Důkaz toho, že mít kvalitní výhodné produkty vůbec nic neznamená. AMD ohlásila tržby jen 1,65 miliardy.
Pokud patříte mezi tu šťastnější lépe informovanou malou menšinu (evidentně), kdy víte jak na tom objektivně a reálně produkty AMD a Intel dnes, a vůbec celý rok, jsou, tak asi budete hodně kroutit hlavou při čtení aktuálních hospodářských výsledků za Q3 2018. Mít kvalitní, cenově zajímavé a výkonné produkty se evidentně prakticky vůbec nevyplácí ;), zatímco když zákazníky zasypete výrazně dražšími, často ale slabšími a tedy velmi nevýhodnými produkty, které navíc mají bezpečnostní neopravitelné chyby, a ještě je nestíháte vyrábět, tak si na tom můžete solidně namastit kapsy, zákazníci vás budou preferovat. Tak to alespoň vypadá. Intel totiž ohlásil naprosto rekordní čtvrtletí s příjmy 19,2 miliardy dolarů (překonal vlastní odhady), což je téměř 12x více než AMD, jež dosáhlo na 1,65 miliardy.
Skoro to vypadá, jako by Intel byl tím, kdo má dnes ty RYZEN a EPYC procesory v nabídce pro Core, které téměř v každém ohledu překonávají Intel Core/XEON čipy, hlavně co do absolutního výkonu v rámci jednotlivých cenových hladin, mají téměř 2x větší výhodnost, jsou efektivnější a jsou dokonce běžně k sehnání v obchodech. Intel ohlásil nejlepší kvartál ve své historii, kdy 19,2 miliardy je o masivných 19% více, než loni. Z toho udělal neskutečných 6,4 miliardy čistého zisku (to je mnohem více, než má AMD celkový hrubý příjem za celý rok), a to je o 42% více (za což vděčí Intel a jiné velké firmy snížení daní v USA, kde sazba klesla z loňských 23,8% na letošních pouhých 10,4%). AMD naproti tomu ohlásilo solidních, ale jen 1,653 miliardy dolarů příjmů, což je pouze o 4% více než loni. Z toho udělalo zisk na něj solidních 102 milionů, což je o 41% lepší než loni (opět ale díky daním).
Nicméně jen pro představu srovnání těch čistých zisků. Intel má 6,4 miliardy dolarů k dispozici jen z tohoto kvartálu, což je 63x více než z něj získalo AMD se svými 102 miliony dolarů. To jistě příliš konkurenční prostředí a nabídku nevylepší. Velkou měrou se na tom podílí i marže, kdy AMD má sice už solidních 40%, Intel je ale na 64,5%! Hlavní problém jsou prostě zákazníci, kdy pokud znáte fakta jak na tom produkty Intelu a AMD dnes jsou, tak zkrátka nepochopíte, jak může Intel dosahovat takových fantastických výsledků a komu to prodává. Jak může s výrazně méně výhodnými v řadě oblastí i slabšími a mnohem méně efektivnějšími a děravými XEON čipy proti současným super výhodným a efektivním výkonným EYPC procesorů AMD, dosáhnout v datacentrech na rekordních 6,1 miliardy dolarů (o 26% meziroční nárůst). Podobně skvěle se Intelu dařilo na poli klasických CPU pro desktopy a notebooky, což je ještě nepochopitelnější, vzhledem k tomu, že Intel recykluje 14nm čipy, prohrává výkonem ve všech cenových hladinách, je výrazně dražší než alternativy od AMD, často je méně efektivní a má velké bezpečnostní problémy.
