Strana 2 z 2
Obecně se tedy opravdu vyplatí osadit k AMD RYZEN procesorům lepší než jen ty základní 2933MHz paměti a určitě se vyplatí po instalaci pamětí do PC vždy zkontrolovat, zda vůbec máte ten profil rychlosti pamětí aktivní (XMP). Všechny paměti totiž na Intel i AMD platformě po osazení do PC a zapnutí, jedou na základním nastavení tedy 2133MHz, což je u AMD RYZEN jako trvale zatažená ruční brzda. Takže si to zkontrolujte (nastavení BIOSu), někteří se můžete okrádat až o 2 až 3 desítky % výkonu v extrémech.
Osobně doporučuji AMD RYZEN kombinovat výhradně s 3200MHz moduly a pokud můžete, tak s alespoň časováním CL16. Samozřejmě výborné jsou CL14, ale příplatek na takové je vysoký. Každopádně pro mě osobně je 3200MHz CL16 minimem na poli RAM a nic horšího bych dnes do PC ani nekupoval. Ostatně i cenově to nedává dnes, vzhledem k aktuální nabídce a cenám pamětí, moc smysl. Jak ale vidíte, už aktuální RYZEN 2000 procesory dokáže využít a výrazně těžit i z rychlejších RAM. V praxi nejzajímavější jsou DDR4 3600MHz při CL14-10 T1, tedy co nejagresivnější časování. Je ale nutné říci, že časování se zhoršuje s růstem taktů a vyšší takt při zhoršení časování může výkon dokonce snížit.
Současně tento pěkný rychlý test také ukazuje, na co se někteří ptají. Zda je lepší osadit 2 nebo 4 moduly paměti. Vždycky, pokud můžete, tak na všechny dvoukanálové platformy osazujte jen 2 moduly. Kvalita desky, PCB atd. má přímý vliv na možnosti taktů a časování a stability pamětí. Čím více modulů, tím je zátěž větší. V praxi to znamená, že i když máte v základu stejně schopný modul, tak při osazení jen dvou dokáží jít stabilně na vyšší takty a lepší časování, než když ty moduly osadíte 4. Rozdíl nemusí být dramatický, ale existuje. Jak vidíte, v praxi se podařilo ty stejné moduly dostat při 4x 8GB jen na 3333MHz CL14, zatímco při osazení jen 2x 8GB to šlo až na 3600MHz při ještě lepším časování, nebo 3666MHz při mírně horším časování. Je ale pravda, že vliv osazení 2x 8GB, 4x 8GB nebo 2x 16GB záleží na více faktorech, zejména konstrukci desky a konstrukci samotného modulu. V tuto chvíli nevíme, jak tomu bude konkrétně na blížící se X570 platformě, ale mám-li si tipnout. Budou 2 moduly lepší než 4.
Co ale mohu říci, že AMD RYZEN bude i tentokrát těžit z pamětí více, než Intel. V praxi klidně běžně trojnásobně i víc, což však vyplývá z konstrukce paměťového systému. Paměti mají u AMD přímo vliv na výkon samotného procesoru (vnitřní takt sběrnice CPU je stejný jako takt pamětí), zatímco na Intelu je vliv pamětí na výkon velmi malý, protože na samotný CPU to nemá žádný vliv. Prostě jen osazujete rychlejší paměti. RYZEN 3000 a X570 nicméně přinesou určité změny a bude možné jít na pamětech mnohem výše (určitě nad 4000MHz). Určitě to bude tématem mnoha testů, včetně našich.
Osobně si myslím, že nejvýhodnější bude nadále nechávat takt pamětí stejný jako takt vnitřní sběrnice CPU, tedy posouvat výkon CPU s taktem pamětí. Za nejlepší tedy budu považovat nejspíše 2x8GB nebo 2x 16GB DDR4 3600MHz při časování CL14 a T1. Vzhledem k ceně takto schopných pamětí ale pro mnohé bude maximem CL16 časování možná i horší, což několik % výkonu v extrémech ubere. Jsem zvědav, jaký vliv budou mít rychlejší paměti a případné děličky, které umožní provoz DDR4 až na 4200/4400MHz (časování ale bude mnohem horší než CL14) na X570 platformě. V současnosti nelze vliv vyššího taktu pamětí (přes 3600MHz) v kombinaci s RYZEN procesory vyzkoušet, protože ty výsledky uvedené v tomto testu jsou vlastně to nejlepší, čeho lze stabilně dnes doma bez extrémních přístupů na X470 platformě vůbec dosáhnout.
Celý test najdete v originále (německy) na ComputerBase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|