Strana 2 z 3
- Testy v praxi – Intel může zavřít krám?
Někteří se určitě bojí opakování situace s 32jádrovým 2990WX, který měl fantastický výkon v některých aplikacích, ale velmi špatný v mnoha jiných. Z velké části za to mohla kompromisní konstrukce paměti, která se v té době nedala udělat jinak, ale zejména pak aplikace v čele se samotným Windows a jeho mizerným schedulerem, který si s tímhle CPU prostě nerozuměl. Mnoho aplikací dělalo problémy se vůbec spustit, u her speciálně to byl dost problém. Nicméně AMD dobře vědělo, proč 2990WX vydalo. Prostě donutilo vývojáře aplikací se vážně zabývat tím, že prostě procesory budou mít víc jader. A za pouhý rok se toho hodně a zásadně zlepšilo. Sám Microsoft zásadně zapracoval na Windows scheduleru a vývojáři mnoha aplikací vydali aktualizace, a tak když loni dorazil 32jádrový ThreadRipper, vše najednou šlape bez problémů. Samozřejmě za to může i lepší konstrukce procesorů ZEN 2 architektury, která odstranila ten bottleneck u paměťového řadiče atd.
Už 32jádrový RYZEN 3970X a 24jádrový 3960X tedy šokují tím, že nemají jen super-skvělý výkon v CineBench a prakticky ve všech renderovacích, archivačních, kompilačních atd. testech, ale naprosto skvěle si vedou i všude jinde, včetně jednojádrových úloh. RYZEN 9 3960X speciálně díky vysokému taktu a konstrukci je v běžné praxi nejvýkonnější „herní“ procesor (často překonává 9900K v běžně herní praxi) a vůbec univerzální procesor pro kohokoliv, kdo dělá více věcí souběžně.
RYZEN 3990X se 64jádry je na tom podobně. Samozřejmě díky mnohem většímu počtu jader je tu mnohem větší zápřah na řadič a také takty jsou níže, speciálně když AMD z nějakého důvodu nastavilo stejných jen 280W TDP pro 64jádro jako pro 24 jádro. Díky nižším taktům tedy v aplikacích využívající méně jader je o malinko slabší, ale jakmile přijde na testy nebo multitasking využívající více jader než 32, je kategorií sám pro sebe.
A spotřeba je ohromující, jen o málo vyšší než u 32jádro, což přepočteno na efektivitu, tohle je jeden z nejefektivnějších procesorů na světě! To se odráží i v chlazení, procesor zvládne chladit NOCTUA NH-U12S TR4! Tedy jednoduchý 120mm vzduchový chladič a teploty se pohybují kolem 70°C!
Ohledně taktování, to je pak ještě vyšší liga. Procesor dokáže běžet až na 4GHz na všech jádrech/vláken, ale vyžaduje opravdu výkonné vodní chlazení. Odměnou je ale výkon přes 30 tisíc bodů v CineBench R20, tedy o dalších 20%+ výkonu! Spotřeba a nároky na napájení u desek je ale rovněž ohromující, bavíme se najednou o 700-800W spotřebě!
Takže koupit nebo nekoupit?
|