Nové ALDER LAKE mají problémy s vysokou spotřebou? Téměř trojnásobek proti AMD?!
Společnost Intel ve svých oficiálních marketingových materiálech u ALDER LAKE konečně uvádí realističtější hodnotu TDP/power. Stále sice neuvádí ty skutečně maximální hodnoty (i když stále uvádí maximální možnou frekvenci, která se k nim vztahuje), ale uvádí alespoň nově tu reálnou běžnou hodnotu TDP a tedy hodnotu blížící se skutečné reálné spotřebě procesorů v běžné zátěži. Asi nikoho nepřekvapí, že je podstatně vyšší, než dosavadní údaje ...
V případě ALDER LAKE Core 12000 série Intel stále operuje s hodnotou 125W, která je uváděna hlavně v nejviditelnějších specifikacích čipů v obchodech atd. Nicméně velká část uživatelů neví, že na rozdíl třeba od 105W uváděných u procesorů AMD, je těch 125W u Intelu naprosto neodpovídajícící realitě, především výkonu, který vidíte v testech a recenzích. AMD totiž uvádí třeba 105W u RYZEN 9 5950X jako běžně dosahované TDP (maximální boost je výše asi 142W, ale není trvalý) v zátěži. A ačkoliv TDP není hodnota spotřeby, v praxi není o moc odlišná, protože samozřejmě TDP a spotřeba u procesoru by si měly být celkem blízké. Více než 99% energie, kterou dodáte (spotřeba) procesoru se přemění na teplo (TDP), a protože v tom procesoru není nic jiného, měla by být hodnota TDP blízká hodnotě spotřeby. A v minulosti tomu jak u AMD, tak u Intelu bylo.
Jenže v posledních letech je Intel pod tlakem a musí zvyšovat takty, Ovšem snaží se přitom tvářit, že je stále efektivní, tedy že spotřeba je nízká, i když v praxi není. A tak v posledních několika generacích Intel procesorů jeho oficiální uváděné TDP je mnohem nižší, než jaké je ve skutečnosti. A tomu odpovídá i spotřeba. To platí i u nových 10nm ALDER LAKE, u kterých Intel nadále uvádí hodnotu TDP 125W. A to jak pro základní 6+4jádrový Core i5 tak pro 8+8 jádrový Core i9, i když ten má současně mnohem vyšší takty. Že to nedává smysl a Intel by musel porušovat fyzikální zákony? Ano. Taky to nedává smysl. Intel už nějakou dobu u svých procesorů schovává reálné TDP a spotřebu, a udává je pouze do podrobných parametrů pohřbených na svých stránkách apod., které se tak neobjevují viditelně třeba v obchodech apod. U ALDER LAKE ale konečně uvádí hodnotu reálného boost TDP. I když ji uvádí jako Maximum Turbo Power, ve skutečně nejde o maximální hodnotu, ale jen o tu běžně dosahovanou v zátěži CPU. Ta maximální tzv. PL3 stav, je totiž ještě vyšší. Intel ale konečně uvádí ten běžně nastávající PL2 stav (což je dnes prakticky PL1), tedy běžně dosahované TDP procesorů v zátěži. A světe div se, ona tomu celkem odpovídá i hodnota spotřeby ;).
Každopádně nový Core i5-12600K s 6velkými a 4malými jádry nemá 125W, ale 150W (reálně je to ještě horší). Core i7-12700K s 8velkými a 4malými jádry nemá 125W, ale rovnou 190W (opět v reálnu je to horší). No a Core i9-12900K s 8velkými a 8malými jádry má ve skutečnosti 241W, nikoliv těch naprosto nereálných 125W. Je dobře, že Intel konečně uvádí tyto realističtější hodnoty. A doufejme že je to proto, že téměř všichni jej kritizovali, že jeho uvádění TDP je výsměch a především uvádění zákazníků v omyl. Proč?
- Výkon ALDER LAKE se 125W limitem vs 241W realita
Důvod, proč byl Intel kritizován za to uvádění jen TDP odpovídající základnímu taktu čipu, byl fakt že se tak vlastně tvářil, že tak „nízkou“ spotřebu/TDP má ten CPU s výkonem, jaký uvádí on, a hlavně jaký vidíte v recenzích. Jenže to nebyla pravda. Nemluvě o problémech s chlazením, kdy vybírat a kupovat tichý chladič na CPU s maximálně 125W a reálně 250W+, je sakra rozdíl. Některé základní desky, vlastně většina levnějších desek a speciálně ty ve většině OEM PC, totiž mají striktně omezené TDP právě třeba jen na 125W. Takže CPU zdaleka neboostuje tak vysoko = takty i výkon jsou mnohem nižší, než ukazují Intel i recenze. A platí to i u ALDER LAKE ...
Z oficiálních testů nových OEM desktopových herních počítačů společnosti LENOVO unikl graf výkonu, který ukazuje všechny tři nové čipy Intelu, tedy Core i5-12600K, Core i7-12700K a Core i9-12900K v CINEBENCH R20. A to v režimu omezených na 125W, a pak v režimu 241W, což je vlastně OC stav (u lepších desek často výchozí) pro Core i7 a Core i5 modely, ale oficiální boost hodnota pro Core i9. Jak vidíte, rozdíl výkonu je brutální.
