Zatímco Intel nejde podle plánu vůbec nic, u AMD se mohou radovat. TSMC je s plány napřed.
Společnost Intel slibuje velké věci, ale i kdyby se to splnilo, čemuž nikdo nevěří, nebude to stačit tomu, co slibuje TSMC. Rozdíl je v tom, že zatímco Intelu nikdo rozumný dnes nevěří ani slovo a téměř jistě když Intel slíbí 7nm na rok 2021 a 5nm na rok 2023, tak z toho bude nejdříve přinejlepším 2023 a 2025 a to jen pokud věci půjdou podle plánu, u TSMC jsme mnohem více přístupní dnes věřit tomu, co slibuje.
I když tomu nebylo tak vždy. Nicméně v posledních letech se TSMC skutečně daří. Ale jsou za tím obrovské investice, které firma prakticky neustále navyšuje nad plán. V současnosti už běží 7nm proces, včetně toho vylepšeného 7nm EUV, kterým bude AMD brzy moci vyrábět i náročnější čipy jako x86 CPU a GPU, než jen ARM SoC, jejichž výroba už dnes běží. A vše vypadá velmi dobře, až tedy na celkovou kapacitu, kdy TSMC přiznává, že zájem je větší než co může kapacitně nabídnout. Zejména AMD by rozhodně využilo i násobně větší kapacity, než jaké mu TSMC nyní poskytuje.
Nicméně technologicky se prostě daří. Před několika dny se navíc objevily neoficiální informace, že TSMC je napřed proti plánu i u 5nm výroby. Ta je na prý tom lépe, než 7nm výroba ve stejném období příprav. Dokonce už teď 5nm testovací produkce dosahuje výtěžnosti již běžně používané 7nm výroby. To je úžasné vzhledem k tomu že 5nm výroba nabídne 1,8x vyšší denzitu a o 15% vyšší takty nebo výrazné zlepšení efektivity při zachování taktů ve srovnání se 7nm. TSMC je na tom tak dobře, že už zvýšila investice do 5nm výroby, které jsou dokonce dvojnásobné ve srovnání se 7nm a chce naostro oficiálně vyrábět 5nm už od poloviny příštího roku. To se samozřejmě týká jednodušších a úspornějších ARM SoC platforem. Složitější čipy jako RYZEN procesory a Radeon grafiky pro AMD, přijdou na řadu až později, velmi pravděpodobně v roce 2021, kdy je tak prakticky jasné, že chystaná zbrusu nová generace a platforma RYZEN 5000 procesorů (ZEN 4) bude právě 5nm. A ve hře je tak další růst počtu jader, nebo minimálně vláken.
AMD už ale může spřádat další plány a dokončovat vývoj dalších generací produktů, protože TSMC úspěšně ladí svou 3nm výrobu. Aktuálně oznámilo, že se začátkem téhle výroby aktuálně počítá už na rok 2022! Složitější čipy, tedy opět RYZEN a Radeon pro AMD, přijdou na řadu určitě opět později, asi tak v roce 2023 nejdříve. Od 3nm procesu se očekává další masivní nárůst denzity, efektivity či možnost růstu taktů. Toho všeho AMD bude moci využít k dalšímu nárůstu počtu jader/vláken, nebo zvětšení samotných jader apod. Je prakticky 100% jisté, že AMD bude pokračovat ve vývoji stávajícím směrem, tedy k multičipovým (MCU) řešením, kdy popravdě výroba co nejmenších čipů jak 7nm, tak 5 i 3nm dává jediná smysl. Cena těchto procesů a výroby čipů totiž poroste. Každá evoluce je výrazně dražší, a tak dává smysl je využívat co nejefektivněji a jen tam, kde je třeba a má to význam a přínos. Tedy pro malé čipy, jejichž výtěžnost je maximální a nemají velký odpad. AMD jich tedy bude „lepit“ stále více k sobě. Díky lepším výrobním procesu ale bude třeba možné, aby 3nm čip měl klidně dvojnásobek větších a výkonnějších jader a 4násobek vláken, než má současný 7nm ZEN 2 na stejně velké ploše. Bude to sice o něco výrobně dražší, ale nárůst výkonu bude mnohem více než jen dvojnásobný, nemluvě o efektivitě atd.
