Protože je toho více, dal jsem vše do jednoho článku. AMD s partnery pracují na dalších zlepšeních.
Asi se shodneme, že RYZEN je velice vítaným rozvířením stojatých vod. Ano, procesory RYZEN 7 a RYZEN 5 nepřináší výkon, kterých bychom ještě od Intelu neviděli, jenže ho přináší za ceny a s efektivitou, kterou jsme opravdu nikdy neviděli. Znovu připomínám, RYZEN 7 mají výkon jakým disponuje až TOP high end procesor i7-6900K, ovšem stojí polovinu až třetinu a žerou jako 4jádrové i7! Jestli tohle někomu nestačí jako revoluce, tak fakt nevím :). Pravda, zatím jen v desktopu, ale pro spousta lidí po mnoha letech opravdu důvod k upgradu.
Nicméně je také pravdou, že AMD vydalo RYZEN platformu v syrovějším stavu (jak se ovšem na HW novinku sluší a patří ;) ). Ale rozhodně plně funkční! Ano, výběr a sestavování PC je trochu složitější než u dávno vyladěného Intelu, ale ani ten nezačínal ve stavu, v jakém jej máme teď. Prostě jen mnozí zapomněli, že něco jako nová platforma a architektura taky existuje, protože Intel fakticky novou architekturu nevydal už mnoho mnoho let, takže jsme zapomněli, jak věci vypadají, když opravdová novinka přijde. A na poměry novinky, RYZEN jako takový, funguje velmi dobře a bez potíží (kéž by se to dalo říci o mnoha jiných věcech, jako hry apod.). Ovšem řada věcí se dá zlepšit a také se zlepšuje! A to je téma dnešního článku, protože je toho více.
- AGESA 1.0.0.4 - Errata FMA3 opravena a přináší i zlepšení výkonu
Téma, kterému někteří věnovali více pozornosti, než si zasloužilo. Téma, které často slouží ke zbytečnému házení špíny na výrobce a matení běžných zákazníků, obávající se poté problému, který prakticky nemůže vůbec nastat. Desítky chyb má totiž každý procesor. Ano i ten váš, co máte v PC má pořád chyby. Nicméně jen ve velmi vzácných případech jsou ty chyby takového rázu, že se o ně musíte zajímat, protože vás mohou v praxi postihnout. To byla například chyba, kvůli které Intel kdysi stahoval z trhu všechny desky a nahrazoval je novou verzí. Nicméně „aktuální“ chyba errata FMA3 týkající se RYZEN procesorů je z velké skupiny těch, o které se běžně nemusíte starat, protože v běžné praxi nikdy nenastane. Lze ji ovšem vyvolat specifickým a v praxi neužívaným kódem a tato chyba se následně projevovala zamrznutím celého systému (což je samozřejmě problém). Podobných chyb ale mají AMD i INTEL procesory spousty, běžně o nich nepíšeme, protože není o čem psát a běžných uživatelů se zkrátka nedotknou. Jenže to neznamená, že by je výrobci neřešili.
Řeší. Takže pro klid v duši některých, kteří se divili, že o chybě v procesorech AMD nepíšeme, vás tedy informujeme o tom, že dotyčná chyba se dočkala vyřešení. Nepsali jsme o tom, protože nebylo prostě o čem psát. Chyba se nemohla projevit v běžném provozu. AMD navíc přislíbilo řešení a to přichází. AGESA (1.0.0.4) je základ BIOSů a řídícího software základních desek a všeho pro procesory RYZEN. Součástí nové verze je právě SW záplata na chybu s FMA instrukcemi, která nebyla kritická, byla specifická a v běžné praxi nenastávala, ale pro klid všech je tímto záplatovaná. Někteří výrobci již aktualizovali své BIOSy s využitím nového mikrokódu AMD (máme je i k dispozici pro testování) a postupně se dostane do všech desek updaty BIOSů (zatím jej nemají všichni výrobci). Dobrou zprávou je, že opravou není negativně ovlivněný výkon. Spíše naopak. Součástí updatu jsou totiž také další vylepšení ….
- BIOSy přináší zvýšení výkonu a další vylepšení!
U některých základních desek jsou nyní k vidění docela znatelné zlepšení výkonu RYZEN procesorů. Týká se to hlavně modelů ASRock, v menší míře i MSI a ASUS či Gigabyte. Nicméně nelze obecně říci, že nový update BIOSu na základě AMD vylepšení AGESA přináší přesně tolik a tolik výkonu, protože BIOS a jeho vyladění je fakticky to, čím mezi sebou bojují výrobci desek. A BIOSy jsou tedy v různých stavech. Nicméně v rámci testování mnozí recenzenti hlásí větší či menší zlepšení, v závislosti na tom, jakou desku používají.
Nicméně AMD potvrzuje, že s AGESA 1.0.0.4 došlo i vylepšení a v oblasti snížení latencí RAM a to o nezanedbatelných 6 nanosekund ;). V některých aplikacích je tak měřitelné zlepšení výkonu, zejména pokud více spoléhají na výkon pamětí (což jsou vlastně všechny aplikace). Obecně právě podpora a vyladění pamětí bylo při vydání velmi základní a fakticky se držely jen standardů. AMD vydalo RYZEN s tím, že prostě podporuje DDR4. Výrobci desek ale neměli otestované skoro žádné moduly, podpora pro taktování a vylepšení pamětí byly v podstatě minimální a podle toho vše také vypadalo. Jenže za uplynulý měsíc se toho hodně změnilo – k lepšímu ;).
- Paměti (RAM) vs RYZEN – stále lepší a lepší!
