Strana 1 z 2
- TÉMA: Proč je (nejen) AMD RYZEN 7 lepší
a výkonnější než Intel Core i7-7700K i jako herní procesor?
AMD to dokázalo a dodalo na trh nejlepší mainstreamové procesory vůbec. Někomu to stále nestačí. Občas se říká, že i kdyby AMD třikrát překonalo výkon Intelu a nabídlo ho za poloviční cenu, stejně to bude pro některé málo. Někteří najdou špínu i na čerstvě napadaném sněhu a pokud jde o AMD, stačí že se to nejmenuje Intel a je prostě zle a všichni co si dovolíme řící něco jinak, tak jsme zaujatí a platí nás AMD (to bych chtěl vidět). AMD aktuálně vydalo novou architekturu a generaci procesorů, které znamenají nejen naprosto zásadní a bezprecedentní zlepšení výkonu ve srovnání s FX procesory minulé generace AMD, ale obrovský a zatraceně potřebný impuls pro celý trh. Trh, který Intel svým počínáním v posledních zabetonoval a v podstatě zabil veškerý vývoj. Pro mainstreamovou platformu Intel od roku 2011 nabízí stále to samé. 4jádra a 8 vláken, jediný rozdíl je ve frekvenci a v efektivitě dané hlavně výrobním procesem. Každopádně dejte Core i7-2600K a Core i7-7700K na stejnou frekvenci a uvidíte, jak malý bude rozdíl výkonu mezi nimi, přitom tvoří stále vrchol nabídky za stejnou (či dokonce vyšší) cenu pro největší část trhu!
A do této situace přichází AMD s RYZEN 7 s 8jádry/16vlákny a dokáže za cenu i7-7700K naservírovat RYZEN 7 1700, který má stejnou spotřebu, ale výrazně vyšší výkon. Přesto jsou tací, kteří by si prý stále šli koupit 4jádrový Intel raději, než 8jádrové AMD s výmluvou, že Intel přeci nabízí vyšší herní výkon. Proč je to špatné uvažování, které navíc potenciálně zhoršuje už tak hroznou situaci? A proč není pravda, že by měl i7-7700K vyšší herní výkon než RYZEN 7? Zkusím to zjednodušit, jak nejvíce to jde, aby bylo jasné, že hry a jejich výkon a herní výkon procesoru jsou dvě zcela odlišné věci.
V první řadě je nutné zdůraznit, že hry jsou dnes jedním z aplikačních využití, které má vůbec nejhorší využití výkonu procesorů snad ze všech běžně používaných aplikací. Jinými slovy, hry často vůbec nedokáží efektivně využívat výkon, který procesor skutečně má. A jedním z důvodů je prostý fakt, že nás Intel zabetonoval na řadu let na 4jádrech. Hry tak dokáží dnes vcelku slušně využít 4jádra, ale tam to většinou končí. Situaci neprospíval ani starý Windows 7, který s vícejádrovými CPU také zrovna ideálně nepracoval atd. V poslední době se ale hodně mění …
Nástup nové generace x86 konzolí PS4 a Xbox One před několika lety, které obsahují 8jádrový JAGUAR AMD procesory (odlišná architektura než Bulldozer) znamenal, že se vývojáři konečně učili, by hry využívaly více než jen 4 jádra. Nástup Windows 10 pak u PC znamenal masivní zlepšení práce s více jádra i více vlákny (těžily z toho jak procesory AMD FX, tak procesory Intel s více než 6jádry). Intel sám totiž má vícejádrová CPU, ale prostě je držel cenově zcela mimo dosah většiny trhu, takže vývojáři prostě neměli proč se více snažit (čest výjimkám). Přesto se věci zlepšují. Důkazem toho je fakt, že Intel Core i7-6800/6900 procesory se 6, 8 i 10 jádry dnes nijak nezaostávají ve hrách výkonem za 4jádrovým Core i7-7700K a to přes obrovský rozdíl v taktech:
(průměrný výkon v % ve výše uvedených her v 1920x1080)
Do této situace vstupuje AMD s naprosto zásadní změnou pro celý trh. Rozbíjí ono „4 jádra všem stačí“ a servíruje za mainstreamovou cenu 4jádrového Intelu své RYZEN 7 procesory s 8 jádry/16 vlákny. Tedy to, co Intel dosud nabízel jen pro pár vyvolených za více než 32 tisíc korun. A fakt je, že z hlediska procesorového výkonu jako takového, je RYZEN 7 1800X minimálně stejně výkonný, jako Intel Core i7-6900K, přestože Intel má výhodu 4kanálového řadiče paměti. Ano, RYZEN 1800X stojí 15 tisíc, je tedy o polovinu dražší než i7-7700K. Jenže AMD má ještě R7 1700X a také R7 1700 a posledních jmenovaný stojí dokonce méně než i7-7700K. Vtip je v tom, že všechny tři RYZEN 7 jsou vlastně stejný procesor a můžete z nich stejný čip zase udělat, protože všechny tři se dají velmi slušně nataktovat, takže prostým mírným posunutím taktu u R7 1700 si klidně uděláte z něho R7 1800X (a můžete mít i výše). Proto tedy budu mluvit o těchto třech procesorech jako o RYZEN 7. V případě i7-7700K jej sice můžete nataktovat, ale i7-6900K s 8jádry z něj prostě neuděláte. Procesorový výkon jako takový má zkrátka i7-7700K mnohem nižší než RYZEN 7. Proč je tedy AMD ve hrách „slabší“?
