AMD drží skutečný výkon nových procesorů pečlivě a úspěšně pod pokličkou.
Není tomu tak dávno, co jsem se podivoval nad tím, jak některé velké rádoby seriózní IT magazíny jsou schopné prezentovat zprávu o výkonu nových procesorů, odkazujíc přitom na výsledky, mírně řečeno, naprosto a jednoznačně úplně mimo mísu.
Už tehdy jsem vám říkal, že se skutečný výkon procesorů AMD Bulldozer oficiálně a pravděpodobně ani neoficiálně nedozvíte, pokud tedy vše půjde dle plánu, dříve jak v červnu. Rozhodně ale nebudete zklamáni, pokud tedy nečekáte, že nové procesory o polovinu překonají nejvýkonnější současné procesory na trhu :). Každopádně AMD pouští ven mezi partnery poněkud zkreslené informace a hlavně určité grafy. Ty jsou určeny na, řekněme, řízené úniky, pak jsou tu ale informace pod přísným NDA, jež obsahují mnohem přesnější informace, včetně výkonu. Tyto informace nejsou určeny zatím ke zveřejnění, o to více nás ale udivuje, jak některé magazíny dokáží šířit některé úplně scestné informace, které ještě šperkují, i když mám za to, že některé z těch informací prostě musí mít také. A pokud ne, tak zjevně nedělají moc dobře svou práci.
Nedávno se na velkém českém IT magazínu objevil absurdní článek, kde pomýlený autor odkazoval na jisté výsledky testu Bulldozer procesoru ve srovnání s konkurencí a dělal z toho vážně míněné závěry, jak to AMD zase projede a kdesi cosi. Občas mě až zaráží, co se na magazínech, které se vydávají za profesionální, může objevit. Tehdy jsem vám říkal, že ty výsledky zdaleka neodpovídají skutečnosti, i když pravděpodobně vycházejí z jednoho staršího testu, kde skutečně byl testovaný procesor Bulldozer v podobné situaci. Jenže ty testy ani v jednom případě neproběhly na standardních frekvencích, ale jen na 1,6GHz, což souvisí s jistou funkcí, či spíše v tomto případě nefunící u testovaného sample procesoru a desky ;). Finální modely ale budou mít frekvence o 1,5-2GHz vyšší!
Bohužel nejen české magazíny pokračují ve zveřejňování podobných kravin, neváhajíc ani v postatě dělat hotové závěry o tom, že čekali více a podobné nesmysly. Z jisté prezentace se na internet dostalo několik dalších snímků. Jeden vypadá poměrně zajímavě, protože ukazuje jisté sloupečky výkonu v 3D Mark Vantage. Jenže ten graf nějak všichni spojují s jinou věcí, než v jaké souvislosti se objevil. Mohu vám s velkou jistotou říci, že neukazuje zdaleka skutečný výkon procesoru Bulldozer, tak, jak přijde na trh. Stejně jako ve všech dosavadních testech, ani v tomto testu nebyl použit sample na nějaké závratné frekvenci, jež by se mohla srovnávat s frekvencí X6 1100T nebo Core i7-2600K a hlavně těmi, se kterými dorazí model na trh. A hlavně je záměrně použit test, který výsledky zkresluje sám o sobě. Stařičký 3DMark Vantage v podstatě nedokáže využít více než 4 jádra, je to starý test pro moderní procesory naprosto nevhodný a rozhodně to není test, který by ukazoval přednosti a potenciál vícejárových moderních CPU architektury Bulldozer. Ale v dané prezentaci to bylo záměrné!
