhruba 1940 miliard korun a není tedy ani trochu reálné, že bychom si mohli dovolit dát nějakých 8% z ročního rozpočtového příjmu celé země na pobídku jedné soukromé firmě. V Německu bude stavět také TSMC, které doplní již rozjeté tamní továrny Globalfoundries (bývalé AMD) v Drážďanech atd. ČR prostě nemá šanci získat nějakou obří velkou investici tohoto druhu a významu pro IT, což ale neznamená, že se nemůže pokusit získat jiné.
V ČR jsou rozjeté různé menší výrobní závody, ale také výzkum. Díky dobrým vztahům s Taiwanem je tu slušná šance a zájem na výrazné rozšíření spolupráce na vývoji těch nejpokročilejších čipů i jejich výroby s TSMC. Současně jsou v ČR klíčové firmy zabývající se vývojem i výrobou zařízení na výrobu těch nejpokročilejších čipů. Aktuálně pak přišla velmi zajímavá zpráva pro český výrobní průmysl.
Onsemi chce v ČR investovat 46 miliard do výroby čipů!
Většině z vás asi název Onsemi nic moc neřekne, ovšem ti, kteří se pohybují v průmyslu, ji určitě dobře znají. Speciálně proto, že v ČR už čipy pro průmysl různého druhu vyrábí. Již existující menší výroba v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde americká firma ONSEMI (ON Semiconductor) vzniklá oddělením od Motorola v roce 2023 působí, by měla být výrazně rozšířena. A nejde o malou investici. Firma oznámila že chce investovat 2 miliardy dolarů, což je opravdu hodně na velikost této společnosti, která za loňský rok vykázala obrat 8,3 miliardy dolarů. Zhruba 46 miliard korun investic se samozřejmě neobejde bez nějakých zatím nespecifikovaných pobídek ze strany státu a vlády, a tedy peněz nás všech.
Na druhou stranu nemáme moc na výběr, protože nejen náš průmysl přesně tyhle čipy potřebuje. Stejně tak kromě přímé výroby se rozšíří i výzkum a další věci kolem. Firma už nyní zaměstnává přitom 2300 lidí v ČR, včetně stovek lidí v přímém navrhování čipů. Tedy nejde o žádné nízko příjmové pozice. Čipy této firmy jsou přitom klíčové pro místní automobilky, bez ohledu na druh pohonu, ale i obecná průmyslová použití. Samozřejmě dodávky z rozšířené výroby budou směřovat i do okolních zemí. Doufejme, že jednání tedy dopadnou dobře a vše se podaří ze strany současné vlády rychle dotáhnout a bude se co nejdříve vše realizovat. ČR jako země zoufale potřebuje přesně tento typ investic do pokročilé výroby, a hlavně špičkových zaměstnanců, které tahle oblast vyžaduje. Speciálně pokud máme vyvíjet a produkovat zboží s vyšší přidanou hodnotou, tedy hotové moderní stroje a zařízení, které se bez těch čipů neobejdou. Místo abychom dodávali jen polotovary pro tato zařízení, budeme mít vše potřebné zde, včetně tedy těch čipů a jejích vývoje i výroby přímo v ČR.
Je škoda, že k těmto investicím a snahám v potřebném rozsahu dochází teprve nyní, kdy se bohužel v posledních 20letech lákalo pobídkami hlavně na tu výrobu polotovarů s nižší přidanou hodnotou, což značně brzdí jakýkoliv potenciál vývoje celé ČR. Ale asi lepší později než nikdy. ČR se musí přeorientovat z manuální výroby polotovarů na co možná nejvíce automatizovanou pokročilou produkci a speciálně vývoj celých komplexních moderních řešení a současně maximálně tlačit na to, aby se omezil přístup a vliv nepřátelské Číny v Evropě. Podobné investice jsou prostě základem toho, aby Evropa otočila ten vývoj extrémně škodlivé a nebezpečné závislosti na Číně a Asii.
Presne EU by mala biť ta čo to vyvíja, no realitu pozname, len tu zmontuju fabriku aby nemuseli platiť cla, preto na vychodne slovensko došlo volvo na vyrobu elektro aut, lebo dnes čina vyrobi elektricke auto za 400 000Kč ale cla to navyšia na 1 250 000Kč.
Podobny pripad je aj u polovodičov, je pre nich lacnejšie doviesť tuna plnoautomaticke stroje, k tomu zopar udržbarov, stražnika a vyroba beži.
