Strana 3 z 3
Pokud by mě ještě začátkem minulého roku někdo řekl, že v srpnu 2018 budeme mluvit o tom, že Intel musí na trh uvést 28jádrový procesor do desktopu, protože ho AMD s 32 jádrovým RYZENem za 47 tisíc naprosto válcuje, poslal bych ho rovnou do blázince. 32 jádrový procesor v desktopu? Čirá fantasmagorie, řekl bych začátkem minulého roku …. Píše se srpen 2018 a já tenhle článek píši na normálním domácím počítači u sebe doma, uvnitř kterého tepe 32jádrový/64vláknový AMD procesor. Abych byl upřímný, vůbec se Intelu nedivím, že na tohle nebyl připraven … jediné co mě na tom udivuje je, že AMD tohle všechno bylo schopné realizovat a vyvinout za malé jednotky miliard dolarů, zatímco Intel v poslední dekádě investoval, ale také vydělal desítky miliard čistého každý rok. Kde ty prachy jsou? Asi se někde rozdávaly a já to zmeškal :(.
Rozhodně neprorokuji žádný krach Intelu, což naopak mnozí dělali v případě AMD v posledních letech několikrát a budiž to ponaučení, jak se situace může změnit. Intel by musel mít několik let po sobě naprosto tragické výsledky, aby to na něj jako firmu mělo vliv, a to se nestane. Ačkoliv je v problémech, produktově objektivně úplně nestačí, 10nm výrobu nemá, procesory má děravé jak cedník a šéfa si na hodinu vyrazil, stejně má rekordní hospodářské výsledky. Tedy nic jako krach není na obzoru! Intelu neskutečně pomáhá setrvačnost zákazníků a OEM výrobci a vůbec zažité pořádky na trhu. A i kdyby AMD mělo násobně lepší produkty, stejně by trvalo roky, než by Intel dostala skutečně do pozice toho druhého na trhu, protože řada firem a lidí nakupuje dle zvyku ne podle toho co je skutečně dobré koupit. Důležitější než produkty samotné, jsou dnes prostě peníze a v tomto ohledu nemá Intel na CPU trhu konkurenci (tedy až možná na SAMSUNG). AMD však rozhodně konkurenci nepředstavuje. Fakt, že AMD nyní jednoznačně poráží Intel v podstatě ve všech ohledech produktově a celkovou nabídkou, není nic menšího než zázrak.
Bohužel v reálných prodejích to vypadá, jakoby měl Intel stále mnohem lepší produkty, protože stále prodává mnohem více procesorů ve všech segmentech než AMD. Za to už mohou ale sami zákazníci a OEM výrobci. O lepší produkty za lepší ceny zjevně většina nestojí. Kromě neskutečně dobré práce, kterou AMD odvedlo, je to i fatální neefektivita a laxnost Intelu, který se místo vývoje a ladění produktů soustředil poslední roky výhradně na ladění vyšších marží a zisků, ukolébán tím, že AMD už jako jedinou konkurenci kdysi zlikvidoval uplácením výrobců a vyšel z toho se směšnou pokutou. Takže přeci neexistuje sebemenší šance, že by malé zadlužené AMD dokázalo za pár šupů na koleni uplácat něco jako 32 jádrový desktopový procesor, který překoná cokoliv, co Intel nabízí, a to včetně procesoru za čtvrt milionu korun. To prostě není možné, všem přeci dle politiky Intelu platné už téměř dekádu stačí "4 jádra", které Intel stále dokola recykluje minimálně od roku 2011. Intel se neflákal, kdepak. Efektivně zabíjel PC platformu, vývoj a optimalizace a trh. Kdo by si také kupoval nový PC za podmínek, jaké Intel na trhu vytvořil?! V roce 2011 uvedl na trh Core i7-2700K (4jádra/8vláken) za 332 dolarů, loni v roce 2017 uvedl na trh Core i7-7700K (4jádra/8vláken) hádejte za kolik …. ano, 339 dolarů a spousta ***** to pořád kupovala (ačkoliv už třeba bylo na trhu něco mnohem lepšího)! 4jádra za 300 dolarů v roce 2011 a 4jádra s vyšším taktem za 300 dolarů v roce 2017 (i 2018). To je vývoj dle Intelu a právě proto potřebujeme AMD a funkční konkurenci (kterou nemáme, protože nelze považovat Intel a AMD vzhledem k financím za skutečné konkurenty). Jak to vypadá, když máme alespoň funkční produktovou konkurenci názorně vidíte.
A užívejte si toho a využijete toho, dokud to trvá. Takové věci totiž nejsou bohužel časté a netrvají dlouho … i když minimálně do roku 2022 bych byl zatím optimistický :). Intel jistě odpoví, AMD ale na místě naštěstí stát už nebude, takže Intel potřebuje více než jen odpověď.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|