AMD Bulldozer jsou procesory určené do mainstreamu, pro platformu AM3+, která je přímou konkurencí mainstreamové LGA 1155 a tedy Sandy Bridge Core i5/7-2000 procesorům. Ve své podstatě to bude souboj 8 jádrových procesorů, které vlastně 8 jádrové ani v jednom případě úplně nejsou, i když se tváří, že jsou. Třeba Core i7-2600 je osmijádrový pocesor – systém jej tak vidí. Samozřejmě 8 fyzických jader nemá, má jen vícevláknové zpracování. AMD šlo na vícevláknové zpracování jinak. Místo 4 fyzických jader a HT technologie přišlo s modulem (bulldozer), který má v podstatě 1+0,75 jádra, takže má k duálnímu modulu blízko a proto si to o něm AMD může dovolit říkat a Intel ne. Z těchto modulů pak staví procesory. Ve své podstatě je to souboj dvou koncepcí multijádrových procesorů. Budete někteří docela překvapení, v jakých aplikacích a o kolik se obě koncepce dokáží lišit, ale říkám vám na rovinu, nevěřte současným nástřelům, neukazují nic použitelného. A už vůbec nedělejte žádné závěry. Otázka je, jestli marketingově nebude vypadat hloupě, když AMD bude soupeřit s X8 proti X4 u Intelu, i když ve skutečnosti se ty CPU liší jen tím přístupem k „HT“ a vlastně jako 8jádra se tváří a fungují oba víceméně podobně.
Už sem to říkal několikrát, ale zopakuji to: „Vážně si myslíte, že nový 32nm procesor s 8 jádry/vlákny na velmi vysoké frekvenci s nativním využitím DDR3 1866MHz pamětí, bude v současných moderních aplikacích pomalejší, nebo stejně rychlý, co současné 45nm 4-6 jádrové modely se 4 roky starou architekturou, jež nemají ani TURBO pro všechna jádra, jak ukazují ty výsledky, jež vám někteří s vážnou tváří předkládají a dělají z nich závěry?“ Z výkonu nových procesorů AMD nebudete zklamáni, tedy pokud nečekáte zázraky. Souboj s tím nejvýkonnějším, co je dnes na trhu od Intelu, ale rozhodně není nijak nereálný ;).
Takže vydržte zhruba do poloviny června, kdy první skutečné, relevantní benchmarky a testy na plné frekvenci, bude možné ukázat. Neslibuji nové supertrhače asfaltu, ale v žádném případě nečekejte malý, nebo dokonce žádný výkonový posun v moderních aplikacích proti současným modelům AMD Phenom II. A už vůbec nečekejte, že by AMD Bulldozer nestačil na výkon 32nm procesorů Intel Sandy Bridge – bude to velmi pěkný a v mnoha případech ne tak těsný souboj, jak si někteří myslí. A půjde i o cenový boj, to vám mohu zaručit už nyní. Pro AMD jsou samozřejmě nové procesory hodně důležité.
Phenom/Athlon architektura se přes úvodní problémy nakonec ukázala jako překvapivě schopná a i přes současnou nevýhodu 45nm výroby dokáže ještě držet krok s 32nm konkurencí ve většině případech. Uvidíme, zda si AMD u procesorů Bulldozer odpustí dětské nemoci a příliš dlouhou dobu vylaďování, které jí způsobily velké finanční problémy a ztrátu pozic. Pravdou ale je, že Bulldozer procesory nebudou hlavní údernou silou, tou budou procesory Llano (APU) do FM1 jež budou tvořit mnohem větší část prodejů a ty pokračují ve vylepšené verzi se současnou architekturou Athlon II, ale už ne na 45nm ale na 32nm. Tyto modely si nekladou za cíl porážet procesorově Sandy Bridge, ale budou mít výkonu více, než běžný uživatel potřebuje (a tedy procesorový nedostatek by neměl pocítit) a výrazně budou spoléhat na mnohem výkonnější a technologicky lépe technicky vybavenou integrovanou grafiku použitelnou i pro větší škálu GPGPU výpočtů a akcelerace, než může nabídnout Intel ve svých Sandy Bridge procesorech. Pokud jde o maximální procesorový výkon, Intel si prvenství pohlídá svou Sandy Bridge-E LGA2011 platformou, takže žádné zěmětřesení nehrozí a případné překonání mainstreamové Sandy Bridge LGA1155 mu ani moc nevadí. Stejně už se soustředí na 22nm a Ivy bridge, která dorazí zhruba za 6-7 měsíců. A o možnostech a pozicích obou firem jsme mluvili v předchozím článku (podíly CPU za Q1) ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|