Strana 2 z 3
Už jsme si řekli, že tento čtyřjádrový procesor má 3,1GHz a v sobě i 32nm integrovanou grafiku na 850-1100MHz. 32nm grafickou kartu dnes na poli integrovaných i samostatných grafik nenajdeme. Navíc ta frekvence udělá hodně, takže je na místě očekávat hodně dobrý výkon a ten se dostavil:
Core i5-2400 a jeho grafika je hooodně dobrá. Lepší než cokoliv, co dnes je na trhu. Ale nedivíme se, která grafika má frekvenci 1100MHz?! Žádná se k tomu ani neblíží! Současné integrované grafiky AMD i Intel jsou navíc vyráběny 55-45nm a tohle je 32nm záležitost. Ale to nebude trvat věčně. Lépe řečeno už velmi brzy dorazí 40nm a 32 nm AMD FUSION, který sice procesorově bude úplně jiná liga (konkurence Intel ATOM), ale graficky tohle pravděpodobně porazí. Pak budou následovat i další AMD Bobcat procesory, které se i procesorově změní. A navíc stále tu bude multimediální propast, protože použitelnost a kvalita ovladačů Intel grafik na hry ve srovnání s ovladači ATI, to je nebe a dudy. Navíc AMD FUSION bude mít DX11 grafiku i se schopnostmi GPGPU a tomu se zatím Intel vyrovnat technologicky se svými grafikami nedokáže, ale nijak ho to netrápí :). Při více než 50% a stále rostoucím podílu na trhu s GPU se ani nelze divit. Koho nejvíce výkon Intel grafik ohrozí je ten, kdo nemá svou platformu a grafické karty v CPU. Je na místě se domnívat, že s rostoucím výkonem a schopnostmi integrovaných grafik v každém CPU, se smysl levných samostatných grafických karet ztrácí.
Nekoukejte na výkon s HT on nastavením v grafech. Procesor Core i5-2400 ve skutečnosti HT nemá. Tohle byl ale testovací vzorek, který jej měl. Výkon procesoru je dán hodně frekvencí a je to samozřejmě 4jádro, což je něco co na poli 32nm CPU Intel dnes nenajdeme. Současná 4jádrová Core i5-7 do LGA 1156 jsou výhradně 45nm.
Ale je vidět, že Intel udělal úpravy i v samotném procesorovém jádru, protože v testech na výkon 1 jádra, je výkon Sandy bridge o kousek lepší než u stávajících Core i5/7 procesorů. Samozřejmě vůbec nepřekvapí výkon proti AMD Phenom II, které samozřejmě při stejné frekvenci na výkonu na jediném jádru zaostávají, ale to je stará známá věc, což se vzhledem ke stáří architektury těchto CPU není čemu divit a také víme, že už tu s námi ani dlouho nebudou. Ale do starého železa stále nepatří a v mnohých testech si pořád AMD X6 bez HT dokáže vyšlápnout i na dražší a novější konkurenci.
Pokud jde o výkon ve hrách, bohužel Anandtech testoval nezajímavé nízké rozlišení, ale i nad tím se pak někteří dokáží rozplývat, jak úžasný nárůst výkonu to mít bude. Řekněme si na rovinu v běžných nastaveních v 1920x1200(1080) rozlišeních s běžnou herní grafickou kartou bude výkon 3,1GHz QuadCore procesoru odpovídat výkonu 3,1GHz QuadCore procesoru. Tečka. Žádné masivní nárůsty výkonu v moderních hrách v běžných nastaveních nečekejte.
|