Strana 3 z 3
- Sandy-Bridge je evoluce, nikoliv revoluce …
V čem nás nové procesory hodně potěší, bude spotřeba. Opět se někteří dokáží rozplývat a zveličovat spotřebu tohoto CPU a zapomínají na jediné. Nové Core i5-2400 je 32nm čtyřjádro a to je něco, co dnes na trhu nemáme, takže když ho srovnáme s 45nm čtyřjádrem na skoro stejné frekvenci, je asi jasné, jak to dopadne.
Samozřejmě v klidovém stavu není moc co zlepšovat, ačkoliv v testu Anandtech trochu hapruje spotřeba u AMD Phenom II X6,které je podle všech jiných testů nižší než u procesorů Core i7-900 a to o dost, zde tomu tak není. Divné. Ale pokud jde o 32nm Core i5-2400 tak je samozřejmě v klidu stejné, ale v zátěži o 25W lepší než 45nm Core i5-7 současných modelů. Vzhledem k tomu, že je i výkonnější je samozřejmě energeticky účinnější. Ale čekali jsme snad od přechodu z 45nm na 32nm něco jiného? Těch 25W v zátěži je myslím zcela v normě a nic co by překvapilo. Samozřejmě to, že má Intel nejvýkonnější čip s nejnižší spotřebou, to je jasné. Ale zase na druhou stranu konkurencí k Intel Sandy Bridge už nebudou 45nm AMD Phenom II, ale 32nm AMD Bulldozer, a tam můžeme čekat podobný posun. Každopádně opět získáme více výkonu při stejném nebo nižším vydání energie.
Z testů je patrné, že na jediném jádře stoupne výkon zhruba v průměru o 10% proti současným procesorům Core na stejné frekvenci, ale protože Sandy Bridge budou tikat za stejné ceny výše než současné modely a jejich Turbo bude také výše, budou mít zhruba 20% nárůst výkonu proti stávajícím stejně drahým modelům, které nahradí. Je to moc, nebo málo? Hlavně je to ale v rámci očekávání.
Hodně dobře na tom bude výkon grafiky, která udělá hodně velký skok ze samostatného 45nm čipu do 32nm CPU a je to znát. I když multimediálně za konkurencí stále bude zaostávat a hlavně ten vysoký výkon je třeba, protože konkurence se chystá udělat podobně velký skok. Samozřejmě dobře na tom budou procesory díky 32nm výrobě na poli spotřeby.
Otázka je, co taktování. Běžně taktovat procesory Intel již nepůjdou, ale věřím, že většině z nás to nijak nevadí. Ti, kteří taktovat budou chtít, si musí koupit K model. Nepochybuji o tom, že pak to půjde taktovat jedna báseň a 4,5-5GHz nebude problém.
Z konkurenčního hlediska je jasné, že AMD Phenom II už nemají šanci výkonově a provozně se Sandy Bridge bojovat. Jsou to ale hodně zasloužilé procesory, takže žádná ostuda to není, navíc když Bulldozer klepe na dveře, byť zcela určitě přijde na trh o několik měsíců později než Sandy Bridge. Ty dorazí na trh hned na začátku ledna 2011. Prvních pár měsíců roku 2011 tak bude ve znamení Intelu, i když ten ceny nijak dolů nepožene a pravděpodobně budou kopírovat ceny současných modelů. AMD by naopak mohlo nebo spíše muselo srazit ceny níže, takže X6 za 3000 korun? :). No každopádně se Sandy Bridge bude bojovat hlavně Bulldozer a o tom nevíme zatím, jak výkonné ty CPU budou. Co víme je, že jsou hodně jiné proti Phenom II a jsou hlavně také 32nm. Každopádně začátek roku 2011 bude patřit v mainstreamu procesorům Sandy Bridge, které budou evolucí, nikoliv revolucí, ale budou mít několik dnes zatím nevyužitelných novinek, které jsou také příslibem vyšších výkonů.
BTW: ten výkon čtyřjádrového Sandy Bridge na 3,1GHz je pěkný, co potom výkon 8jádrového Sandy Bridge a nové Core i7-2900 řady, která dorazí v druhé polovině roku 2011 jako nástupce X58 a Core i7-900 ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|