Strana 2 z 2
- Core i7 vs Core 2 Quad - výkon
Redakce PConline otestovala nový procesor jak se zapnutým, tak vypnutým SMT. Jak už jsem napsal výše, přínos této technologie bude záležet na dané aplikaci, kterak je optimalizovaná a těží z vícejaderných procesorů.
U Cinebechn R10 není pochyb o tom, že čím více jader, tím víc addidas :). Tato apliakce zvládne najednou adresovat až 16 jader. SMT tak výkon docela zvyšuje. Mezi starým a novým procesorem bez SMT na stejné frekvenci ale moc velký rozdíl není.
Kde jsem naopak čekal úspěch je u komprimačních programů. Ty jednak těží z více jader, ale hlavně u nich záleží na propustnosti pamětí. Architektura a tříkanálový řadič procesorů NEHEALEM je pro komprimační aplikace jak dělaný a nárůst výkonu proti současnému procesoru na stejné frekvenci je vysoký.
V dalších aplikacích už to tak slavné není, i když technologie SMT ledacos dohání. O procesorech CORE i7 se už tvrdí, že to nejsou herní procesory. Co je na tom pravdy?
Pokud máte rádi teorii a testy 3DMark, pak vás nový procesor hodně potěší. Zejména opět s aktivovaným SMT je ten výkon fantastický. Bohužel to je opět čirá teorie a herní praxe je takováto:
V nejlepším případě můžeme považovat výkony procesoru NEHALEM a současných Core 2 Quad na stejné frekvenci za identické. Občas je dokonce i nový procesor slabší. A to považme, že testováno ej tradičně v nízkých rozlišeních, aby byl vůbec nějaký rozdíl vidět. Ve vyšších rozlišeních žádný výkon nový NEHALEM nepřinese, protože ve vyšších rozlišeních má i levný dvoujádrový procesor identický výkon jako super drahý čtyřjádrový model. Výjimkou jsou snad jen na výpočty CPU náročnější hry, což jsou typicky strategie s velkým množstvím jednotek na mapě. Nicméně ani tak není herní výkon procesoru Intel Corei7 o nic vyšší, než současných procesorů a co více, technologie SMT zde občas místo zvýšení výkonu přinese pravý opak.
Pokud jde o spotřebu procesoru, tak ta není špatná. Pokud vezmeme v potaz, že nový procesor má integrovaný řadič pamětí, což současná konstrukčně jednoduchá Core 2 nemají. Nový procesor má rozhodně lepší poměr výkon za watt, než staré procesory. TDP procesoru Intel Core i7 940 (2,93GHz) je 130W.
Někteří mohou být z nového procesoru trochu zklamáni. Nicméně nutno říci, že mnozí měli přehnaná očekávání. Nový procesor přináší určitě výrazná zlepšení v aplikacích, kde každé jádro procesoru a vysoká propustnost pamětí hraje roli. Je pravdou, že Core i7 přinese největší zlepšení v serverové oblasti. Na desktopu v běžných aplikacích bude v mnoha případech těžké proti současným procesorům poznat vůbec nějaký rozdíl. Ostatně co také chcete, když samotné výpočetní jádro doznalo minimálních změn. Nicméně technologie SMT a nová konstrukce procesoru slibuje zajímavý výkon hned v několika oblastech, do kterých bohužel nepatří počítačové hry. Celkově asi domácí uživatelé, kteří mají nějaké to výkonné Intelovské čtyřjádro, nemají příliš důvodů, proč na nový NEHALEM přecházet. Tedy pokud nechtějí lámat rekordy v teoretických aplikacích, kde vypadá nový procesor Core i7 vážně hodně dobře ...
Nutno také říci, že prezentovaný test neukazuje všechny aspekty výkonu procesorů NEHALEM. S nástupem 64bit aplikací by bylo zajímavé srovnání výkonu proti AMD procesorům. Nezřídka je totiž výkon pod 32bit a 64bit odlišný. Nutno také říci, že obecně není výkon nových procesorů Intel NEHALEM tak vysoký, aby AMD s novými 45nm nemělo šanci. Dost možná se situace výrazně vyrovná a to považme, že dnes testované procesory nejsou cenově pro 45nm AMD PHENOM konkurence. Cena testovaného modelu Core i7 940 je stanovena na vysokých 562 dolarů, což je 12 000 korun včetně DPH. Poměr cena-výkon tedy nic moc, ale potěší fakt, že by nové procesory měly jít taktovat podobně jako ty staré. 4,0 - 4,2GHz by neměl být žádný problém. Kompletní původní test DDWorld.cz bude uveden až po oficiálním vydání nových procesorů a možná nás čeká ještě několik překvapení. Vydání procesorů NEHALEM společně s čipovou sadou X58 je naplánováno na 17.11.2008.
Zdroj: www.pconline.com.cn
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|