Vývoj ve sporu Intel a AMD o licenční dohodu se nám opět trochu posunul.
Intel, který se před pár dny obul do AMD, že údajně porušuji Cross-licenci, kvůli převedení svých výrobních kapacit do jiné spolčenosti a dal 60dní na nápravu, stále trvá na svém. AMD Intelu oficiálně odpovědělo ves oslu, že kdykoliv dokáže, že nijak licenci neporušuje. Naopak AMD vidí za výpadem Intelu jasný pokus odvést pozornost od žalob a antimonopolních řízení vedených proti Intelu. AMD má dokonce za to, že Intel celý spor jen uměle vykonstruoval a narušil obchodní vztahy s AMD a tím sám dohodu obou společností porušil.
Pozorovatelé se shodují na jednom. Pokud AMD neudělá nic a je pravděpodobné, že pokud Intel nebude vyhrocovat situaci, tak AMD skutečně nic neudělá, tak se po uplynutí avizovaných 60 dnů nestane vůbec nic. Pokud by Intel skutečně myslel vypovězení licenční dohody vážně, celá věc by skončila u soudu, což by se vleklo roky a AMD by si klidně mohlo prodávat vesele procesory dál. Navíc jak víme, vzájemná licenční dohoda se týká i některých technologií uvnitř procesorů Intel. Vypovězení licenční dohody by pravděpodobně vůbec nic dnes už nezměnilo. Pozice Intelu vůči AMD je trvale hlídána, protože všem je jasné, že za normálních okolností, kdyby na procesorovém X86 trhu, na kterém nefunguje, ale kdyby běžné konkurenční prostředí fungovalo, tak Intel dávno AMD slupnul jako malinu, jen proto, že je zkrátka finančně mnohonásobně silnější a větší. Na celém světě neexistuje antimonopolní komise, či nějaký soud, který, pokud by na soudní spor skutečně došlo, zabránil AMD v prodeji jeho procesoru a tím sám sebe, nás všechny a celý svět v podstatě odsoudil k absolutní diktatuře a monopolu společnosti Intel.
Celá situace skutečně smrdí snahou odvést od něčeho pozornost. Intel o plánu AMD na přerozdělení svých výrobních kapacit dávno věděl, a pokud měl námitky, měl to říci dávno a ne až dnes, kdy už je AMD dávno rozděleno a nová společnost je hotová a fungující věc. Je dost možné, že to celé vyšumí skutečně do ztracena. Omezit AMD, coby jedinou alespoň produktovou konkurenci Intelu na poli procesorů a PC jako takových, je to poslední, co by všichni chtěli a to včetně Intelu. Ten je možná v současnosti poněkud rozladěn antimonopolním řízením, které proti němu vede UK a chystá se vést i USA, včetně několika přímých navazujících žalob AMD pro stejné věci – tedy nekalé omezování v minulosti. Intel sice tvrdí, že je nevinen, ale 3x už mu vina byla prokázána a téměř nikdo nepochybuje o tom, že Intel se nechoval v nedávné minulosti spolu s některými partnery zrovna v souladu s dobrými mravy a zákony. Intel si tak možná trochu vybíjí vztek, že zde trpí „konkurenční“ AMD právě proto, aby nebyl antimonopolními hlídači trhu popotahován, a teď zrovna mu to nějak nepomáhá. Intel totiž vyčkává na verdikt ohledně postihů a trestů, který chystá EK a tak si možná lehce vybíjí vztek a skutečně zkouší odlákat pozornost. Oficiální nálepku toho zlého a zlobivého (kterou mu antimonopolní vyšetřování po celém světě přisuzují) totiž nechce nést sám a rád by o její kus podělil i s AMD, tak to zkouší s porušením licenční dohody s AMD ….
Pokud tedy bude tlačit Intel dál na pilu, AMD oficiálně deklarovalo, že je připraveno se bránit a dost možná by Intel měl na krku další problém. Pro zákazníky, tedy nás konkrétně, by se ale v dohledné době nemělo ohledně prodejů procesorů vůbec nic měnit ….
Zdroj: Xbitlabs.com, TomsHW.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|