Intel s AMD si pro nás chystají zajímavé novinky na příští rok do všech cenových segmentů.
Příští rok se na poli procesorů nudit nebudeme. Alespoň ne tolik, jako letošní rok. Připomeňme si, co nám společnosti Intel s AMD letos nabídly:
Letos, řekněme si na rovinu, procesory Intel letos neudělaly v podstatě žádný výkonový pokrok a Intel se u Ivy Bridge soustředil hlavně na vyladění a nastartování nové přelomové 22nm výroby, na kterou bude spoléhat u dvou dalších generací CPU. Od Intelu jsme se letos nedočkali ani nástupců stále 32nm a stále "jen" 6jádrových desktopových Core i7 pro LGA 2011 platformu. Novinkou je jen o 100MHz rychlejší TOP model. Největším měřitelným výkonovým pokrokem je tak za letošní rok na Intel platformě jen nárůst výkonu u Integrovaných grafik Intel. Nesmíme zapomínat ani na nižší segmenty, které se stávají na spotřebním trhu stále důležitější. Intel lehce obnovil ATOM řadu, kde kromě známých mobilních CPU přišly i zbrusu nové ultramobilní SoC ATOM procesory, které se začínají objevovat v některých SmartPhonech.
AMD letos udělalo přeci jen pár větších kroků vpřed v rámci svých novinek a u všech můžeme pozorovat slušný nárůst výkonu jak u procesorů, tak grafik proti jejich předchůdcům. Nicméně AMD zůstává v nevýhodě s podstatně skromnějšími výrobními prostředky a s 32nm výrobou, kdy Intel už má 22nm v několika továrnách, což se nejvíce odráží v praxi u spotřeby procesorů. I tak AMD dokázalo o něco stáhnout náskok Intelu u výkonu a nové FX modely "pileDriver" se rozhodně povedly a plně konkurují výkonem i poměrem cena-výkon Core i3/5 modelům. Samozřejmě nadále platí, že AMD konkuruje Intelu jen ve střední třídě, tedy u procesorů do 200 dolarů (ty ale tvoří beztak 97% prodejů všech CPU). K výkonným modelům Core i7 nemá a nenabízí AMD žádnou alternativu a nemáme tak žádný výběr. Na druhou stranu nám to tak ve vyšší třídě nekomplikuje rozhodování a X79 platforma je jasnou volbou pro každého, komu na nějaké té koruně na skutečně výkonný procesor a celý počítač, nesejte. AMD se ale letos vytasilo i s povedenými APU čipy, které s novou architekturou posílily bez přechodu na nový výrobní proces. A to jak výkonově u procesoru, tak velmi významně i u integrované grafiky, která nemá konkurenci a výkonově se dokáže téměř vyrovnat i klasickému low endu samostatných grafik. Ke smůle AMD ovšem právě platforma nižších procesorů určené zejména pro levnější (nejen) mobilní počítače, má největší problémy s prodeji, kvůli téměř 10% propadu odbytu osobních PC v letošním roce. AMD se tak nedávno vytasilo i s inovovanými ultramobilními čipy, které vyrábí u TSMC, a jenž se objeví i v tabletech.
Pro letošní rok byl tedy přísun novinek od obou výrobců vlastně vyčerpán. A co bude příští rok?
- Intel s AMD stále inovují
Příští rok bude hodně zajímavý u Intelu, který po mnoha letech výrazně obnoví architekturu procesorů. Dorazí dlouho očekávaný Haswell, který kromě významně nové architektury proti dlouho používané Core, přinese i významný nárůst výkonu, pravděpodobně jak po CPU, tak iGPU stránce. Haswell také znamená zcela novou platformu a patici, takže současná LGA 1155 a procesory pro ni, končí. Haswell dorazí někdy kolem poloviny příští roku, záležet to bude hlavně na poptávce a prodejích PC se stávajícími platformami.
