Strana 3 z 3
- Závěr – výbava na testování a co chystáme
Jak jsem ukázal, AMD poslalo kompletní výbavu na testy. Konkurenční Intel se má hodně co učit v přístupu a jednání nejen s novináři, kdy ukončení českého zastoupení před pár lety situaci pro nás výrazně komplikuje a jednání s lidmi z Intelu je běh na hodně dlouhou trať. Společnosti Intel evidentně již vůbec nezáleží na prezentaci a jak je informováno o jeho produktech, zjevně spoléhá na setrvačnost zákazníků, kteří prostě kupují Intel, protože vždy kupovali Intel. Dokázaly jsme nakonec s vypětím všech sil a kontaktů sehnat některé nutné procesory pro srovnání, zejména 18jádrový Core i9-7980XE, takže máme vše připraveno pro testy.
Díky AMD máme oba procesory, kterých se teď v srpnu dočkáme a jde o nejzajímavější modely. Testovat je budeme na různých deskách. Určitě otestujeme i ZENITH s tím přídavným chlazením a určitě uděláme i test a recenzi nové MSI MEG X399 Creation. Stejně tak zkusím domluvit test té novinky od Gigabyte.
Mimochodem ta nová MSI Creation deska je famózní. Ultra silná napájecí kaskáda, naprosto mega výbava a v ceně je i speciální karta pro 4x M.2 se senzory, podsvícením a velkým chlazením co vypadá jak grafická karta. Sama deska přitom má hned tři pozice pro M.2 pod obrovským pasivem. Designově je to nejhezčí MSI deska za několik posledních let, kdy tak MSI ukazuje, že přeci jen zvládá trochu jiný design, než je ten současný poněkud nezajímavý černo černý, který razí u ostatních špičkových X470 modelů :(.
Aktuálně už pilně testujeme. Určitě budete mít možnost si přečíst českou recenzi na 32jádrový RYZEN TR 2990WX, který vyjde jako první hned toho 13.8., takže tím začneme. Nebude chybět jeho srovnání v obvyklých testech proti konkurenčnímu 18jádrovému Core i7-7980XE. Jako další článek pak uděláme 16jádrový TR 2950X, samozřejmě ve srovnání s předchůdcem 1950X ale i přímým konkurentem v podobě 10jádrového Core i9-7900X. Taktéž bude samozřejmě test chladičů, samostatný test nových desek a rád bych udělal i jednu zkušební stavbu PC, ale ta možná bude muset počkat.
Kromě článků udělám i nějaké to video, i když časově je to hodně napnuté. Každopádně na nudu si tento a příští týden stěžovat určitě nebudu a vy si tentokrát v ČR a SK nebudete moci stěžovat, že čeští fandové technologií nemají co číst a tyhle výkonné novinky k nám výrobci neposílají. Já doufám, že to jako čtenáři atd. oceníte, a podle toho budeme doufat, že k nám tyhle novinky zavítají i v dalších letech. Myslím si, že je v ČR/SK dostatečně velký počet lidí, kteří tuhle a podobnou platformu a produkty skutečně dokáží ocenit ….
- Výkon? AMD sesazuje Intel z trůnu … s velkým náskokem.
Ale abyste neřekli, že jsme vám alespoň nenaznačili, jak na tom novinka je. Já už samozřejmě znám všechno, a už od července, kdy jsem si s procesorem mohl pohrát, ale i jej vidět v různých akcích. AMD také již prozradilo, jakého výkonu je nový 32jádrový 2990WX schopen, kdy stanovilo absolutní rekord v CineBench famózních 7618 bodů.
Samozřejmě AMD v tomto případě jako někdo neopomíná připomenout, že tento výsledek dosáhlo s přetaktovaným procesorem na 5,1GHz na všech jádrech. Pokud už se těšíte, jak si doma dáte 5GHz, tak vás zklamu, bez LN2 to rozhodně nepůjde. Přesto výkon procesoru i v základu není vůbec špatný … přesněji řečeno je pořád o dvě třídy lepší, než výkon čehokoliv, co dnes prodává v desktopu Intel. Core i9-7980XE, ano ten 18jádrový procesor za 50 tisíc, se tomu ani nepřiblíží. Dostanete se s přetaktováním někam lehce nad 4 tisíce bodů. TR 2990WX bez OC s tím vzduchovým chladičem ale dokáže hned z krabice přes 5 tisíc bodů. A není problém ho jedním klikem přetaktovat a dosáhnout výrazně vyššího výkonu. Kolik? To prozradím v recenzi :).
Samozřejmě pokud máte nějaké dotazy, ptejte se, možná zodpovím, možná ne :). Co mohu říci, že výkon toho 32jádrového CPU je naprosto mimo měřítka, musím hodně přidávat na osách, abych jej do našich grafů vůbec dostal. A to jeho současný výkon je jen začátek, protože řada aplikací jej nevyužívá zcela, některé ani z většiny. TR 2990WX je skutečně 4x RYZEN 7 procesor v jediném pouzdře do jediné patice, potenciál výkonu je tedy blízko toho, realita je ale díky tomu, že vývojáři her i ostatních aplikací kašlou na optimalizace i správné využití standardů, prostě horší. Ale zlepšuje se to a zlepšovat bude (přeci jen ještě před pár měsíci si nikdo neuměl představit, že by AMD skutečně uvedlo desktopový 32jádrový/64vláknový procesor za 1799 dolarů), takže „naměřený výkon“ kvůli tomu zejména u tohoto čipu poroste. Přeci jen ještě před rokem jsme koukali jako puci na poloviční počet jader a krátce před tím bylo maximem v desktopu 10 jader/20vláken. Takže 32 jader / 64 vláken jednoznačně ukáže, za co stojí vývojáři jednotlivých aplikací … v podstatě netestujeme výkon tohoto procesoru, ale schopnosti a kvality jednotlivých aplikací, kolik z toho výkonu vůbec dnes využijí.
Neporuším NDA, když řeknu, že z hlediska výkonu čipu všude tam, kde je výkon skutečně využíván, nemá 2990WX žádnou konkurenci. Cenově konkurenci má a mít bude, ale výkonově a efektivitou prostě ne. AMD nabízí poloviční cenu za 1 jádro u svých CPU a celkový výkon je prostě mimo možnosti toho, co dnes dokáže Intel vůbec nabídnout. Taktéž se musím smát, když považujeme procesory jako RYZEN 7 2700X či Core i7-8700K za poměrně výkonné procesory. Ale pro mě už je to ultra low end. Cokoliv, co nemá 8 jader, je ultra low end, 8jádra jsou skoro low end, 12 až 16jádro je mainstream a 32jádro je high end. A pokud AMD udrží tohle tempo vývoje a uvádění novinek …. jsem hodně zvědav, kolik jader budou mít 7nm RYZEN procesory příští rok …
Každopádně sledujte nás dále, sdílejte nás a tak dále, není rozhodně běžné, že do ČR dorazí podobná třída produktů při uvedení a rádi bychom z toho za DDWorld.cz udělali pro ČR běžnou věc. Alespoň jeden pořádný IT magazín s novinkami v souvislostech si náš region (ČR/SK) myslím zaslouží …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|