Ak sa chceme zbaviť zavislosti od cudzich mocnosti a nebiť pre nich len pologramotne opice, treba začať vlastny vyvoj, pravda je že sme poriadne zaspali dobu, nielen USA ale už aj Čina nas predbehla a to ešte pred par rokmi to bola banda zaostalich bicyklistov.
Kym si ludi s EU neudržime aj s ich patentami v EU budeme len zaostali otroci, Čina to už pochopila a už sa vymanila s otroctva je na čase aby sme to pochopili aj my Mali by sme si brať priklad s USA a ich heslo Frst USA, len ho pozmeniť na frst EU a možno zase si za 2€ kupime 3 dolare ako kedysi
Čína nevyrábí auto za 400 tisíc.
Za takovou cenu ho prodává.
Ale že předtím třeba deset let výrobce dotoval stát, protože to tak naplánovali v nějaké té jejich pětiletce, to se do té ceny nepromítá. Protože pro ně je hlavní získat maximum na trhu, vytlačit ostatní výrobce a mít pak dlouhodobě trh pod kontrolou.
Proto je zcela nutné dumpingové ceny dorovnat clem.
Trošku v tom máte zmatek. Čína prodává auto za 400.000,- až potud je to v pořádku. A teď k těm dotacím. Úplně vše na výrobu EV, včetně surovin je Čínské. Tzn. oni ten vůz vyrobí a ještě na něm vydělají i bez dotací. Ale EU automobilky vyrobí, veškeré komponenty musí nakoupit, třeba i z té Číny a logicky mají i dražší práci.CLO není vyrovnáním výrobní ceny, ale ochrana nekonkurenčních automobilek EU
Nemáš tak úplně pravdu.
Je pravda, že Čína se snaží o vertikální integraci.
Ale není pravda, že výrobu EV nedotuje. Dotuje a to extrémně. A zatím co západní automobilky zjišťují, že elektromobilita je prodělečný podnik a postupně od ní odcházejí, Čína se naopak snaží o to, aby se etablovala na evropském a americkém trhu a ten trh sebrala zdejším automobilkám. Ostatně totéž udělali v Číně v malém: nejprve tam přes jonint-venture společnosti (kde Čína měla vždy přes 50 % podíl) natahali západní automobilky a až se to naučili, dali těmto automobilkám sbohem.
A je blbost evropských politiků, že takovou věc dopustí a dokonce ji ještě podporují.
čina to už predvadza 40 rokov, opozeraju a okopiruju, či ukradnu. My v EU sme na tolko sprosty že ked niečo vymyslime tak pride niekto s peniazmi kupi si človeka či patent alebo firmu za par drobnych a mame prd. Svoje patenti si udržať nevieme a cudzie ziskať nechceme.
Smutna pravda s EU sa stala vyrabovana kolonia.
Mali by sme si brať priklad s USA oni žiaden patent s ruk nepustia, či Činy čo nemaju to okopiruju a vylepšia.
Chcelo by to zmeniť zmyšlanie EU a s bezubej vyrabovanej kolonie, urobiť zase to čo sme boli pred 10 rokmi.
To jo, cyklisti to byli. Ovšem vše, co mohli ukradli a i když patří ke špičce v mnoha oborech, tak velkou většinu budování, stavění nebo výroby mají na starost západní firmy a západní technologie.
Takže jejich "vymanění z otroctví" je diskutabilní náhled.
Podľa správy to má byť SiC, teda diskrétne tranzistory alebo IPM.
https://www.onsemi.com/company/news-media/press-announcements/en/onsemi-selects-the-czech-republic-to-establish-end-to-end-silicon-carbide-production-for-advanced-power-semiconductors
Myslím že tam robia aj na menších procesoch ale pravdepodobne skôr návrh a vyrábajú to inde.
O tom, jaké know how, přínosy, strategický průmysl, synergie, navázané dodavatele,... nám to přinese, se dočteme až až. Ale přidám dva otazníky, o kterých se veřejně mluvit nebude.
1) Pobídka znamená, že od nás očekávají 10-15 miliard korun, nebo to postaví jinde. A to hned nebo v lepším případě jako mnohaleté daňové prázdniny.
2) I v tomto článku se zmiňuje, že nejde o žádné nízko příjmové pozice. V obchodním rejstříku je výroční zpráva z roku 2022 s průměrným polohrubým platem cca 45 tisíc. Ano, bylo to mírně nad průměr, navíc vzhledem k regionu, ale první liga to opravdu není ani zdaleka ani z českého pohledu.