Další střípek do skládačky jménem nové 32nm procesory AMD FX … ceny a pozice nových modelů.
Sotva jsem včera dopsal článek o tom, že se na internetu objevily údajné návrhy obalů pro nové procesory a naznačil jsem i které modely a přibližně za kolik můžeme očekávat, na internetu se objevily přesnější informace, takže pojďme aktualizovat:
Nemohu samozřejmě zaručit, že se jedná o věrohodné a přesné informace, neb pocházejí ze zdroje, jež se ne vždy trefí a nikdo další to zatím nepotvrdil. Nicméně vypadají docela zajímavě a hlavně bychom asi nic nenamítali, kdyby taková situace skutečně byla.
(Zdroj: Xbitlabs.com)
Výkon nových procesorů AMD má být opravdu vysoký a tak podle toho očekáváme, že bude vypadat i cena. Včera jsem říkal, že moc nečekám, že by se FX-8000 modely prodávali za méně než 10 000 korun. FX-6000 bych pak očekával kolem 8000 korun a FX-4000 bychom mohli mít za těch cca 5000 korun. Mainstream pak bude tvořen procesory Llano, jež v mobilních verzích zamíří s vyššími takty i do desktopu.
Podle tabulky, jež kdesi vzal server xbit-labs, to zhruba bude odpovídat. Cena FX procesorů by ale přeci jen mohla být o něco přijatelnější. Předpokládám, že proti modelům Intel Core i5/7 chce AMD nabízet ty procesory za podobnou cenu s vyšším výkonem. Celkem se mi líbí myšlenka, že by se takový špičkový AMD FX-8000 dal nakonec pořídit za cenu podobnou Core i7-2600 modelům. Zajímavý by určitě byl i FX-6000 za cenu Core i5-2500 a čtyřjádrový FX-4000 za cenu na úrovni nejdražších Core i3-2100, kdy by se tedy mohl objevit už v mainstreamových sestavách kolem 12 000-14 000 korun, nezní také špatně. TDP těchto procesorů by mělo být jako dnes obvykle 95W, špičkové modely pak 125W. Novinkou je konečně podpora a nativní využití rychlosti současných DDR3 pamětí. Zatímco současné Intel/AMD procesory využívají RAM nativně jen na frekvencích 1066/1333MHz, AMD Bulldozer v základu využívá už 1866MHz!
Nižší segment bude tvořen Llano procesory s integrovanou grafickou HD 6300/6400/6500, jež budou mít různé počty aktivních SP od 160 po 400! Zatímco u modelu FX dává první číslovka smysl z hlediska počtu jader CPU, u procesů Llano, jež vlastně pokračují v odkazu Athlon II, nedává označení A4-6-8 zatím jasnou představu. Vzhledem k tomu, že se jedná o maximálně čtyřjádrový modely, opravdu nevím co A8 znamená. Každopádně názvy nových procesorů llano hodně připomínají názvy grafických karet Radeon, označení AMD a Intel procesorů se tak poměrně zajímavě stylově podobá.
Pokud jde o nástup na trh, tak stále platí, že Bulldozer dorazí se vším všudy (včetně AMD 900 AM3+ desek) na trh v červnu. Llano platforma pak v červenci, ta ale nebude s AM3+ kompatibilní, jedná se o vlastně mobilní platformu, která tedy na desktopu bude mít vyšší takty a samozřejmě odpovídající konstrukci základních desek. V obou případech se jedná o 32nm procesory, ale jen Bulldozer je zcela nová architektura. Llano vylepšuje a rozšiřuje stávající architekturu Athlon II a přidává ono DX11 integrované grafické jádro. AMD má v plánu letošní rok mít 10% odbytu v podobě Bulldozer procesorů a většinu pak v podobě Llano procesorů, jež kromě většiny segmentu zasáhnout i celý mobilní trh. Podobně velkým jako Llano segment, by měl být i segment nejmenších procesoru platformy Brazos.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|