Někteří možná vědí, že na trhu jsou tři výrobci x86 procesorů. Intel, AMD a VIA. Tedy byli tři.
Společnost Intel je tvůrcem x86 technologie a jako taková má tak kontrolu na licencí. Existuje velmi složitá nedávno aktualizovaná cross-licenční dohoda mezi Intelem a AMD, neboť obě společnosti mají část patentů na technologie, bez kterých se moderní x86 procesory obou firem prostě neobejdou. Ze strany AMD jsou to mimo jiného zásadní 64-bit instrukční sada, kterou firma vytvořila. Výměna technologií mezi Intelem a AMD je tak nutná, aby jedna nebo druhá společnost mohly své současné procesory vůbec na trhu nabízet. Existuje ale minimálně ještě jeden výrobce x86 procesorů, který má potřebné licence.
O společnosti VIA a jejích procesorech jsme bohužel už dlouho neslyšeli. Přitom v roce 2019 to vypadalo, že vše je na dobré cestě, včetně nové generace čipů této firmy. Nová CNS jádra měla dosahovat výkonu jader Intel HASWELL architektury a měly se podívat i do serverů. První tyto procesory měly dorazit na trh v roce 2020. Jenže nic z toho se nestalo. Ta zpráva o procesorových novinkách VIA v roce 2019 byla poslední velkou informací o x86 procesorech této společnosti. Od té doby nastalo ticho. A vývoj evidentně šel nikam.
Nyní společnost potvrdila spekulace, že se zbavuje zásadní části x86 divize. A za 125 milionů dolarů ji má koupit Intel. Bohužel obě firmy jsou skoupé na informace, kromě potvrzení toho, že se o tom jedná. Faktem ovšem je, že vzhledem k velikosti a možnostem VIA, se odprodej zásadní části x86 divize včetně klíčových vývojářů, rovná konci x86 procesorů VIA. Jakkoliv se to společnost snaží popírat a zlehčovat. Proč je v tom namočený Intel a jak podobný obchod může projít přes antimonopolní úřady? Z hlediska úřadů je to jednoduché, ty nekonají roky, monopolní postavení Intelu, kterého využívá a trh tím ohýbá neustále, nechávají bez zásahu. Už dávno měly společnost Intel rozdělit na minimálně dva samostatné celky, bylo by to ku prospěchu celého trhu. Neudělaly to. Takže pochybuji, že zasáhnou i teď. Navíc je pravděpodobné, že součástí licenční dohody mezi Intelem a VIA bylo, že v případě ukončení vývoje nebo něčeho podobného, má Intel přednostní právo technologie a lidi s nimi spojené získat. VIA také nemůže jednoduše x86 licenci a technologie s ní spojené, prodat jen tak nějaké třetí straně. A protože tohle je pravděpodobně konec x86 procesorů VIA, je Intel víceméně jediný, kdo o ty zbytky věcí, vývoje a lidí s tím spojené, může mít zájem to nějak využít, a tedy něco za to zaplatit. Tedy možná s výjimkou Číny případně Ruska, které ale ty technologie pravděpodobně dávno mají díky průmyslové špionáži apod.
Každopádně divil bych se, kdyby tohle nebyl prostě konec x86 VIA procesorů. Ostatně fakt, že firma ani neuvedla tu původně v roce 2019 oznámenou novou generaci v tom roce 2020, nám mohl hodně napovědět, jak to je. VIA už dávno nemá žádný měřitelný podíl na trhu s procesory vůči AMD a Intelu, takže už roky se ani jako „třetí“ výrobce procesorů ve statistikách neobjevuje. Navíc schopnosti úsporných VIA x86 čipů dnes dokáží efektivně více než jen nahradit výrazně technologicky pokročilejší ARM platformy, kde společnosti jako Apple, QualComm, Mediatek a další utrácejí obrovské miliardy dolarů. Tedy něco, čemu malinká VIA nemůže nikdy konkurovat. To je podle mě hlavní důvod, proč prostě x86 procesory VIA přestaly dávat jakýkoliv smysl … s dalším nástupem a vývojem ARM a novějšího RISC-V, došly zkrátka společnosti VIA možnosti, jak s jejími malými a celkem efektivními x86 procesory na trhu uspět.
Takže mě celá tahle zpráva vlastně ani nijak nepřekvapuje. VIA jako taková navíc s procesory končit nemusí, ale musí se zabývat nějakými produkty, které mají na trhu šanci uspět, což její stávající x86 procesorové produkty v současném světě prostě neměly …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|