Druhou významnou novinkou bude Ivy Bridge-E, které nám konečně vylepšení X79 platformu a budeme moci opět upgradovat! Stane se tak ale až v druhé polovině příštího roku, tedy za necelý rok od teď. Nové procesory budou vyráběné již 22nm a díky tomu Intel bude moci zvednout i počet jader z 6 na 8 pro desktopové modely (i kvůli výkonu mainstreamových Haswellů rozhodně nebude moci zůstat jen u 6 jader v případě Ivy Bridge-E). A z toho kouká pořádná porce výkonu navrh, navíc když si budeme moci vyměnit jen procesor, jelikož LGA 2011 patice zůstává! Serverové modely ale budou mít jader dokonce až 10, proti stávajícím 8. Intel nadále u desktopu nechce jít na 150W TDP, které mají ty serverové čipy. Právě Ivy Bridge-EP se jako serverová platforma představí jako první, někdy těsně po polovině příštího roku. Kromě TOP platformy Intel nadále chystá i levnější SoC ATOM platformy, kterými chce bojovat jak proti APU platformě konkurenčního AMD, tak proti stále více se rozpínajícímu ARMu.
A co nám nabídne AMD? Rok 2013 měl být ve znamení startu SteamRoller architektury a především 28nm výroby. SteamRoller má přinést významné posílení po všech stránkách. Je také dělaná přímo pro 28nm výrobu. Bohužel to navzdory našim očekáváním skutečně vypadá, že AMD maximálně stihne příští rok se SteamRoller architekturou uvést ke konci roku jen serverové Opterony. Nové desktopové FX s novou platformou to příští rok nestihnou. Důvod? Ano, opět výroba - stálý a opakující se problém AMD. SteamRoller je připravený, 28nm výroba nikoliv. AMD "má" sice už dvě továrny, ale ta v New Yorku se stále rozjíždí a kapacity té stávající 32nm nestačí pro souběžnou 32nm výrobu a přebudovávání na 28nm, nemluvě o tom, že v každém případě mají APU čipy přednost i na 28nm. 28nm SteamRoller procesory pro desktop tak asi nelze stihnout uvést v plánovaném termínu (druhá polovina roku 2013). AMD nicméně dalo jasně najevo, že s vývojem procesorů bez grafiky rozhodně nekončí, ostatně ani by to nedávalo smysl, zvlášť když do nich chce postupně naintegrovat i 64bit ARM architekturu. Nové FX procesory nahrazující Vishera určitě přijdou, ovšem pravděpodobně se je nepodaří dodat včas, aby mohly být fyzicky uvedeny na trh ještě v roce 2013.
Chystají se také nové APU čipy, které budou dále stavět na povedené architektuře PileDriver a posílí opět o něco grafická část, která by měla být už GCN architektura - použita u nich měla být již 28nm výroba (když se GF v New Yorku rozjede). Důležitým produktem pak bude nová ultramobilní SoC platforma procesorů s novým Jaguar jádrem, kterou AMD stejně jako Intel svůj SoC ATOM, postaví proti ARM. Pro AMD je to ale také rok, kdy uvede novou Radeon HD 8000 sérii grafik, a rok, kdy obsadí celou platformu herních konzolí (ve všech 3 případech grafikami a v jednom dokonce i procesorem). Uvidíme, zda se vzrůstající obliba produktů AMD, které se začínají objevovat i tam, kde jsme je nevídali (nebo ne tak často), projeví i na lepších výsledcích celé firmy a dočkáme se třeba v roce 2014 zase nějakého většího soupeření s Intelem i v nejvyšších výkonových kategoriích.
Jak Intel, tak AMD tedy chystají spoustu novinek. Bohužel ani příští rok nás určitě nečeká soupeření ve vyšších cenových segmentech. Intel rozhodně nebude chtít tlačit na AMD, jehož pozice mu více než vyhovuje (ať už s ohledem na zdání konkurence, technologickou spolupráci i obranu proti zásahu antimonopolních úřadů), a nechá jej udržovat lepší poměr cena-výkon. Intel si to ale může určitě dovolit, své má jisté a nebude chtít snižovat svou vysokou marži, kterou má a úspěšně udržuje (možná ji ještě zvýší). Rozhodně bych tedy příští rok neočekával nějaké snižování cen procesorů a extra zajímavé ceny těch výkonných kousků - ceny tak budou asi v lepším případě stagnovat.
První polovina příštího roku ale bude jen ve znamení stávajících modelů u obou společností (s výjimkou AMD Radeon HD 8000 grafik), věci se začnou převážně hýbat až v té druhé polovině, což ale do značné míry závisí i na vývoji trhu v té první polovině roku.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|