TÉMA: Intel prohrává s AMD! Jak odpoví na ThreadRipper a jaké má Intel možnosti? Co nás čeká? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 14 srpen 2018
Přejít na obsah
TÉMA: Intel prohrává s AMD! Jak odpoví na ThreadRipper a jaké má Intel možnosti? Co nás čeká?
Jak Intel odpoví? Pokud odpoví ...
Závěr

 

 

  • Čím Intel odpoví? Pokud odpoví …

I kdyby AMD neprodalo jediný RYZEN 2990WX (což se nestane), už teď je to velmi úspěšný produkt. Ukázal totiž pravý stav věcí nejen u Intelu, ale i na poli optimalizací Windows a řady aplikací. A nutí ke změnám a vývoji, jaké od nástupu 4jdárových procesorů nepamatujeme. Pro Intel je situace velmi obtížná, protože z pohledu produktů prostě v současnosti nedokáže nabídnout nic podobného za podobných podmínek …

Přesněji řečeno, současné Intel procesory nejsou vůbec špatné (pokud budeme ignorovat MELTDOWN a SPECTRE záležitost), špatná je jejich cena. Stále mají o 3% vyšší IPC než RYZEN, stále mají schopnost dosahovat vyšších taktů a tedy vyššího výkonu na jádro i celek než RYZEN, a především stále mají obrovskou výhodu 100% optimalizace prakticky všech aplikací na jejich architekturu a konstrukci. Z hlediska výkonu by tedy dnes Intel určitě dokázal konkurovat RYZEN procesorům se současnými čipy. Dokáže nabídnout stejný celkový výkon jaký má RYZEN 5 2600/2600X, má přesně takový procesor, jmenuje se Core i7-8700/8700K. Jenže zatímco 65W RYZEN 5 stojí od 4400 korun se slušným chladičem a možností taktování, 65W Core i7-8700 stojí 8200 korun s mizerným chladičem a nemožností taktování. To je prakticky dvojnásobný cenový rozdíl za stejných 6jader/12vláken a stejný celkový procesorový výkon.

A tak můžeme pokračovat. RYZEN 7 2700X za 8600 korun s parádním chladičem má stejných 8jader/16vláken a stejný procesorový výkon, jako Intel Core i7-7820X za téměř 16 tisíc korun a bez chladiče v ceně. Zase tedy stejný výkon za 2x takovou cenu (ale i horší efektivita). To samé platí pro RYZEN ThreadRipper včetně nejnovějšího 2990WX ve srovnání s konkurenčními Core i9. AMD ale nejen dnes nabízí stejný výkon jako Intel, ovšem za poloviční cenu, ale také přitom nabízí lepší efektivitu, lepší platformy, u kterých si nepřiplácíte na základní věci a nejnověji nabízí i nejlepší výkon vůbec. Myslím, že je jasné, co musí Intel udělat. Snížit ceny svých procesorů na polovinu, pak bude rázem ve hře, ačkoliv efektivita bude v mnoha ohledech stále horší a jeho platformy také, bude mít ale třeba výhodu vyšších taktů a možností OC (i když spotřeba těch CPU je pak příšerná).

Intel ale nemá problémy jen na desktopu, má je i v serverech a na mobilním poli. V obojím ho ale před úplnou katastrofou chrání složité struktury vzájemných vztahů s výrobci OEM a „finanční“ podpora nákupů, objemů odběru čipů, marketingu, kterou jim dává, kdy je prakticky uplácí, aby jeho čipy kupovali bez ohledu na to, co nabízí AMD a zda je to lepší pro koncové zákazníky. To Intelu zajištuje jeho podíl na trhu a nadvládu, nikoliv to, zda má nebo nemá nutně lepší produkty. Nicméně i tady jsou vidět posuny. AMD každý měsíc získává další a další zákazníky, kteří doteď nakupovali u Intelu, a i sám Intel předpovídá, že to bude pokračovat a AMD by se mohlo dostat na až 25% podíl v serverech v horizontu tří až čtyř let. Podobná je situace i na mobilním trhu. Není divu, že v nejnovějších vyhlídkách na ceny akcií se stalo něco neuvěřitelného. AMD a Intel si doslova vyměnili pozice. Akcie Intelu teď všichni radí prodávat, a AMD naopak nakupovat či ponechávat. Intel navíc vůbec nikoho nepřesvědčil svými prezentacemi v posledních dnech. 10nm výrobní proces je v troskách, plány kolem něho také a nejoptimističtější varianta, což je tedy ta, kterou nyní prezentuje sám Intel je, že „10nm“ (jež ve skutečnosti bude jen 12nm) začne vyrábět na konci roku 2019, přičemž desktopové i serverové čipy nové generace na tomto procesoru dorazí nejdříve v roce 2020.

