Prodeje procesorů meziročně spadly o téměř 9%. Nejvíce na tom tratí AMD.
Asi nepřekvapí, že po zprávách o tom, že prodeje PC po mnoha letech klesnou a to o téměř 10%, přichází i zpráva o poklesu dodávek x86 procesorů Intel, AMD i VIA. Trh spadl v Q3 2012 meziročně o 8,6% a dokonce o 4% proti Q2 letošního roku, a to bývá obvykle Q3 jedním z nejsilnějších období roku.
Nejvíce na tom tratilo AMD, které samozřejmě prodalo méně procesorů a oslabilo na 16,1% z 18,8% před rokem. Intel tak posílil na 83,3% z 80,6%. Zbytek trhu drží tradičně VIA. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to pro Intel dobrá zpráva, není tomu tak. Intel rozhodně nepotřebuje, aby AMD nadále klesalo, protože by začal mít problémy s antimonopolními úřady, pokud by se jeho podíl stal ještě více dominantní a ohrožoval tak výběr na trhu. Hlavně ale Intel se znepokojením sleduje propad x86 trhu, protože ten není jen kvůli propadu prodejů PC díky krizi. Na PC a x86 platformu dotírají tablety a obecně ARM platforma.
Intel s AMD samozřejmě nemohou samy od sebe příliš věcí změnit. Onen nekonečný růst je pryč a nastane boj o udržení prodejů a marží. Intel rozhodně nepotřebuje mít za "zadkem" antimonopolní úřady, takže nebude chtít na AMD výrazně tlačit a porušit ono křehké zdání konkurenčního prostředí na x86 trhu, což pro nás pravděpodobně znamená, v nejlepším případě stagnaci cen procesorů Intel i AMD. To se samozřejmě netýká starších modelů, kterých se výrobci potřebují zbavit. Aktuálně AMD vyhlašuje výprodej Llano APU i Athlon procesorů, co mu zbyly na skladě a za které v Q3 2012 odepsalo 100 milionů dolarů. Propad cen je u všech starších Llano FM1 modelů od 10 -do 30 procent. Samozřejmě, jedná se o výprodej již výrobně ukončených modelů.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|