Nejen společnost AMD se může těšit na zajímavé výrobní procesy, které pro něj připraví TSMC.
Zatímco u Intelu mají starosti, pokud jde o vhodný výrobní proces pro další roky a další produkty, u AMD si mohou vybírat. Zklamáním je pro ně snad jen situace u GlobalFoundries, které se ze 14/12nm nejspíše hned tak nehne. Na druhou stranu tam může AMD vyrábět čipy, u kterých bych lepší výroba neznamenala žádný praktický přínos, naopak by to bylo dražší. Řeč je tedy o čipsetech a výbavě ložených procesorů a případně grafik, kde vedle 7nm části s jádry/vlákny/výpočetními jednotky atd. což z lepšího výrobního procesu těží, budou právě 14/12nm větší méně náročné čipy s ostatní výbavou. Ale klíčovým partnerem se stává TSMC, které bude už na aktuálním 7nm procesu vyrábět nové ZEN2 procesory a NAVI grafiky. Kromě toho TSMC je výrobcem i speciálních řešení pro konzole atd. AMD pak mělo v plánu po aktuální 7nm výrobě využít její vylepšenou 7nm verzi s EUV, ovšem vypadá to, že nejen AMD může mít ještě zajímavější výběr možností.
Pro pořádek. Aktuálním výrobním procesem, na který přechází stále více partnerů TSMC, je 7nm (N7). Ten existuje ve dvou provedeních, pro méně náročné čipy a pro větší čipy. Tím druhým je vyráběna již aktuální VEGA 20 (RADEON MI a RADEON VII) a vyrábí se také nové ZEN2 procesory a NAVI grafiky. Už z VEGA 20 (RADEON VII) víme, co proti 16/12nm přináší, protože AMD prakticky zmenšila 14nm (vyráběný ale u GF) čip VEGA 10 a rozdíl je docela dramatický. Velikost VEGA 10 je 495mm2, co do jednotek shodná VEGA 20 má ale jen 331mm2 a hustota tranzistorů je prakticky dvojnásobná i proti 12nm konkurenci TURING a efektivita za správných okolností ještě lepší. Právě na to se 7nm výroba soustředí, zmenšení čipů, zlepšení efektivity atd.
V současnosti už ale TSMC dokončuje přípravy na zahájení výroby N7+, tedy 7nm+ EUV, která nabídne dramaticky lepší efektivitu, vyšší hustotu tranzistorů atd. S touto verzí výroby například AMD počítá pro příští rok, a tedy nástupce ZEN2 a nástupce výpočetních grafické VEGA architektury. Nicméně vypadá to, že AMD má v současnosti na výběr. TSMC totiž oznámila, že kromě N7 a N7+ nabídne ještě N6 a N5. Tedy 6nm a 5nm procesy.
Konkrétně nejzajímavějším má být N6, což je prý vylepšená forma stávajícího N7, plně kompatibilní s existujícími 7nm designy, přinášející ovšem některé výhody (zmenšení, efektivitu atd.). TSMC dokonce očekává, že N6 by mohl být populárnější než N7+. Hlavním důvodem by mohla být jednak nižší cena, ale i možná větší velikost čipů a snadnější přechod z první generace 7nm výroby. Plánovaná 7nm+ výroba s EUV bude totiž velmi drahá a samozřejmě v mnoha ohledech náročnější. Pro mnoho produktů by tak mohla 6nm výroba dávat větší smysl. K nasazení má být už příští rok, kdy konkrétně tedy AMD ještě může přehodnotit plány a místo 7nm+ využít 6nm. Ale časově by to znamenalo zpoždění, protože 7nm+ bude k dispozici už začátkem roku.
TSMC už ale pracuje na ještě pokročilejším 5nm procesu (N5). Tento proces by dokonce měl být dříve, než N6, ovšem očekává se zatím jen jeho verze pro menší a energeticky efektivnější čipy, tedy ARM SoC platformy. Plnou dostupnost této výroby plánuje TSMC v polovině roku 2020. A již vyrobené vzorky prvních 5nm čipů ukazují na zhruba o 80% vyšší hustotu tranzistorů při 18% zvýšení výkonu ve srovnání se 7nm předlohou. Každopádně 5nm výroba ve verzi vhodné pro výkonnější čipy, tedy procesory a grafiky, nebude určitě k dispozici dříve jak v roce 2021.
Nicméně alespoň situace u TSMC vypadá relativně dobře. 7nm výroba běží, evidentně slušně (VEGA 20 je tu už od minulého roku a uvidíme jaké budou nové procesory). Letos se také počítá se zahájením produkce i 7nm+ s možností náročnějších čipů příští rok. 7nm+ sice tedy bude náročnější na nasazení, dražší, ale bude mít značný přínos. Pro AMD je stále 7nm+ asi zajímavější, protože 6nm bude k dispozici podle TSMC až v závěru roku 2020 nejdříve, tedy pro produkty pro rok 2021. Možná se na 6nm dočkáme nějaké refresh, třeba NAVI architektury a letos vydaných mainstreamovějších karet, ale prozatím to vypadá, že AMD stále počítá primárně s 7nm, 7nm+ a poté už 5nm. Každopádně na místě přešlapovat nebude a dost pravděpodobně bude mít možnost prakticky každý rok vyzkoušet zajímavější výrobní proces. A v současnosti má AMD v plánu vydávat update ZEN procesorů a také grafické řady každý rok. Samozřejmě jedním z partnerům TSMC je i NVIDIA. Ta ale přešlapuje na místě. Oficiálně sice aktuální TURING grafiky vyrábí 12nm, ale vše nasvědčuje tomu, že 12nm se to jen jmenuje (TSMC má pro tento výrobní proces i slovo NVIDIA v názvu) a jde o stále 16nm. NVIDIA totiž vyrábí obří monolitické čipy, které prakticky nebude možné na 7nm vyrobit. Zatímco AMD evidentně razí strategii menších čipů, a tak může jít dál. Každopádně bude to zajímavé.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|