Po oznámeném propadu prodejů počítačů je přichází potvrzení i v podobě výsledků výrobců CPU.
Po mnoha mnoha letech narazily prodeje počítačů na strop a klesají. Pokles bude zhruba 8-10%, do čehož se ale nezapočítává propad, jaký v nastalé situaci dělají objednávky výrobců PC z hlediska komponent pro nové stroje. V současné době neexistuje společnost, která by neměla velké skladové zásoby, a výrobci komponent to samozřejmě pociťují v objednávkách, které klesají více, než klesají současné prodeje PC. Poslední velké objednávky byly udělány v Q3 před časem pro start nových Windows 8 počítačů. Co ale bude dál, je otázka.
Prodeje počítačů klesají nejen díky obecnému šetření spotřebitelů i firem, ale také díky přechodnému tlaku módních Tabletů a obecně ARM platformy, jež má dnes větší marketingovou podporu než x86 PC platforma. Vývoj na x86 platformě se tak logicky odráží i ve výsledcích hospodaření společností Intel a AMD.
Nepřekvapivě lépe je na tom Intel, ale ten vzhledem ke své výsadní pozici největšího výrobce mikroprocesorů na světě (10% všech čipů), může těžit ze širokého záběru produktů i mimo čistě spotřební segment. Nicméně i on výrazně pocítil propad prodejů osobních počítačů včetně notebooků. Dobře se mu nedaří ani v ultramobilní oblasti. Propad prodejů u desktopu je v případě Intelu 6%, notebooky v nejlepším stagnují, ale padá jejich průměrná cena. Intel však i složitější situací na trhu stále proplouvá v pohodě a stagnuje, za což by mnozí jiní byli vděční. Intel si tak přišel na příjimech v Q3 2012 na 13,5 miliardy a udělal z toho zisk 3 miliardy dolarů. V podstatě stejné výsledky, jako minulý kvartál (Q2 2012) a tedy těžká pohoda :).
- AMD šlo do červených čísel
To na mnohem menší AMD dopadlo výrazné snížení prodejů a objednávek hlavně levných počítačů výrazně více. Ostatně na rozdíl od Intelu je oblast běžných počítačů hlavním zájmem AMD. Problém ale měly hlavně procesory, na kterých AMD utržilo o 11% méně než v Q2 letošního roku. Samozřejmě s klesajícím prodejem počítačů se kromě menšího počtu procesorů prodává i méně grafik. Přesto se grafikám AMD daří. Vděčí za to mnohem lepší nabídce proti konkurenci, která absolutně nezvládla nástup 28nm. Ačkoliv i příjmy z prodejů grafik se propadly o 7% proti Q2, prodávají se naopak za vyšší cenu než dříve a AMD tak na prodeji grafických čipů dokázalo udržet zisk. Celkově však pokles příjmů z 1,41 miliardy na 1,27 miliardy nedokázalo AMD vyvážit a procesorová divize stáhla AMD do ztráty 137 milionů dolarů.
AMD také potvrdilo plán propouštění. Opustit společnost bude muset zhruba 15% lidí ze současných 12 tisíc, čímž se AMD chce dostat k lepší efektivitě. Ostatně vzhledem ke své velikosti a příjmům má AMD poměrně hodně zaměstnanců. Od posledního propouštění před rokem navíc společnost opět nabobtnala do původní velikosti, což si samozřejmě nemůže v současné době dovolit. Na druhou stranu nejsou to škrty v IT průmyslu nikterak neobvyklé a v současné době propouští skoro všichni. Například u takového SONY se chystá propuštění více než 10 tisíc lidí. Zpět k AMD. Tam příliš nevěří tomu (a nelze se jim divit), že by se v dohledné době výrazně zvýšil zájem o počítače a tedy se zvedly i objednávky výrobců počítačů, takže nadále počítá s nižšími příjmy.
Se železnou pravidelností se opět objevují poplašné zprávy o krizi a skoro až krachu menšího z dvojice producentů čipů. Přitom v současnosti se o žádnou krizi AMD se nejedná. AMD je prostě vázáno na situaci na trhu s osobními počítači, kde působí. AMD by bylo v krizi a mělo velký problém, pokud by počítačový trh rostl o 10%, zatímco se AMD propadalo o 10%. A to se neděje. Produktová nabídka je přitom velmi dobrá a zaměřená na tři hlavní oblasti, tedy přesně tolik, kolik může firma velikosti AMD zvládnout. V oblasti levných APU má AMD výborné procesory s nejlepšími integrovanými grafikami vůbec. V oblasti mainstreamových procesorů si díky nízkým cenám procesorů stojí s poměrem cena-výkon také dobře, navíc FX procesory a jejich pokročilejší architektura vypadá stále lépe, jak nastupují modernější aplikace. Kromě toho když stejně vybavená základní deska pro AMD platformu stojí méně než pro Intel. Jinými slovy, pro 95% trhu, který tvoří běžné procesory, má AMD dostatečně zajímavou nabídku, které dokáže konkurovat silnějšímu Intelu. Bohužel pro AMD právě trh s běžnými a levnými počítači je tím, který se nejvíce propadá. A když tedy neroste trh a propadá se, tudíž nemůže růst zájem o procesory. Naštěstí má AMD stále i grafické karty, kde si vede dnes o něco lépe než konkurence, ty sice také klesají ale ne o tolik, navíc průměrná cena roste a prodeje jsou tak v zisku. To všechno indikuje, že s nabídkou čipů AMD pro grafiky RADEON je i v současné situaci více než vše v pořádku. AMD už bylo v mnohem horší situaci, navíc současná situace není krizí, ani způsobená nějak špatnou finanční politikou a produktovou nabídkou AMD, ale prostě vnějšími vliv na celém trhu s PC. Pokud chcete vidět, jak vypadá společnost, která je skutečně v krizi a velkých problémech, podívejte se třeba na NOKIA a SONY, ty mají skutečnou krizi a problémy a nemůže za ně nějaký oslabující trh.
Vrásky AMD (ale i Intelu) musí tak dělat hlavně rostoucí konkurence ARM platforem, která omezuje zájem o PC více, než to, že lidi šetří. Intel se snaží do oblasti ARM přinést vlastní konkurenci, ale zatím se mu to nedaří. AMD pak nemá v současné době žádný produkt, který by se SoC ARM mohl postavit. Nicméně je otázka, zda není ARM je přechodná móda. Navíc ani zde to není žádný velký med. Marže výrobců ARM klesají, konkurence je ohromná a trh ani zde není nafukovací. A bublina ARM a tabletů může klidně brzy splasknout a lidi se vrátí zpět k PC. Máme tomu říkat tedy krize?
Ne, jen se věci vrací do normálu a uměle nafouknutá poptávka výrobou čím dál větších a levnějších zmetků, které se musí častěji obnovovat, dohnala výrobu do absurdních výšin do nadvýroby. A to zkrátka končí. To ovšem neznamená, že by měl někdo krachovat a končit, jenom se prostě sníží výroba, sníží se příjmy, což ovšem stále neznamená, že by se i na menším trhu nedalo vydělávat a fungovat. O tom, že mnohé překvapuje, jaké produkty v jaké kvalitě se dnes vyrábí, o tom se aktuálně zabýváme v tomto článku a diskusi:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|