Guru Linux platformy, Linus Tovards se přiznal, že po 15 letech přešel na AMD. Co si postavil?
Není jasné, jak moc velký vliv to bude na další vývoj Linuxu, ale samozřejmě nějaký tu určitě bude. Linus Torvalds je velmi známý člověk ve světě IT, který je spolutvůrce jádra Linux systémů. V minulosti vzbudil kromě jiného slušný ohlas svým velmi jasným sdělením o tom, co si myslí o přístupu společnosti NVIDIA k určitým věcem, a hlavně o tom co tahle firma říká a o tom, co ve skutečnosti dělá. Nicméně pořád je to geek a pořád tedy má rád kvalitní a zajímavý PC hardware.
Aktuálně vzbudil další velký ohlas, když přiznal, že po 15 letech vyhodil ze svého počítače platformu Intel a přesedlal na AMD. A svůj počítač si postavil sám, protože jako všichni ostatní, nemá rád, když se mu v něm někdo cizí hrabe. A co si postavil?
Jako procesor zvolil AMD RYZEN ThreadRipper 3970X, kdy se přiznal, že měl docela obavy z jeho provozních vlastností, co by absolutního high endu, protože preferuje nízký hluk. Novinka AMD jej ovšem příjemně překvapila. Kromě samozřejmě šokujícího výkonu, který je několikanásobně vyšší, než jeho stará Intel platforma (a zatím jej nedokáže plně využít), je překvapivě snadné procesor chladit a používá na něj klasický chladič s NOCTUA A14 ventilátorem.
Coby základní desku pak použil na poměry TRX40 platformy cenově dostupnou Gigabyte AORUS MASTER. Osadil to 4x 16GB DDR4 2666MHz paměti. Pokud se ptáte, proč tak pomalé, tak proto, že používá ECC paměti, což AMD na rozdíl od Intelu podporuje u běžných platforem. Co by SSD má Samsung 970 EVO a napájí to tichým zdrojem Be Quiet Drak Base 700W zdrojem. Některé pak jistě překvapí i volba grafické karty. Samozřejmě Linux a NVIDIA nejsou ideální spojení a sám Linus Torvalds má na NVIDIA a její počínání v mnoha směrech jasný názor, takže nikoho asi nepřekvapí, že jeho volbou je AMD Radeon, kdy AMD má k otevřeným standardům a technologiím obecně, mnohem lepší přístup než NVIDIA. Asi není důvod připomínat, že AMD a NVIDIA se opravdu zásadně liší přístupem k technologiím, jedna je dělá tak, aby byly výhodné hlavně pro ni a konkurenci i uživatelům hází klacky pod nohy, druhá tak, aby byly výhodné pro všechny a fungovaly i jinde.
Překvapivě však nezvolil žádný z nových Radeonů RX 5000 NAVI, ale starší osvědčený Radeon RX 580 v provedení Sapphire Nitro+. Tedy velmi tichou edici. Jsou tací, kteří nechápou volbu takové karty, k sestavě s procesorem Threadripper, ale to proto, že jsou prostě nechápaví. Když někdo pořídí high end procesor, neznamená to, že k němu musí cpát automaticky i RTX 2080 Ti apod. A to říkám jako někdo, kdo takové PC staví, ale i sám používá a je dokonce hráč.
2080Ti je sice skvělá karta, ale rozhodně za ty peníze nestojí a nelze přejít, že nás někdo okatě orkádá. Její výkon neodpovídá tomu, o kolik je dražší než třeba Radeon RX 5700 XT, který používám třeba sám v kombinaci s TR 3960X či 3950X. RTX 2080 Ti je o nějakých 35-40% výkonnější než RX 5700 XT, ovšem současně stojí více než 3x více! Není tedy divu, že i když na ní mnozí mají, z principu jí nekoupí, protože ta cena je prostě krádež za bílého dne. Linus tvrdí, že i ten RX 580 je v jeho případě overkill, ale za ty peníze, co dnes stojí je zajímavá, vyladěná, Sapphire Nitro+ edice navíc velmi tichá a prostě mu to stačí, protože ani nehraje.
Celkově slušná sestavička na práci a vývoj atd. Samozřejmě Linus není herní nadšenec, takže jeho volbu grafiky chápu. Sám ale používám Radeon RX 5700 XT, protože ty hry ve 4K hraji a musím říci, že jak testovací sestava s mainstreamovým RYZEN 3950X, tak má osobní sestava s ThreadRipper 3960X jsou v kombinaci s Radeon 5700 XT to nejlepší, co jsem kdy mohl používat. Velmi tiché a neuvěřitelně výkonné a rychlé ve všem. Především ale bez jakýchkoliv problémů! Proti minulosti musím říci, že jsou tyhle platformy perfektně vyladěné a stabilní, kdy po zkušenostech s Intelem v posledních 2 letech, kde se problémy se stabilitou způsobené opravami a záplatami chyb jen množily, je to opravdu velký rozdíl. K tomu vynikající ovladače pro Radeon RX 5700 XT, se kterými jsem od vydání neměl jediný problém či zádrhel, což jsem snad ještě u nové generace AMD/NV grafik nezažil. Ano, vím, že někteří problémy hlásí, ale jako tester, co vyzkoušel většinu RX 5700 T na trhu a používá ji každý den až 20h denně na všechno, nemohu žádné problémy nahlásit. To se mě u nové generace GPU ještě nikdy nestalo.
Takže protože podobné sestavy už delší dobu sám používám, volbu sestavy a komponent Linuse Torvaldse zcela chápu, a asi se jí nedá moc vytknout, protože nic moc lepšího na trhu není. Možná jen to PCIe 3.0 SSD plně nevyužívá možností PCIe 4.0 platformy (Samsung ale pořádné PCIe 4.0 teprve připravuje k vydání). A Radeon RX 5500 by také byla lepší volba. Ale tady se přiznám že nevím, jak je na tom NAVI v porovnání s POLARIS, pokud jde o Linux. Zase cena je jednoznačně na straně starší, ale stále skvělé RX 580. Linus má ještě výhodu, že řada věcí, speciálně se 16+jádrovými procesory, jede na Linuxu obecně lépe než na Windows. I stejné úlohy, protože Microsoft Windows scheduler má pořádné rezervy. I když je dnes mnohem lepší, než před 2 lety.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|