Výrobci desek nás už při vydání RYZEN 7 „varovali“ že na pamětech a vyladění teprve pracují. Po měsíci musíme konstatovat, že nekecali :). Současný stav situace „RYZEN vs RAM“ je úplně jiný, než ten, co jsme testovali. Aktuálně máme k dispozici už také paměti, které zvládají v profilu A-XMP 3200MHz jako nic a nárůst výkonu je docela znát. Taktování pamětí a další věci jsou úplně jinde, než při vydání, což asi potvrdí každý recenzent. Doufejme, že se A-XMP profily brzy rozšíří, protože s nimi je to stejně jednoduché jako s XMP na Intelu. Bohužel v současnosti jsou zatím podporovány jen ně několika málo deskách.
Poněkud komplikovanější zůstává pro uživatel výběr vhodných pamětí, pokud řešíte výkon a taktování pamětí. Pokud ne, tak můžete být docela v klidu, protože fungují všechny DDR4 moduly bez potíží, ale u některých se musíte spokojit s těmi 2133 – 2666MHz dle specifikací AMD, a více ani některé moduly prostě nedají v RYZEN platformě vůbec. Týká se to především oboustranných (2x 16GB) pamětí a také modulů s HYNIX čipy. Pokud chcete dosahovat vysokých frekvencí na RYZEN tak aktuálně platí že Samsung B-Die je podmínkou. Doporučené modely, u kterých máte nejvyšší šanci i na vysoké přetaktování RAM (3000-3200MHz běžně a více) na většině slušných deskách (bohužel ne na všech, což je ale na řešení výrobce desky a jeho BIOSu):
- Geil EVO X – GEX416GB3200C16DC [16-16-16-36 @ 1.35v]
- G.Skill Trident Z RGB Series- F4-3200C16D-16GTZR [16-18-18-36 @ 1.35v]
- Corsair CMK16GX4M2B3200C16 VERSION 5.39 [16-18-18-36 @ 1.35v]
- G.Skill Ripjaws V 16GB F4
Výrobci desek sice aktuálně v oficiálních BIOSech podporují stále maximálně většinou 3200MHz, ale další vlna BIOSů už má podporu 3466MHz a 3600MHz a nárůst výkonu je dost znát. Proč? Proto:
Ptáte se nás na to i jednotlivě, takže to radši dávám do článku. Ano, stávající AMD RYZEN 7 procesory podporují ECC. Jenže v praxi musíte mít i podporu ze strany základních desek, certifikace a další věci. Všechno to prostě výsledný produkt výrazně prodražuje, včetně ECC pamětí samotných. Takže proto se v běžných platformách ECC nepoužívá (platí pro AMD i Intel). Desky pro RYZEN s podporou ECC ale existují, míří na trh a budou dostupné. ECC jako takové se ale v zásadě neřešilo a netestovalo (otestováno je jen to, že funguje), takže i na něj se další updaty a vylepšení BIOSů budou nejspíše také vztahovat. Nicméně opakujeme, ano stávající RYZEN 7 procesory ECC umí.
- Updaty her i Windows = vyšší výkon
Takže výkon RYZEN procesorů narůstá jak s updaty BIOSů, tak s lepší podporou RAM, ale také díky skutečné podpoře ze strany aplikací i her. V posledních dnech znatelně narostl výkon RYZEN procesorů v několika hrách, do kterých dorazily nové UPDATE. Informovali jsme o AoTS:
Nicméně teď už máme v ruce také aktualizovaný i Battlefield 1, Total War a několik dalších her. V praxi se tak dokazuje, co jsme vám nejen na DDWorld.cz v recenzi říkali. Výkon RYZEN je už teď sice skvělý, ale to že v některých hrách zaostává výkonem za Intelem (byť hodně z toho jde na vrub faktu, že i7-7700K má o desítky % vyšší takt a za takovým i7-6900K už RYZEN moc nezaostává), není proto, že by ten Intel byl výkonnější procesor, ale proto, že hra má pro Intel dokonalou optimalizaci, zatímco RYZEN fakticky nezná. Což je ale logické vzhledem k tomu, že hry vznikly dříve než RYZEN architektura. Updaty podporu RYZEN do stávajících her dodávají, do nových už budou od začátku. Vliv na výkon je znatelný.
- Všechny recenze jsou …. Špatně! :)
Můžeme s klidem potvrdit, že všechny RYZEN recenze a testy, které dosud vyšly, už teď v tuto chvíli jsou neaktuální a vlastně špatně – neodpovídají skutečnému výkonu procesorů AMD. RYZEN je už teď o několik zásadních % ve hrách výkonnější a lepší, než byl před měsícem. Pro nás to znamená, že všechny testy musíme udělat znovu. V rámci RYZEN 5 recenze tedy přetestujeme všechno, protože updaty her a aplikací samozřejmě ovlivní všechno.
A ještě jedna věc výkon RYZEN zlepšila. Nový velký Windows Creators Update, který trochu upravil řízení spotřeby, a i ve vysokém režimu má v některých případech RYZEN najednou lepší výkon, než měl u staré verze Windows. Aktuálně tak jedeme naplno a testujeme všechno znovu (včetně Intel platformy, která ale téměř žádný posun výkonu, dle očekávání, nezaznamenala). Doufáme, že vše do 11.4.2017, kdy RYZEN 5 vycházejí, stihneme ;). Každopádně do současnosti udělané testy a recenze RYZEN procesorů jsou všechny prostě už nyní špatně a neplatí. Pokud jste si už RYZEN koupili, tak nemusíte panikařit, znamená to, že jste si vlastně koupili lepší produkt, než jaký původně byl a jaký jste si kupovali - stačí updatovat BIOSy, hry atd.. A AMD a výrobci desek, pamětí i tvůrci aplikací a her s vylepšováním pro RYZEN zdaleka neskončili ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|