Firma se chystá investovat do rozšíření a vývoje výrobních kapacit ohromujících 28 miliard dolarů.
Společnost TSMC se stala absolutně nepostradatelnou. Bez ní by neexistovala řada současných produktů mnoha značek, včetně vlastně nejvýkonnější GPU a CPU na trhu. TSMC uteklo veškeré konkurenci po stránce technologií výroby, výtěžnosti a efektivity čipů. Jeho výrobní procesy jsou jednoznačně nejlepší po všech stránkách. A dohnat ji nebude snadné (pokud sama neudělá nějakou botu). Jedním a vlastně zásadním důvodem, proč nemáme více skutečných výrobců čipů, proč třeba AMD vzdalo výrobu ve vlastních továrnách, NVIDIA se ani nepokoušela vlastní výrobu udělat atd. jsou astronomické náklady s tím spojené, které exponenciálně rostou s každou novou generací. Navíc stačí udělat jednu chybu a obrovské investice přicházejí v niveč. Intel by mohl vyprávět, má sice stále kapacitně jednu z největších výrob, ale technologicky výrazně zaostává nejen za TSMC, ale i za SAMSUNG, ačkoliv ještě před pár lety měl mírný náskok.
Bohužel kromě čínských domácích výrobců, které si tamní vláda vybudovala kvůli tomu, aby nebyla závislá na výrobě u firem jako jsou TSMC apod., žádní další noví výrobci nejsou na obzoru. Překážkou jsou astronomické náklady na vývoj procesorů, na výstavbu i udržování továren. Ty narostly do tak obludných rozměrů, že dokonce u Intelu dnes někteří silně uvažují, zda se jim vyplatí dále držet vlastní továrny a výrobu. TSMC jen v roce 2020 investovala přes 17 miliard dolarů čistého jen do výrobních procesorů a výroby samotné.
V letošním roce se mluví o investicích ve výši až 28 miliard dolarů. Taková je cena za to, když chcete mít 7nm, 5nm a pracujete na až 2nm procesech. A i takové investice nestačí na vybudování dostatečných výrobních kapacit. TSMC je plně vytíženo, a to nevyrábí pro některé čínské firmy, pro které se původně vyrábět mělo. Apple s AMD a QUALCOMM si doslova rozebraly veškeré 7nm, 5nm a dokonce i 6nm kapacity a většinu dalších, které TSMC ještě ani nedokončilo a teprve vyvíjí a staví pro ně továrny. TSMC ani s takovou poptávkou a investicemi původně nepočítalo, ale už několik let, každý rok zdaleka překračuje své plány a očekávání a investuje mnohem více.
Už v roce 2020 se 5nm výroba, jakkoliv je stále kapacitně velmi omezena, podílela 20% na příjmech v Q4 2020. 7nm výroba tvořila 29%. Celých 51% příjmů je tvořeno z výroby ARM platforem, 31% pak dělá výroba podstatně náročnějších výkonných CPU a GPU. TSMC úzce spolupracuje s partnery, zejména s AMD, která se přímo podílí na vývoji a optimalizacích výrobních procesů. Nicméně v konečném pořadí vše leží na bedrech TSMC. A nemůžeme říci, že se nesnaží.
Rekordní investice a rozšiřování výroby, zlepšování výroby a investice do vývoje nových je díky současnému významu TSMC, vlastně klíčové pro to, jaké produkty budeme moci na trhu vůbec mít. Bylo by hezké, pokud by konkurence dokázala fungovat stejně úspěšně, bohužel vyjma SAMSUNG, který ale zaostává v mnoha ohledech (z velké části proto, že na rozdíl od TSMC má jako firma také jiné zájmy), to nevypadá dobře. Intel je ve hře už jen díky kapacitám pro svou výrobu a své čipy, ale technologicky je o minimálně půl druhé generace vzadu a nevypadá to na rychlé zlepšení. Globalfoundries (bývalé továrny AMD) dokáže jen 12nm proces, svůj vývoj 7nm vzdalo před lety, protože by ho prostě nedokázalo zaplatit. Jedinou šancí, jak by se nyní GF dokázalo k 7nm dostat, je licencování výroby TSMC. Což není úplně vyloučeno. Existují ještě další firmy, ale mimo nově budovaných čínských kapacit, žádná ani vzdáleně kapacitně natož technologicky nestačí.
Bohužel poptávka po čipech neustále roste, nároky výroby a jejich vývoje také a s tím poroste nadále i cena. Ty ohromující peníze, které TSMC investuje (o polovinu více letos než loni), ty zaplatíme jako zákazníci ve formě finálních produktů. Proto nová mainstreamová grafika nebude stát 5 tisíc, ale přinejlepším 9 tisíc atd.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|