Jinými slovy, je před námi několik hodně zajímavých let :). AMD nejen pracuje na vlastní architektuře, která se výrazně zlepšuje každou generací i bez vlivu výrobního procesu, ale díky TSMC má k dispozici ty nejlepší a nepokročilejší výrobní technologie, které vůbec jsou. A to vlastně nikdy nemělo. Naopak Intel stále více zaostává. Už před pár lety jeden z analytiků řekl, že Intel ve skutečnosti ztrácí mnohem více, než jak to vypadá. Intel sice tvrdí, že jeho 10nm je srovnatelné se 7nm TSMC a 7nm proces bude srovnatelný s 5nm TSMC, ale není tomu tak v praxi. Navíc i pokud by Intelu vyšly jeho plány a sliby, stále výrazněji zaostává časově a reálně. Navíc když Intel řekne nějaký rok ohledně startu produktů na nové výrobní technologii, obvykle to trvá další rok i více, než se reálně dočkáme produktů na trhu. 10nm třeba Intel oficiálně vyrábí už nyní, ale kromě pár mizerných mobilních modelů, které jsou v praxi i horší než 14nm starší procesory, neexistuje žádný 10nm procesor Intelu, který si můžete běžně koupit. A u toho to také zůstane. To samé se 100% bude opakovat s případnými 7nm a také 5nm, které Intel sice slibuje na 2021 a 2023, ale reálně, se několika bezvýznamných mobilních procesorů dočkáme tak v roce 2022 a 2024. A to jen pokud vše půjde bez problémů, což do teď nešlo. Desktopové a nějaké výkonnější procesory na 7nm? Nevěřím, že je uvidíme dříve jak začátkem 2023 a o 5nm radši nebudu ani spekulovat. A to opravdu platí jen v případě, že Intel nebude mít sebemenší problém, zdržení a nová výroba bude vždy a od začátku skvěle fungovat. Kromě slibů Intelu však nic reálně nenasvědčuje, že se mu věci v tomto směru daří.
A to je ten problém. Reálně má AMD už teď na trhu 7nm procesory, které jsou lepší než cokoliv, co má Intel ve všech ohledech a 10nm modely Intelu na tom moc nemění. 7nm+ RYZEN modely v roce 2020 budou určitě lepší, než cokoliv, co Intel nabídne na 10nm v nejbližší době. A vše nasvědčuje tomu, že na přelomu 2021/2022 AMD vydá RYZEN 5000 na 5nm. Tedy na výrobním procesu, který bude minimálně srovnatelný se 7nm, který chystá Intel reálně tak na rok 2023 pro desktop nejdříve. A TSMC teď oznamuje 3nm, který by pro AMD mohl být k dispozici v roce 2023. Konkurenční 5nm Intel je dnes jen na papíře a u toho to ještě hodně dlouho zůstane. Intel má prý reálně technologicky ztrátu 5 let na TSMC a 4 roky na SAMSUNG. Přitom to není tak dávno, co nikdo nepochyboval o tom, že Intel je jasný leader. Přes proinvestované desítky miliard dolarů se Intel nedokázal hnout z místa, 14nm je vše, co reálně má, 10nm je neopravitelný zmetek a 7nm jsou jen sliby na papíře. Prakticky v opačné situaci je dnes TSMC a AMD, které mají náskok minimálně 1 generaci, tedy 2 možná už 3 roky. Jedinou výhodou Intelu je velikost výrobních kapacit, kdy ani kdyby AMD dostalo vše, co TSMC dokáže nabídnout (což se nestane vzhledem k dalším velkým zákazníkům jako je třeba Apple), tak by to stěží stačilo třeba jen na vyrovnání Intelu. Jenže kdo ví, co se TSMC podaří vybudovat za pár let a jak toho využije AMD.
Jak říkám, je před námi pár let. U AMD a TSMC vše vypadá hodně dobře a myslím že budeme příjemně překvapeni každou novou generací. U Intelu je to otázka. Hůl nad ním nelámu, jak jsem řekl už dříve, podle mě bude klíčový rok 2023, kdy pokud Intel skutečně nic neukáže a neopustí 14nm a výrazně se nepřiblíží AMD, pak budeme moci mluvit o tom, že má vážně problém. Zatím ale může těžit se setrvačnosti, a hlavně větších výrobních kapacit a mnohem více peněz na uplácení, tedy pardon, marketingovou podporu výrobců, prodejců atd. Technologicky a výkonem s AMD ale soupeřit nedokáže. Uvidíme, co se na tom změní v dohledné době … AMD ale usínat nehodlá a ani současných 8 či 16 procesorových jader nám nebude muset stačit na další dekádu ;).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|