Jak poznáte objektivní recenzi od neobjektivní? Snadno …. V neobjektivním článku najdete obraty „jako nízký výkon RYZEN 7 ve hrách“ a jen a pouze grafy v nízkém rozlišení (1080p a níže), a hlavně grafy čistě jen výkonu hry, bez ohledu na to, jak se PC dnes běžně používá (tedy s více aplikacemi najednou). Je však vidět, že řada recenzentů je objektivních a v mnoha testech se tak recenzenti snažili vysvětlit, jak to s tím výkonem vlastně je. Proto se v mnoha recenzích objevila dodatečná měření, a hlavně dodatečná vysvětlení. Bohužel ne všichni jsou dnes schopni pochopit fakta a raději vyznávají alternativní fakta, který zapadají do jejich vidění jednobarevného světa. Přesto se budeme dále snažit vše vysvětlovat.
To, co ukazují grafy s čistě herními testy nyní, není výkon procesoru, ale výkon aplikace a její optimalizace. A ta je často velmi špatná. Z hlediska výkonu procesoru prostě není možné, aby 4jádrový výkonově mnohem slabší procesor, porážel 8jádrový procesor s mnohem vyšším procesorovým výkonem, a tvrdit, že Core i7-6900K je slabší procesor než i7-7700K, si dnes už snad nikdo netroufne. Je ale zajímavé, že to samé si mnozí o RYZNE 7 tvrdit troufnou. Přes fakt, že RYZEN 7 (v závislosti na taktu a tedy modelu) k výkonu i7-6900K zatraceně blízko. I ve hrách ovšem i7-6900K dnes běžně i7-7700K poráží. Proč je ale RYZEN 7 v průměru tedy „horší“?
V mnoha objektivních recenzích se to recenzenti snažili správně vysvětlit. Je logické, že když vyjde nový procesor se zcela novou architekturou, že již existující a vydané hry, které jsou staré i několik let, logicky tento procesor neznají. Často jej ani neidentifikují natož aby měly stejnou optimalizaci, jakou mají na architekturu a procesory Intel, které už jsou na trhu. RYZEN 7 naštěstí není stavbou tak výrazně odlišný od Core procesorů Intelu jako byl FX. Tudíž udělat ty optimalizace bude snadné. Tím spíše, že jde často o stejný problém, který se ještě nedávno řešil u vícejádrových Intelů. Tedy práce s vlákny, SMT, parkování jader atd. A vývojáři her i Microsoft o problému vědí a pracuje se na řešení a update. Takže to, že v aktuálních testech může RYZEN 7 vykazovat o něco nižší výkon než i7-7700K, ale dělat z toho teď závěry prostě nejde! Ty procesory nemají stejné podmínky a mít je zcela logicky ani nemohou. To není výmluva, to je technický fakt.
Ověřili jsme si to nejen v našem testování, ale ukazuje to i řada dalších recenzentů. Stejná hra nebo testovací aplikace, ale 8jádrový/16vláknový RYZEN se chová jinak, než 8jádrobý/16vláknový Intel. Intel má krásné rovnoměrné využití všech jader/vláken, u AMD bylo často masivně zatíženo jen jedno jádro a některá vůbec. Zatímco u Intelu už je vyřešený problém s SMT a vlákna tak mají přínos (anebo výkon alespoň nebrzdí) u AMD je s SMT problém a jeho ruční vypnutí prokazatelně v mnoha hrách navyšují výkon hned o několik nezanedbatelných %. Jediný rozdíl je prostě v tom, že aplikace pro Intel jsou logicky roky optimalizované, pro zbrusu nový AMD RYZEN 7 nikoliv, nemohou být. Ale i bez těch optimalizací si vede RYZEN 7 překvapivě skvěle ediný rozdíl je prostě v tom, že aplikace pro Intel jsou logicky roky optimalizované, pro zbrusu nový AMD RYZEN 7 nikoliv, nemohou být. Ale i bez těch optimalizací si vede RYZEN 7 překvapivě skvěle (mnohem lépe než staré FX, a mnohem lépe než procesor, který by se dal označit za herně slabý). S nimi to pak bude ještě zajímavější.
AMD nyní rozeslalo dalších několik set sad procesorů pro vývojáře her a dalších aplikací a velká část z nich už se ozvala, že urychleně pracují na updatech a nových verzích svých aplikací, které již podporu RYZEN 7 a jejich využití obsahovat budou. Ano, určitě by bylo lepší, kdyby AMD už před půl rokem poslalo tyhle sady vývojářům, ale to z více důvodů nebylo prostě možné.
Proč je ale už teď RYZEN 7 lepší i jako herní procesor než i7-7700K?
|