Nové procesory AMD RYZEN milují vysoko taktované operační paměti. Proč?
V případě nových procesorů AMD RYZEN se operační paměti, a jejich rychlost, zásadně na výkonu celého CPU podepisují. Dokazuje to celá řada testů a recenzí, kde se srovnání RYZEN 7 s DDR4 2133MHz a rychlejšími RAM už věnovali.
Naše recenze a testy AMD RYZEN na DDWorld.cz byly všechny udělány zatím jen se základními DDR4 na 2133MHz, kam se paměti i automaticky přepnout (i pokud osadíte rychlejší moduly – musíte je na tu jejich rychlost ručně přepnout v BIOSu). Nicméně výrobci desek i AMD už v posledních 4 týdnech výrazně zlepšily podporu rychlejších DDR4 pamětí a pracují na tom dále. Aktuálně už je bez potíží možné provozovat na většině kvalitních X370 a B350 deskách DDR4 na 3200MHz a aktuálně se pracuje na kompatibilitu s 3400 a 3600MHz RAM, což ale už také funguje (v testlabech a test BIOSech, které zatím nemůžeme zveřejnit). Nárůst výkonu je už „jen“ s těmi 3200MHz dost znatelný.
Zejména pak ve hrách v 1920x1080, kde je výkon CPU omezením, najednou výkon RYZEN 7 i bez taktování CPU vzroste bez potíží o 15+% a podstatně se tak sníží rozdíl mezi Intelem a AMD, což je hlavním argumentem mnohých, kteří označují RYZEN za horší herní procesor (byť to reálně není úplně pravda). Proč tomu ale tak je zrovna u RYZEN?
(RYZEN 5 a téměř jistě i RYZEN 9) roste s rychlostí paměti!
Obecně AMD u svých nových produktů, ať už procesory nebo GPU, výrazně mění konstrukci a přístup, pokud jde o nakládání a fungování paměti. Směřuje k systémům sdílených pamětí atd. V případě RYZEN procesorů jde o to, že jsou postaveny z CCX modulů. Ten má každý 4jádra/8vláken + cache atd. Tyto moduly v čipu pak se zbytkem výbavy v čipu (paměťový řadič, PCIe, SATA, USB a další věci) a hlavně také s dalšími CCX moduly (RYZEN 7 i RYZEN 5 mají vždy dva CCX moduly) spojuje speciální sběrnice a rozhraní „Infinity Fabric“. Tato komplexní obousměrná 256-bit sběrnice jednoduše funguje s taktem paměťového systému. Jinými slovy, čím rychlejší DDR4 paměti (anebo v budoucnosti i HBM apod.) použijete, tím rychleji tato sběrnice běží a samotná komunikace v CPU a mezi CCX moduly probíhá.
(zdroj: legitreviews.com)
Proto tak má i čistě u procesorového výkonu najednou rychlejší DDR4 smysl. Zejména u her se často ukazuje, že bez taktování je občas RYZEN 7 1700 v kombinaci s DDR4 3000/3200MHz výkonnější, než RYZEN 7 1800X s DDR4 2133MHz! Řada testů a videorecenzí už se tomu věnuje.
- Operační paměti DDR4 vs AMD AM4 platforma
Bohužel v současnosti musíme dodat, že výrobci pamětí teprve objevují AMD platformu. Mnozí z nich ji objevují vůbec poprvé po letech. Je nutné vzít na vědomí prostý fakt, že DDR4 bylo do současnosti vlastně jen Intel záležitost! A podle toho samozřejmě podpora pamětí a produkty samotné vypadají. AMD pochopitelně plní průmyslové standardy DDR4 formátu, a tak drtivá většina DDR4 paměťových modulů, které jsou nyní na trhu, funguje i na nové AMD platformě bez potíží. A to i když třeba nemají stále certifikaci, nebo je výrobci desek ještě všechny nevyzkoušeli a nezařadili do tabulek podporovaných typů. Taková je bohužel realita, že výrobci RAM teprve nyní dokončují certifikace a "A-XMP" profilování pro AMD platformu, aby to fungovalo stejně dobře a jednoduše, jako XMP na Intelu. Stejně tak se dolaďují BIOSy a samotné základní desky.