Na těch 125W má totiž Core i9-12900K výkon jen 7492 bodů, což nestačí ani na překonání pouze 105W AMD RYZEN 9 5900X. Ten v tomto testu dosahuje téměř 9000 bodů! Core i7-12700K se 125W limitem dokáže nabídnout jen 6689 bodů, což jen tak tak překoná RYZEN 7 5800X s 6200 body. To by neznělo tak špatně, kdyby ale AMD nemělo jen 8jader/16vláken, zatímco Intel zde má 12jader/16vláken. Core i5-12600K má prý dle Lenovo na 125W základu výkon 5953 bodů, což nezní špatně proti cca 4500 bodů, které dosahuje RYZEN 5. Ovšem ten má jen 6jader/12vláken a pouhých 65W! Intel na ten svůj výkon potřebuje dvojnásobnou 125W spotřebu a rovnou 10jader/16vláken. A ani tak nedokáže překonat 8jádrový/16vláknový 105W RYZEN 7?!
Intel to tedy musí hnát a požene alespoň v recenzích výše. Na tom 241W limitu, tedy „OC“ hodnota pro Core i5 a Core i7, ale standardní běžně dosahovaná hodnota spotřeby pro Core i9 model, je výkon znatelně vyšší. U Core i5 je nárůst výkonu 10% (Core 5 nemá dovolen Turbo Max Boost 3.0) a tedy nad úroveň RYZEN 7. U Core i7 je posun dokonce skoro 30% a vytáhne ho tak do úrovně výkonu 5900X modelu. No u Core i9-12900K znamená 241W běžný režim, posun o 35% na 10180 bodů, což sice pořád nestačí na výkon AMD RYZEN 9 5950X a jeho cca 10 500 při 105W, ale je to konečně alespoň v jeho blízkosti. Otázkou je, zda lze tohle považovat za úspěch …
- Pokud Intel ALDER LAKE nepřekoná rok starý AMD
výkonem i efektivitou, je to fail?
AMD a jeho RYZEN 5000 série je již rok starý produkt už jen z hlediska přítomnosti v obchodech. Intel tak nyní přichází s něčím, co má sice podobný výkon, ale ani s 241W není schopen výrazně překonat pouze 105W produkt AMD? Navíc má Intel výhodu zbrusu nové platformy, úspornějších a výrazně rychlejších DDR5, zatímco AMD RYZEN 5000 jsou stále omezeny možnostmi už skoro 6 let staré AM4 platformy, která s nimi ani nepočítala při svém vzniku a stále spoléhají jen na pomalé DDR4.
Jsem dost zvědav na testy a recenze, protože samozřejmě pokud Intel dokáže s i9-12900K jen vyrovnat výkon RYZEN 9 5950X, ovšem potřeboval na to více než rok navíc, zcela nové DDR5, novou platformu, novou komplikovanou architekturu, upravený Windows, a 2,5x vyšší spotřebu, tak je to spíše FAIL. Speciálně když Intel má čistý zisk za kvartál vyšší než AMD celý příjem a má na vývoj CPU podstatně více lidí. A ještě je vyvíjí pro vlastní výrobní procesy, zatímco AMD musí spoléhat na procesy někoho jiného … Pokud nedokáže Intel s ALDER LAKE Core i9-12900K nabídnout minimálně znatelně vyšší výkon, než jako už rok starý RYZEN 9 5950X na platformě technicky z roku 2017, a minimálně při stejné spotřebě, nebude to na spíše ocenění typu „GARBAGE AWARD“? Doufejme, že tedy tento únik měření výkonu v závislosti na TDP, není přesný, protože nemaluje pěkný obrázek … na těch reálných 125W totiž bude řada hlavně OEM počítačů a levných desek, běžně omezována … ať už z důvodů kvalit základních desek samotných, tak především kvůli chlazení takového CPU, kdy je sakra rozdíl v cenách, velikostech a hlučnosti chladičů pro 125W a 250W.
A to nemluvím ani o nákladech s vlastním provozem, kdy stejný CPU výkon s téměř 3x vyšší spotřebou, při současných cenách energií?! Intel ALDER LAKE prostě musí být lepší, než co nabízí AMD s rok starým produktem. Jedna věc je, když mini společnost jako AMD s rozpočtem ve výši kapesného užšího vedení Intelu, dokáže nabídnout podobný výkon za podobnou cenu atd, ale zcela něco jiného je, když megakorporace utrácející jen za obědy pro své CPU a SW vývojáře více, než AMD za celý vývoj vlastních CPU dohromady, a nedokáže být odpovídajícím způsobem lepší ve všech ohledech s o rok či rovnou o generaci lepšími technologiemi platformy … jak tenhle neustávající napínavý souboj rebelů z AMD a Impéria všemocného Intelu dopadne, se dozvíme už začátkem listopadu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|