Nové procesory AMD RYZEN 7 s budete moci i nataktovat. Vzpomínka na „OPTERON 144“ ožívá!
Zatímco Intel taktování svých procesorů striktně omezuje a za taktovatelné modely s K na konci názvu si nechává řádně připlatit, AMD své nové RYZEN procesory pro taktování vůbec nezamyká. Takže si klidně budete moci koupit levnější model a udělat si z něho nataktováním ten výrazně dražší … nevěříte?
aneb za 9800 korun „nejvýkonnější“ desktopový procesor na trhu!
Někteří už si s novými procesory hrají a chlubí se zajímavými výsledky. Vzali cenově fantasticky posazený nejlevnější 8jádrový RYZEN 7 1700 a udělali z něho v podstatě nejvýkonnější desktopový procesor na trhu! Ano, R7 1700 je ten 65W 8jádrový/16vláknový RYZEN s takty 3,0GHz v základu a 3,7GHz v boostu. A ani ten není pro taktování zamčený.
No a na základní desce ASUS CrossHair VI HERO s 240mm AiO kapalinovým chlazením jej bez potíží nataktovali na 4GHz na všech jádrech a stabilně. Asi netřeba říkat že s tímto taktem bez potíží výkonem překoná všechny referenční desktopové procesory na trhu. Za 9800 korun tak můžete mít po nataktování nejvýkonnější procesor! Zlaté časy taktování jsou zpět?! Nevím proč, ale hodně mě to připomíná AMD Opteron 144.
Mimochodem AMD udělalo zbrusu novou utilitu pro taktování, a ta nabízí docela hodně. Včetně taktování jednotlivých jader atd. RYZEN zvládá i více než 4GHz. Třeba 4,5GHz dá bez problémů na jednom jádru (možná i na více). Vzhledem k trvajícímu NDA, které definitivně končí až 2.3.2017, samozřejmě zatím nikdo nechce prozrazovat vše, ale aktuálně to vypadá, že se slušnou deskou by špičkový R7 1800X měl jít tak na 4,1-4,3GHz s AiO chlazením. Ano, není to 5GHz jako u Core i7-7700K, ale mnozí si neuvědomují, že RYZEN je mnohem složitější čip s mnohem více tranzistory a jádry. A 8jádrový RYZEN stejně jako 8jádrové Intel Core i7-5960X/6900K prostě nejdou frekvenčně tak vysoko. I tak jsou 4GHz u 8jádrových RYZEN AMD naprosto neuvěřitelné a pokud vám někdo bude tvrdit, že něco podobného čekal, tak lže! Mimochodem i těch 5GHz RYZEN dokáže … aktuální rekord je 5,2GHz na všech jádrech ale při chlazení kapalným dusíkem. Na tom ale není nic divného, opět v kontextu porovnání s Intelem. Rekord se srovnatelným procesorem Intel, tedy 14nm 8jádrovým Core i7-6900K, je 5,22GHz, tedy úplně to samé!
RYZEN 7 procesory pořád mnozí vstřebávají, protože silně překvapují v mnoha ohledech. Nezapomínejte, že jsou vyrobeny 14nm FinFET procesem, stejným, jakým se vyrábí nové AMD grafické čipy a hlavně tím procesem, který původně udělal SAMSUNG pro svá mobilní SoC řešení! Nikdo z nás ani nedoufal, že by se RYZEN dokázal přiblížit 4GHz, i o 3GHz jsme hodně pochybovali. Tím spíše při tom neuvěřitelném 65-95W TDP ve srovnání se 140W 14nm INTEL HASWELL-E. Intel do vývoje svých čipů přitom nacpal miliardy dolarů za ty roky, do 14nm výrobního procesu a továren pak desítky a desítky miliard dolarů … AMD stál vývoj všech nových ZEN procesorů odhadem tak do jedné miliardy dolarů, a z hlediska výroby platí už jen náklady na samotnou výrobu čipů. Továrny ani výrobní proces už nevlastní. No a takhle to dopadlo:
- AMD RYZEN 8jader/16vláken 65-95W: 4,8 miliardy tranzistorů
- Intel Core i7 „HASWEL-E“ 8jader/16vláken 140W: 3,4 miliardy tranzistorů
A o tom že výkonově jsou procesory zcela srovnatelné jak z hlediska výkonu na jedno i na všechna jádra, už víte. Dokonce, že AMD je zdá se i výkonnější než stávající 6 a 8 jádrové procesory Intelu, nemluvě o ceně procesoru i platformy jako celku. Další velké překvapení je IPC … AMD slibovalo 40% zlepšení proti poslední generace „BULLDOZZER“ architektury, což je „EXCAVATOR, který jsme si na desktopu zatím ani moc vyzkoušet nemohli. A už ten je o nějakých cca 15% lepší než architektura FX procesorů. Jenže AMD těch 40% překonalo …. Skutečné zlepšení je 52%! Co to znamená pro praxi?
