PC platforma x86 potřebuje změny. AMD a Intel se tak dohodli na společné spolupráci
Ne, není to Apríl. V pekle však zjevně začalo mrznout a společnosti AMD a Intel oznamují klíčovou novou spolupráci. Vytvářejí „x86 Ecosystem Advisory Group“, kterou kromě nich reprezentují také přední firmy, jež x86 platformu používají a jejich představitelé:
- Broadcom Inc. President aCEO Hock Tan
- Dell Technologies Chairman a CEO Michael Dell
- Google Cloud CEO Thomas Kurian
- Hewlett Packard Enterprise President a CEO Antonio Neri
- HP Inc. President a CEO Enrique Lores
- Lenovo Chairman a CEO Yuanqing Yang
- Microsoft Chairman a CEO Satya Nadella
- Oracle CEO Safra Catz
- Red Hat President a CEO Matt Hicks
Skupinu pak doplňují Tim Sweeney (CEO Epic Games) a Linus Torvalds (tvůrce Linux Kernel) na pozici vizionářů. Samozřejmě v čele celé skupiny jsou dva hlavní výrobci x86 procesorů a platforem, tedy Intel reprezentovaný šéfem firmy Patem Gelsingerem a AMD reprezentované její šéfkou Lisou Sue:
Zformování podobné skupiny je možná „překvapivé“, ale pro ty z nás, kteří se v tom pohybují každý den bylo naprosto zřejmé, že jde o potřebný krok. O nutnosti změn v x86 platformě a standardů, na kterých je postavena, se docela nahlas mluví už nějakou dobu. Konkurenční ARM nabývá na významu a z mobilit se tlačí do PC, kdy vývoj ARM architektury samotné vlastně probíhá v široké spolupráci firem, a ty si pak dělají své vlastní verze. x86 má sice stále výhodu širší univerzality a podpory i velmi starých věcí, ovšem to začíná být současně i problém. Za posledních 20, či spíše už 30let se na x86 konstrukci nabalila řada věcí, nové a nové instrukční sady a jejich vylepšení. Avšak přetrvávání a nutnost podpory těch starších variant dělá nové procesory stále konstrukčně složitější a složitější a tím pádem i méně efektivní na vývoj, výrobu a provoz. Mnoho tranzistorů v současných AMD a Intel procesorech je věnováno podpoře starých dnes už vlastně nikým nevyužívaných instrukcí a technologií. Tedy něco, co ARM vůbec nemá, a tudíž ani neřeší. X86 platforma je naproti tomu stále více těžkopádná, univerzální ano, ale těžkopádná. Hlavně tedy poslední roky se v zákulisí nahlas mluví o tom, že AMD a Intel pracují na nové generaci x86 procesorů, které mít některé starší a současné aspekty x86 instrukcí a konstrukce, vůbec nebudou. Budou vyvinuty čistě s ohledem na aktuální potřeby současného, a hlavně budoucího software. Prostě starší generace Windows a aplikací podporovat vůbec nebudou a zbaví se tak velkého množství „balastu“, který se na x86 konstrukci a architekturu nalepil během minimálně posledních 20ti let. To by mělo nejen navýšit výkon a efektivitu, ale podstatně zjednodušit vývoj dalších generací. A samotné čipy udělat prostě efektivnější a konkurenceschopnější.
Nicméně nějaké velké přepracování x86 architektury se neobejde bez spolupráce a koordinace jinak konkurentů z AMD a Intelu, a samozřejmě hlavních uživatelů (a často také vzájemných konkurentů) celé platformy. Takže „překvapivé“ oznámení ustavení té nové „x86 poradní skupiny“, vlastně není žádné překvapení. Jde o naprosto nutný krok pro zachování standardizace a hladkého přechodu na nové verze instrukcí, konstrukcí a ustanovení dalšího směru vývoje a budoucnosti celé x86 platformy a PC jako takové. Takže ta skupina obsahuje přesně ty členy, které mít musí a rozhodně to není nějaké divadlo. Je naprosto evidentní, že se něco děje a čekají nás zajímavé roky. AMD i Intel už delší dobu pracují na nových generacích architektur a zjevně přišel čas sladit noty, aby se udržela kompatibilita a standardizace atd. Nepřekvapilo by mě, kdyby obě firmy vzácně poodhalily své „konkurenci“ část toho, co chystají na poli architektur a změn u nových CPU. Protože je zjevné, že je nutné některé starší prvky, instrukce a konstrukce z x86 vypustit, a naopak udělat nové standardy.
Současně je však klíčové pro všechny, udržet kontinuitu, a především kompatibilitu nových systémů, takže se téhle spolupráci a koordinaci hlavně AMD a Intel, prostě nemohou déle vyhýbat, jakkoliv to pro jednoho nebo druhého nemusí být nutně výhodné v krátkodobém horizontu. Obě firmy si zjevně uvědomují, že dlouhodobého hlediska jde o nevyhnutelnou nutnost, aby se zajistilo, že samotná x86 nejen přežije, ale bude se dále vyvíjet a bude se vyvíjet žádoucím směrem.
Takže očekávám, že v následujících možná už měsících, nejpozději během 1-2 let se oznámí hlubší změny, včetně možná zcela nové generace a verze x86 platformy samotné. Prostě se udělá řez a vypustí se staré prvky výbavy, staré instrukce atd. a přijdou nové generace AMD a Intel platforem, jež budou podporovat už jen nadcházející generaci Windows a Linux OS a žádné jejich starší verze, a to samé platí o aplikacích. S ohledem na fakt, že Intel i AMD budou dělat významný generační skok v rámci svých platforem kolem roku 2027 v souvislosti s přechodem na DDR6 a další nové technologie, nepřekvapilo by mě, kdyby AMD v rámci chystané ZEN 7 a Intel v rámci nástupce současné ARROW LAKE generace a platformy, právě tam cílili s těmi klíčovými změnami v x86 samotné. A s ohledem na to že vývoj těchto budoucích klíčových generací minimálně po stránce architektur musí už teď pomalu finišovat, aby se zahájil vývoj a testování produktů na nich postavených, je právě na čase se vzájemně dohodnout, jak to bude s x86 standardy dál.
Takže ani to načasování oznámení té x86 kontaktní skupiny, není prostě pro mě zase takovým překvapením. Ale určitě jde možná o něco, co mnohé překvapit může, protože „konkurenti“ takhle obvykle nespolupracují. Ale technologie se vyvíjejí a speciálně Intel je dnes v problémech, které si nikdo nedokázal ještě před pár lety ani představit a x86 platformu jako celek to negativně poznamenává. Tím spíš, že naopak AMD jasně se svými produkty v posledních letech demonstruje, že x86 procesory a platforma rozhodně do starého železa nepatří a že když se 10 let neflákáte a nekašlete na vývoj všeho, tak jde stále o v mnoha směrech nejlepší výpočetní platformu na světě. A zaslouží si tedy hlubší změny, které mohou akcelerovat výkonový vývoj pro další generace PC, ovšem při zachování univerzality a široké kompatibility.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|