Jenže AMD se svými 12nm RYZEN je tu už dnes a už připravuje 7nm EPYC na začátek roku 2019 a 7nm RYZEN do jeho poloviny. Intel musí odpovědět. Pokud nás čtete pravidelně, tak už víte, co Intel zhruba chystá. Zatím to nevypadá, že by Intel plánoval s AMD soupeřit cenově. Popravdě by v podstatě musel obětovat všechny zisky z výroby procesorů, protože jednoduše jeho současná architektura a konstrukce procesorů je na výrobu dražší, než co stojí výroba čipů konkurenční AMD. Intel není schopen vyrobit 8jádrocý procesor za to, za co jej vyrobí AMD. U vícejádrových procesorů, které AMD vyrábí prostě tak, že nacpe 2 až 4 čipy do jednoho pouzdra, zatímco Intel stále vyrábí monolity, je rozdíl ve výrobních nákladech propastný. AMD klidně může prodávat 32jádrový TR za stejnou cenu, co Intel své 18jádro, a pravděpodobně na něm AMD stále může mít stejnou nebo vyšší marži. Pokud si tedy Intel nesáhne výrazně na své marže a zisky a nesníží ceny procesorů, situace nejspíše bude pokračovat.

  • Mainstream: vyšší výkon, stejné ceny?

Intel se ji pokusí zmírnit tím, že prostě vydá výkonnější produkty, i když takříkajíc „za každou cenu“. V mainstreamu toho moc nezmůže. RYZEN 5 zůstane výkonnějším řešením, Intel podle mých informací nechystá 6jader/12vláken do 5 tisíc. Stejně tak do 10 tisíc zůstane RYZEN 7 s velkou pravděpodobností nejvýkonnějším a nejvýhodnějším řešením. Nový Core i7-9700K sice bude mít 8jader, ale jen 8vláken a má stát to, co dnes stojí 8700K, tedy podstatně více než RYZEN 7. Intel chystá nové 8jádrové/16vláknové Core i9-9900K, které výkonem RYZEN 7 určitě překoná, protože bude mít vyšší takty. Avšak cena se odhaduje na minimálně 12 tisíc, což je o polovinu více, než co stojí 2700X a téměř určitě nebude mít Intel tomu odpovídající o polovinu vyšší výkon. V nižší cenové hladině se tedy nezdá, že by se výrazně věci změnily, pokud nás Intel nepřekvapí tím, že sníží ceny a změní cenovou politiku, která zůstává stejná spoustu let. To by mě opravdu překvapilo, ale klidně se překvapit nechám. 14nm Coffee Lake Refresh v podobě procesorů i9-9900K, i7-9700K a i5-9600K spolu se Z390 deskami oficiálně dorazí v říjnu tohoto roku a příští rok jej doplní přeznačené „ostatní“ 2, 4 a 6jádrové procesory Coffee Lake refresh, které budou mít jen o malinko vyšší turbo takt proti současným modelům.

  • High end: výkon za každou cenu … ?

Složitější to má Intel v high endu. V serverech budou zkoušet zaujmout AVX 512 instrukcemi, ačkoliv AVRX je značně okrajová záležitost a okrajovou bude, a hlavně své speciální Otane RAM. Novou architekturu jako takovou nemá, a do roku 2020 nenabídne. Otázkou je, jak odpoví na ThreadRipper 2990WX už dnes. Z hlediska výrobních nákladů a efektivity je naprosto bez šance. Půjde tedy určitě přes výkon hnaný vysokými takty.

Pro stávající X299 platformu toho nemůže mnoho vymyslet. Do té totiž nacpe jen maximálně 22 jádrový čip, což prý údajně má v plánu uvést, opět samozřejmě tedy jednoduchým přeznačením a předěláním serverového XEONu. Ten však v žádném případě nebude stačit na konkurenční ThreadRipper WX procesor. Takže ke slovu se prý skutečně dostane obrovská LGA 3647 patice, což je to nejlepší, co Intel vůbec má a nabízí v serverech pro až 28 jádrový XEON procesor. Nová platforma se má jmenovat Intel X599 a má obsahovat 14nm Core i9 s až 28 jádry. Výrobci desek už chystají své desky pro tuhle 6kanálovou platformu, ASUS má například ROG DOMINUS, který už byl prezentován na Computexu, kde už Intel právě 28jádrový čip přetaktovaný na 5GHz s mrazícím řešením prezentoval.

Pokud Intel nastaví vyšší takty, bez ohledu na spotřebu, kdy o TDP bude velmi pravděpodobně hodně lhát, aby reálnou hodnotou kolem 350W všechny nevyděsil, tak jsem si jist, že dokáže v základu srovnat krok s RYZEN TR 2990WX. Otázkou je, kolik tahle sranda bude stát. Dnes totiž za ten 28jádrový XEON procesor chce Intel 270 tisíc korun, zatímco výkonnější 32jádrový AMD EPYC stojí 100 tisíc. Tak nějak vážně pochybuji, že by Intel dokázal za cca 50 tisíc nabídnout místo současného 18jádra právě tohle 28jádro. Každopádně bude spoléhat na setrvačnost a značku, cenově s AMD soupeřit prostě nedokáže, efektivitu už také hází za hlavu, teď už jde jen o to, aby se dostal opět do stejné výkonové ligy jako AMD. V tuto chvíli to vypadá, že Intel oznámí nějaké novinky ještě letos nebo na CES v lednu, ale v prodeji budou tak příští rok … v tuto chvíli však Intel přišel o trůn a AMD je výrobcem nejvýkonnějšího procesoru na trhu.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1626x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1806x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3921x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1294x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1260x
Komentářů: 1
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!
Nové 27“ OLED 4K 240Hz monitory v akci!Pátek, 03 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1227x
Komentářů: 1