Otestovali jsme několik procesorů v novém CineBench R23 postaveném na vylepšeném Cinema 4D.
Asi nejlepší současný test/benchmark procesorů, který je navíc realistickým a praktickým testem. Dokáže přesně a opakovaně změřit výkon jednoho jádra i celého CPU. CineBench R23 používá vylepšený Cinema 4D s revidovaným enginem s podporou AVX a dalších instrukčních sad. Dokáže využít až 256 procesorových vláken najednou. R23 používá nové kompilátory, výsledky tedy nelze srovnávat se staršími verzemi.
Tvůrci testu se rovněž zaměřili na realističtější a férovější test výkonu tak, aby eliminovali vliv dočasně zvýšených taktů za pomoví různých dočasných boostů apod. To používá hlavně Intel, který oficiálně u svých procesorů udává vysoké boost takty, na kterých ale jeho procesory dokáží jet velmi krátkou dobu a za výrazného (samozřejmě v základních specifikacích neudávaného) zvýšení TDP. Například Core i9-10900K má sice TDP 125W a udávaný takt až 5,3GHz pro 1 jádro a 5GHz pro celý CPU, jenže aby těch taktů dosáhlo, zvýší TDP na 250W. Ovšem jen na maximálně 56 sekund! Pak takt klesne a tím i výkon. Intel tedy poněkud klame, protože ten tak a tomu náležící výkon který udává, dokáže nabídnout jen 56 sekund v zátěži. Normální výkon je nižší. Tohle všechno autoři Cinebench vyřešili jednoduše tím, že test zatěžuje procesor více a trvá déle (asi 10 minut), takže ten 56sekundový boost má menší vliv na celkový výkon a výsledek testu.
No a bude možné srovnat také výkon nového Apple M1 procesoru, protože Cinebench R23 podporuje kromě Windows 10 také MacOS 10.13.6 a vyšší včetně nového M1 procesoru. Budeme si tak moci ověřit tvrzení Apple, že prý jde o nejvýkonnější procesor a je lepší než 98% procesorů v mobilních PC. Každopádně zatím samozřejmě nikdo neměl možnost M1 v tomto testu otestovat. Ale jinak si můžete CineBench R23 stejěn jako předchůdce od Maxon stáhnout a normálně se pustit do testování. Takže jsme to udělali :).
- TEST: CineBench R23 (srovnání s R20) – všechna jádra:
Test je náročnější, ale na pořadí jednotlivých modelů CPU se moc nezměnilo. Takhle to vypadá bodově:
A takhle pokud vezmeme v potaz % rozdíly:
Jak vidíte, Cinebench R23 ještě o trochu lépe používá více jádrové procesory. Takže 5950X navýšil svůj náskok na 12 jádrový 5900X. Poklesl také výkon Intel procesorů, což je opět dáno tím, že test je delší, tudíž vliv krátkodobého boostu je menší.
- TEST: CineBench R23 (srovnání s R20) – výkon 1 jádra:
Otestovali jsme také výkon 1 jádra, kdy test je ještě náročnější a nejvíce na to doplácí opět Intel a jeho podání boostu. Jak už jsem napsal, Intel sice uvádí třeba 5,3GHz, jenže tenhle takt dokáže udržet jen velmi krátkou dobu (56 sekund u Core 10000). AMD ovšem, když uvádí až 4,9GHz u ZEN3, dokáže ho udržet na jednom jádru víceméně pořád.
A nový test to zohledňuje. Nedošlo tak sice k výraznému posunu výkonu u nových ZEN 3 proti ZEN 2, rozdíl je podobu u R23 jako u R20, kdy samozřejmě ZEN 3 jsou o pořádný kus výkonnější. Oslabily procesory Intel a to i vůči RYZEN 3000 sérii. RYZEN 3000 prostě dokáží udržet ten boost takt stabilně dlouho, Intel ale nikoliv, klesne a s tím utrpí i výkon. A protože Intel má nižší výkon na stejný takt jak vůči RYZEN 3000, tak zejména vůči RYZEN 5000, není co řešit.
CineBench R23 je tedy realističtější a férovější k tomu jak Intel a AMD v delší zátěži pracují. Uvidíme, jestli nemá CB R23 nějaké mouchy, jinak na ni samozřejmě v našich testech a recenzích asi přejdeme. Je to určitě nejlepší benchmark CPU současnosti – je praktický, realistický, otestuje celý CPU a dělá to za stejných podmínek a opakovatelně, což je pro srovnávání zásadní. Osobně jsem hodně zvědav na ten Apple M1. Bylo by zajímavé, pokud by tvůrci dokázali rozšířit podporu také na Android a tedy další ARM řešení.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|