Ještě nás čeká jeden „povinný“ update a to 12nm verze populárních 14nm RYZEN 2000G pro AM4
Zcela zaslouženě velmi populární procesory RYZEN 3 2200G a RYZEN 5 2400G se brzy dočkají nástupů. A žádné velké tajemství to není, jde totiž o logický update. Jak určitě víte, oba procesory se liší od ostatních RYZEN procesorů řady 2000 pro AM4 platformu. Jak RYZEN 3 2200G, tak RYZEN 5 2400G a také levnější Athlon modely, jsou APU, tedy mají čip integrující procesor a grafiku v jednom. Ostatní RYZEN procesory integrovanou grafiku nemají. Samozřejmě vzhledem k tomu, že čip s integrovanou grafikou je výrobně složitější, obvykle má za ostatními RYZEN čipy trochu „zpoždění“.
Stávající modely 2200G a 2400G jsou tak stále 14nm, ačkoliv zbytek RYZEN 2000 procesorů je 12nm a má ZEN+ architekturu. Samozřejmě APU (procesor s integrovanou grafikou) je specificky vhodný pro určité druhy PC, a tak AMD s APU upřednostňuje logicky hlavně mobilní segment. A protože na trhu už máme právě mobilní 12nm RYZEN 3000 procesory s integrovanými grafikami, je jen otázkou času, kdy se dočkáme také 12nm desktopových modelů.
Vzhledem k tomu, že právě už známe mobilní 12nm verze, tak také víme, co od 12nm UDPATE čekat. Potenciální RYZEN 3 3200G a RYZEN 5 3400G nejsou zbrusu novou generací, využívat budou tedy ZEN+ architekturu, nikoliv 7nm ZEN2. Nicméně i tak se můžeme těšit na příjemný boost výkonu. Díky 12nm výrobě a dalším vylepšením tu bude až 200MHz zvýšení taktů v základu a boost už půjde přes 4GHz. Současně by také měly mít o těch 200MHz lepší OC potenciál. Určitě půjde o 4jádra/4vlákna v případě RYZEN 3 a 4jádra/8vláken v případě RYZEN 5 verze jako u současných modelů.
Vylepšení 12nm výroby proti 14nm se také podepíše na zvýšení výkonu integrované VEGA grafiky. Opět architektura se nemění, zůstává VEGA a zůstanou i parametry pokud je o počet grafických jednotek. Tedy maximem bude VEGA 11 se 704SP. Narostou ale takty o dalších 150-200MHz. Vše samozřejmě při stejných TDP. Očekávat tedy můžeme podobný nárůst výkonu a efektivity jaký byl mezi RYZEN 1000 a RYZEN 2000 modely, velmi pravděpodobně i ceny zůstanou stejně příznivé a atraktivní (zejména u RYZEN 3 verze). Z hlediska reálného výkonu se tak pravděpodobně můžeme těšit na více než 10% procesorové i grafického výkonu.
Někteří jsou možná zmatení a ptají se, co je se 7nm procesory. Ty samozřejmě také dorazí, ale opět platí, že 7nm výroba je mnohem dražší (tudíž pro low endové procesory určitě dorazí později) a hlavně čipy s integrovanými GPU jsou prostě náročnější na výrobu atd. Navíc jak víme, tak pro novou 7nm generaci procesorů AMD zvolila čipletový design, kdy v pouzdře procesoru není jen jeden čip, ale je tam malý 7nm čip s vlastními CPU jádry/vlákny, většina ostatní výbavy (řadič atd.), u které drahý výrobní proces nic nepřináší, je ale ve 14nm čipu vedle. Je tak velmi pravděpodobné, že integrovaná grafika nebude už součástí toho CPU čipu samotného, ale bude to jako třetí samostatný malý čip v pouzdře CPU. Opět také platí, že samozřejmě s tímto designem a výkonnou integrovanou grafikou AMD zamíří hlavně do mobilní oblasti, a ta tak bude mít přednost před desktopovými verzemi.
Obecně se očekává, že 7nm APU (nejspíše pojmenovaná jako RYZEN 4000 série) dorazí na přelomu roku právě do mobilních PC a až příští rok se dočkáme desktopových variant. Pro tento rok tedy vylepšené 12nm RYZEN 3 3200G a RYZEN 5 3400G (a později i ATHLON apod.) budou v cenově přístupném desktopu nejspíše maximem a stále zdaleka nejlepším produktem v segmentu, protože Intel nemá stále nic, co by se cenou, výkonem (zejména integrované grafiky), k těmto APU byť jen přiblížilo. AMD nemusí s oběma novinkami ani spěchat, až dorazí, samozřejmě budou kompatibilní se stávajícími i staršími AM4 deskami.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|