Opět někdo znovuobjevil známý problém. Tedy výkon AMD CPU s Intel kompilátorem.
Na mnoha internetových stránkách a magazínech se dnes objevují jako horké aktuality informace o tom, že výkon procesorů AMD může být lepší, než jaký normálně je. Jde zlepšit úpravou BIOSu apod.:
Nárůsty sice nejsou velké, ale přeci jen jsou měřitelné. A mnozí k tomu přisazují, že s určitou záplatou je výkon AMD procesorů lepší i v mnoha dalších aplikacích. Pokud jste na to v minulých dnech náhodou narazily, tak mějte na paměti, že se nejedná o žádný nově objevený problém, ale letitou záležitost.
Mnoho programů, hlavně těch, kteří nadále mnohé servery používají k testování procesorů, používá kompilátor Intelu. Noa tak nějak se v minulosti přišlo na to, že na AMD procesorech tak nějak běhá hůře. Pokud se použil jiný kompilátor než Intelu, najednou měly AMD procesory zhruba i o 10% lepší výkon. O tom všem se ale ví a dokonce existují aplikace a patche, které to v některých aplikacích právě opravují. Normálně se s nimi netestuje, ale prostě to tak je.
Upřímně řečeno bych se celou záležitostí dnes zase tolik nevzrušoval. Není to skutečně nic objevného. Ano procesory AMD fungují při určitých podmínkách lépe, než jak to normálně dopadá ve většině testů. Například většina webů dělá testy CPU na úplně čistých systémech bez aplikací na pozadí. Tedy v laboratorních podmínkách, čímž znevýhodňuje procesory s více jádry. I náš web to tak dělá jednoduše proto, že je to snadněji opakovatelné měření.
V reálu ale máme v pozadí mnoho dalších aplikacích, tudíž vícejádrový CPU má mnohem větší výkon a přínos, než jak to podle laboratorních testů a recenzí vypadá. Celkem pěkně to aktuálně ukázal v testu PCGH.de, který populární CPU otestoval pod větší zátěží:
(zdroj: PCGH.de)
Srovnal FX-8350 s Core i7-3770K a Core i5-3470, a jak vidíte, když toho na PC máte spuštěno více, Core i5 (nebo Core i7 s vypnutým HT) rychle ztrácí dech a prostě nestíhá. Nativně 8jádrové FX-8350 se pak pod zátěží dostává výkonově i před Core i7. Takže ještě někdo bude tvrdit, že ta strategie a modulární architektura AMD je špatná?
(zdroj: PCGH.de)
To samé u srovnání levnější procesorů, kde proti sobě stojí 6jádrové FX-6300 a za podobnou cenu prodávané Core i3-3220. Mnoho lidí si podle testů říká že jsou ty CPU srovnatelné výkonově ve hrách, ale mějte na pozadí pár aplikací (jako že běžně máte) a najednou je ten výkon diametrálně jiný a 6jádrové FX-6300 drtivě Core i3 poráží i v těch hrách.
Co tím chceme říci? Že to zkrátka s těmi výkony CPU je v reálném světě a nasazení trochu jinak, než jak se to tváří v recenzích. Takže s prupovídkami typu, AMD nemá proti Intelu, co nabídnout, raději opatrně. Samozřejmě je jen a jen chybou AMD, že na určitá fakta neupozorňuje hlasitěji a svou část vinny jistě nesou i novináři. Je tedy dobře, že se na to čas od času upozorní, že není vše tak, jak se to tváří. Ale znovu opakuji, ani jedna z věcí v tomto článku není novým objevem, takže jen plním povinnost a připomínám vám některé z těchto věcí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|