Velmi pěkné srovnání schopností a výkonu platformy AMD a Intelu na srovnatelných sestavách za srovnatelné ceny ...
Samozřejmě musíme mít trochu lehký nadhled, protože videosrovnání pochází z dílny firmy AMD, ale vzhledem k tomu, že schopnosti tříjádrových Phenomů a čipové sady AMD780G jsou obecně známy, tak se AMD ani nemuselo snažit cokoliv přikrášlovat. Výsledkem jsou dvě pěkná srovnávací videa, kdy přeskočíme-li jistě zajímavé povídání, dává slušný obrázek schopností současných integrovaných karet.
První video představuje AMD780G a ukazuje multimediální schopnosti ve srovnání s konkurenčním Intel G35. Obě videa jsou provedena na srovnatelných sestavách. Cena kompletních PC základů vč OS je kolem 650-675 dolarů, což je přibližně 12 000 - 13 000 korun s DPH. Nejlepší čipová sada Intelu s integrovanou grafickou kartou, srovnatelné procesory a zbytek sestavy stejný. Výsledkem je, že AMD platforma dnes nabízí poněkud lepší multimediální schopnosti. To je však důsledek toho, že Intel u svých integrovaných grafických karet nikdy příliš nedal na výkon ani na ovladače a na jeho obranu nutno říci, že připravuje nové ovladače. Ovšem hardwarově se výkonem AMD780G nic, co momentálně nabízí Intel, rovnat stejně nemůže, a nejspíše to tak zůstane až do příchodu finálních produktů vzešlých z projektu Larrabee.
Druhé video pak srovnává herní výkon obou integrovaných grafických karet. Vzhledem k tomu že víme, že v AMD780G je v současnosti s přehledem nejvýkonnější integrovaná grafická karta, a AMD je poněkud více orientovaná firma na multimediální a herní grafické karty, lze jen těžko předpokládat, že by Intel měl v tomto herním srovnání jakoukoliv šanci a to i kdyby nasadil třeba nejsilnější procesor z celé své nabídky. Jak už jsem řekl, Intel připravuje novou verzi svých ovladačů pro své integrované grafické karty, které zlepší výkony ve hrách, ale opravdu si nemusíme dělat iluze, že by se mohl Intel G35 vyrovnat výkonu 780G. Schází mu parametry. Mnohé jistě zaujme, že AMD780G není ani v moderních hrách tak bezmocná integrovaná grafika a pokud nejste náruživým hráčem, dokáže poskytnout v rozumných nastaveních dostatek výkonu.
Jistě si někteří řekněte, že by pro takovéhle srovnání bylo vhodnější vybrat něco z nabídky čipových sad s integrovanými grafickými kartami nVIDIA. Nicméně v současné době napjatých vztahů je hlavním soupeřem na poli multimediálních domácích PC s integrovanými grafikami pro AMD hlavně společnost Intel. Čipové sady Nvidia ustupují do pozadí, navíc ani zde není výkonem srovnatelný soupeř pro AMD780G, i když ve srovnání HD Videa by si vedly nepochybně lépe než Intel G35. Na druhou stranu čipové sady Nvidia s integrovanou grafickou hrají dnes významnější roli spíše jen na AMD desktopové platformě než na Intelu, takže srovnání AMD a Intel je více na místě. Zde jasně vidíme sílu platformy, a proč se v poslední době tolik mluví o tom, že Nvidia je v současné pozici poněkud zahnána do kouta a spojení s VIA a utvoření vlastní platformy je velmi pravděpodobně jediná cesta dalšího vývoje. Pokud si dnes totiž někdo kupuje procesor Intel/AMD, tak si k němu automaticky koupí i minimálně čipovou sadu Intel/AMD a v případě AMD ještě případně vsadí na grafickou kartu AMD-ATI a již brzy tu budeme mít i grafické karty Intel. Zkrátka Intel k Intelu a AMD k AMD má svou váhu při rozhodování, ať už je to z jakýchkoliv racionálních, či iracionálních důvodů. AMD v současnosti v oblasti levných počítačů nabízí opravdu hodně a s tříjádrovým Phenom X3 za dobrou cenu je to minimálně marketingově velmi silný soupeř pro momentální nabídku společnosti Intel ve stejné cenové oblasti a to hlavně proto, že drtivá většina toho, co se z procesorů, grafických čipů, čipových sad prodá a vyrobí, je právě směřována do této cenové hladiny a to ať už mluvíme o mobilní nebo desktopové platformě.
Zdroj: youtube
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|