Odhadovalo se, že RYZEN bude mít výkon na jádro tak někde kolem úrovně starého HASWELLu … no nemá … výkon na jádro je někde mezi BROADWELL a SKYLAKE (KABY LAKE), přičemž Intel těží s vyšších dosahovaných frekvencí u SKYLAKE a KABY LAKE čipů. Jenže když srovnáte frekvence dopadne to takhle:
RYZEN má v některých případech na stejné frekvenci vyšší výkon na jádro a vyšší IPC než nejnovější architektura a generace procesorů Intel „KABY LAKE“! To je to, nad čím mnozí nyní nevěřícně kroutí hlavou a bude hojně zmiňováno v recenzích a testech! AMD má nyní prostě zhruba stejně výkonné 1 jádro jako procesory Intel a tak je výhoda vícejader než má Intel v jednotlivých cenových kategoriích úplně jiná pohádka, než stará generace FX procesorů. Z hlediska taktů Intel dokáže dosáhnout vyšších taktů, ale bezpečně a se 100% jistotou se přes 5GHz u většiny ani 4jádrových čipů také nedostane,. Nejde to ani s každým kusem Core i7-7700K. Přesto má asi několik set MHz výhodu, ovšem nezapomínejme, že Intel využívá svůj již potřetí vylepšený 14nm proces, AMD má teprve svou první generaci 14nm procesorů a ještě je to upravený SAMSUNG proces původně určený pro mobilní SoC řešení do telefonů, nikoliv pro tak velké procesory s tolika tranzistory jakou jsou RYZEN 7.
Z celé situace jsme mírně řečeno v šoku, vážně jsme nečekali, že AMD předvede něco takového, vlastně ani nic podobného. Na rovinu, věřil jsem, že se AMD s TOP modelem ZENu dokáže přinejlepším dostat někam mezi Core i7-7700K a Core i7-6900K, ale že to bude až takhle a ještě ty ceny a podmínky včetně taktování …?! Pokud by mě někdo řekl, že AMD vydá 8jádro/16vlákny s výkonem odpovídajícím stejné konfiguraci Intelu s TDP 65W a pro levnou i low endovou platformu (AM4) nikoliv pro ultrahigh end jako Intel (X99), pošlu ho do blázince. Proč?
Protože přeci není možný, aby AMD s prostředky odpovídající kapesnému užšímu vedení Intelu, dokázalo nabídnout i více než dokáže Intel, který své procesory a výrobu vylepšuje skoro rok co rok. Není přece možné, aby se za tak nesrovnatelných podmínek, které mezi Intelem a AMD jsou, AMD nějak výrazně přiblížilo tomu, co nabízí Intel, tedy největší výrobce mikroprocesorů na světě, který má občas čistý zisk za jediný kvartál blížící se celoročnímu obratu AMD. Chápu tak, proč jsou stále mnozí skeptičtí a čekají na recenze, kde je zakopaný ten pes a kde má ten RYZEN háček. Věřte, že ho budeme hledat. Samozřejmě se na taktování RYZEN procesorů v našem testu také podíváme. K dispozici máme špičkové AMD X370 základní desky, včetně ASUS CrossHair HERO, která se zdá být zatím nejvhodnější.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|