Také záleží, kolik a jaké moduly do desky k RYZEN procesoru usadíte. Pokud využijete všechny 4 sloty, nikdy nedosáhnete takového výkonu ani rychlosti pamětí jako jen se 2 osazenými sloty! Musíte osadit jen dva sloty, pokud chcete provozovat paměti na co nejvyšší rychlosti a dosahovat co nejvyššího výkonu. AMD na tomto bude pracovat a situace se poměrně zásadně lepší s každým BIOSEM (nyní chodí 1 týdně).
Jako ideální se tak nyní jeví 2x 8GB DDR4 kity. Pozor osazení současných 2x 16GB znamená také snížení maximální dosahované frekvence, protože "Dual Rank" - viz výše uvedená tabulka od AMD. Situace se nicméně lepší a výrobci i AMD pracjí na vylepšování. Takže se bavíme minimálně o 3100 korunách vč. DPH. Pravdou ale také je, že v českých obchodech nabídka těchto DDR4 končí zatím jen na 3000MHz, 3200MHz až 3333MHz za cca 4,5 – 5 tisíc korun. Vzhledem k tomu se tak vyplatí koukat se na modely za cca 4tisíce korun, kde se už pohybuje celá řada 3200MHz modelů, takže investice to není nijak velká. Bohužel většina z nich stále nemá certifikaci AMD a není na míru udělána pro AMD, jako jsou udělány pro Intel, což je ovšem pochopitelné. Leč drtivá většina z nich funguje s RYZEN bez potíží. Z toho pramení i profily XMP, které jsou pro Intel, ale nefungují stejně snadno pro AMD. Pracuje se ale na tom.
Na celé téma (DDR4 vs RYZEN) chystáme speciální článek, bohužel ho nemůžeme dodělat, protože právě čekáme na nové rychlejší modely pamětí, které máme slíbeny, ale stále nedorazily do testlabu Takže zatím tedy jen takto „telegraficky“, protože se nás na to mnozí ptáte. Zejména pokud zrovna plánujete nákup RYZEN 7 (ale i RYZEN 5) tak opravdu má smysl rychlost pamětí řešit (to ale má i na současném Intelu s DDR4). A na kvalitní desce s kvalitním updatovaným BIOSem už v tuto chvíli můžete provozovat 3200MHz paměti a uvidíte nárůst výkonu téměř všude. Zejména pokud lovíte každé FPS v nízkých rozlišeních (FullHD), tak dost zásadní u řady her. RYZEN tak v kombinaci s rychlými DDR4 často výrazně maže rozdíl proti Intelu ve hrách a zároveň přidává na výkonu v dalších oblastech (byť tam už to není tak markantní jako v některých hrách). Celé téma je docela zajímavé a otevírá tak fakticky diskuse nad tím, jak moc rychlé paměti dokáže ta sběrnice uvnitř CPU podporovat a prakticky využít. Tedy o kolik je celý současný RYZEN vlastně výkonnější, než co nyní ukazuje s dostupnými RAM a o kolik vzroste až se na trh dostanou 4000MHz+ DDR4 paměti.
Tématu se tedy budeme věnovat v dalších týdnech, či spíše měsících … každopádně aktuální TIP od nás: K RYZEN 7 kupujte kvalitní desky, které opravdu zvládají rychlé paměti a ideálně co nejrychlejší RAM (dnes nejlépe 3200MHz za rozumné ceny) ve dvou 8GB modulech a výslovně zjišťujte, zda jsou kompatibilní a funkční s AMD RYZEN platformou (seznamy prověřených se stále rozrůstají). Výrobci paměti pracují i na AMD certifikovaných modelech, některé už jsou ale další teprve přijdou. Pamatujte ale, že stejně jako u Intel platformy a rychllejších RAM se musí ta rychlost pamětí ručně nastavit v BIOSu. Každopádně paměti se stávají opět zajímavým tématem …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|