Velké téma posledních dní. Intel NEHALEM se představuje na probíhajícím IDF. Já už jsem si mohl prohlédnou základní desku pro Nehalem, právě od společnosti ASUS.
Začněme nejdříve základní deskou pro procesory NEHALEM. V Berlíně se nám společnost ASUS nezapomněla pochlubit svou novou základní deskou. Pro procesory NEHALEM se představí minimálně dvě základní desky ASUS. Obě samozřejmě budou stavět na jediné dostupné čipové sadě pro procesory NEHALEM, Intel X58. Ta levnější se bude jmenovat ASUS P6T Deluxe. A právě tu nám ASUS ukázal. Pravdou je, že kdybych nevěděl, na co se dívám, tak rozdíl proti stávajícím deskám na platformě Intel asi nepoznáte. Samozřejmě ale deska jiná je.
Zcela jiná je patice procesoru - LGA 1366 pro procesory NEHALEM. Severní můstek je zde stále, i když většina se ho přesunula právě do procesoru, včetně tříkanálového řadiče pamětí DDR3. Díky tomu ale chlazení čipsetu nemusí být tak masivní. Jižní můstek je stále zachován v podobě, jak jej známe.
ASUS DELUXE P6T X58 by měla stát asi zhruba 6000 korun s dostupností už v září. Deska, stejně jako drtivá většina desek pro procesory NEHALEM, nebude obsahovat NVIDIA můstek pro SLI a tedy tato základní deska nepodporuje NVIDIA SLI zapojení. Podporuje ale ATI CrossFireX. Mezi zajímavosti této desky patří bezesporu podpora SAS disků. Deska má dva SAS konektory!
Samozřejmostí je pak podpora tříkanálové řadiče, a tedy deska disponuje hned šesti sloty pro paměti DDR3 1600MHz. Deska má i několik dalších zajímavostí, ale ty si podrobně představíme až v redakčním testu téhle desky, na který se na našich stránkách můžete těšit.
Prozradit také mohu, že ASUS P6T Deluxe nebude jediná základní deska, pro Intel nehalem. Na trh uvede ASUS ještě samozřejmě také desku ze série ROG. Prozatím neznám označení, ale deska bude mít čipovou sadu X58 (jak jinak) a jako jedna z mála bude mít osazený čip NFORCE200 od společnosti NVIDIA, což ji tedy umožní provoz NVIDIA SLI karet, ale i ATI crossFireX, což je vlastnost čipové sady. Budete si tedy moci vybrat, kterému zapojení dáte přednost. Bohužel jen samotný čip NFORCE200 desku zhruba o 40 dolarů prodraží a samozřejmě ona deska ze série ROG není zrovna levná záležitost. Cenově bych tedy počítal minimálně se 6500-7500 korunami s DPH.
Jak na akci ASUSu, tak na IDF se probírá diskuse právě o procesorech Intel NEHALEM. Očekávání jsou, ale často se také otevřeně mluví o tom, že v mnoha aplikacích nelze nějaký výkonový nárůst proti současným procesorům čekat. Důvodem je fakt, že samotné výpočetní jádro procesorů NEHALEM je pořád to samé, co je dnes v procesorech Intel Core. Příkladem můžou být například počítačové hry, podle prvních testů to rozhodně nevypadá, že by NEHALEM měl přinést něco převratně nového:
Zarážející je, jak obrovský počet bodů získá NEHALEM v teoretickém testů 3Dmark vatage, když v běžném rozlišení je dokonce pomalejší než procesor AMD PHENOM na pouhých 2,6GHz. Samozřejmě že v nízkých rozlišeních je rychlý, ale v těchto rozlišeních nikdo procesor NEHALEM používat nebude. Škoda že v testu není rozlišení 1920x1200, které budou majitelé tohoto procesoru většinou používat. Nicméně hry samozřejmě nejsou jediné aplikace a jsou zde i takové, kde si NEHALEM vede velice slibně:
Jak se dalo předpokládat, jsou to zejména multimediální aplikace - i když ne všechny. Ale takový převod DivX nebo comprese Winrar, tak ty opravdu novému NEHALEMU sedí. Podobné je to i u některých profesionálních softwarů, kde se právě počítá s tím, že by měly využít vícevláknové optimalizace, včetně návratu HT technologie.
Intel NEHALEM se oficiálně představí už během září. Jak bude nebo nebude dostupný v obchodech, na to nelze dnes odpovědět. Zajímavostí ale je, že Intel hned uvede i jeho serverové verze. Nicméně jak se zatím zdá, NEHALEM není procesor pro počítačové hráče. Ne, že by nebyl výkonný, ale proti stávajícím procesorům Intel Core 2 Quad nebo i rychleji taktovaným AMD Phenom, nepřináší nic nového, ba je otázka, jak půjde taktovat, protože je dost možné, že stávající Core procesory jsou lépe taktovatelné a tudíž i jejich výsledný výkon bude vyšší. Jak ale víme a také si za pár dní ukážeme v pokračování testů závislosti procesoru na grafice, zejména ve vyšších rozlišeních se výkon procesorů ukazuje jako nedůležitý a procesor za 1500 nezřídka poskytne stejný výkon, jako ten za 25 000. I na test procesorů NEHALEM se můžete na našich stránkách těšit ...
Zdroj: DDWorld.cz a HEXUS.net
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|