Přesto zákazníci rozhodli jasně. Chtějí tyhle procesory a produkty a jeden se tak musí ptát, proč se Intel vůbec obtěžuje s vývojem 10nm procesu. Evidentně může ještě řadu let recyklovat 14nm, měnit jména, zvyšovat ceny a je úplně jedno kolikrát lepší a výhodnější bude produktově konkurence, protože zákazníci o lepší produkty za lepší ceny evidentně nestojí. Vůbec bych se nedivil, kdyby další generace procesorů Intel byla ještě o poznání dražší, než ta současná. Intel stejně prodá všechno co vyrobí, současný nedostatek kapacit daný tím, že musí vyrábět větší čipy než plánoval, vyřešil jednoduše. Pro sebe. Že ty čipy zdražil. Takže procesorů sice prodá méně a zákazíci si za ně připlatí (a evidentně rádi) a více na tom vydělá. Takže mu narostla marže, příjmy i zisky. Takhle se to dělá. Ne jako AMD, které prodává 8jádrový/16jádrový/32jádrový čip za polovinu toho, co stojí podobný výkon od Intelu. Lidi chtějí evidentně platit prostě více za stejně nebo méně a dokud to AMD nepochopí, tak se k Intelu ani nepřiblíží …třeba vydat po roce "nový" 8jádrový/8vláknový čip, který je prakticky ve všech ohledech horší a o třetinu dražší než 6jádrový/12vláknový čip, který má nahradit? A evidentně to u zákazníků funguje. Co vlastně o tom víme co chtějí uživatelé? ... cenově výhodné a současně výkonné řešení za co nejlepší cenu to zjevně není.
- Q3 2018 jasně ukázal, že konkurence nefunguje a neexistuje …
Pokud by existovalo konkurenční prostředí na procesorovém trhu, nebyly by výše uvedené finanční výsledky vzhledem k reálné situaci produktů prostě možné. Občas mnozí zapomínají, že AMD zkrátka není konkurencí Intelu a nikdy nebude. A proč jasně ukazuje Q3 2018. A není to otázka nabídky produktů, což dnes vidíte naprosto jasně. Je to otázka peněz. Asi mnozí tápou, komu Intel ty čipy za ty šílené ceny prodává, kdo to za ně může koupit a proč když prakticky čistě podle ceny produktů by mohl mít často 2 procesory AMD, tedy dvojnásobný výkon, než jaký za stejnou cenu nabídne Intel. Odpověď je jednoduchá …
OEM trh, tedy desktopy, notebooky i servery. Výrobcům OEM PC řešení Intel a AMD prodávají čipy. Ceny, které oficiálně vidíte od obou výrobců, skutečně platí. AMD je dle nich jednoznačně výhodnější. Nicméně do hry vstupují i věci, jako finanční podpora prodeje (=peníze „bokem“). Jednoduše Intel dá OEM výrobci nabídku, že pokud odebere třeba 10 milionů čipů za tu nevýhodnou cenu pro zákazníky, tak jim k tomu přihodí několik set milionů (miliard celkem) dolarů „bokem“, na podporu prodeje atd. Intel bude stále dražší a méně výhodné řešení pro koncového zákazníka, ale pro výrobce toho zařízení je to výhodnější. Ty peníze extra mu jdou prakticky přímo do kapsy (=zisk) a další zisk má na těch počítačů. No a aby to fungovalo, tak samozřejmě nikde nesmí figurovat AMD alternativy. A také nejsou. V řadě klíčových segmentů, jako jsou datacentra, servery, pracovní stanice, desktopy a notebooky, má AMD stále minimální podíl v jednotkách %, protože ho prostě výrobci nenabízí! Přestože už více jak rok nabízí lepší, výhodnější produkty. Ale to výhodnější platí prostě jen pro nás zákazníky a uživatele. Ne pro výrobce. Ti samozřejmě neřeknou penězům od Intelu ne. Jenže když musí odebrat třeba těch 10 milionů kusů, aby na ty extra peníze „bokem“ dosáhli, a ví že prodají jen 11 milionů počítačů celkem, tak samozřejmě na AMD už prostě nezbývá prostor. A AMD samozřejmě nemůže nabídnout výrobcům/prodejcům takové „peníze bokem“ jako Intel, protože je nemá (viz výše uvedené příjmy a zisky za Q3 2018). AMD je v pozici fotbalového teamu o 1 hráči, který má hrát proti 11 hráčům soupeře. Zkuste si to, jak vám to půjde ;).
Že je to extrémně nevýhodné pro zákazníky a prakticky to ukázkově porušuje antimonopolní a pravidla a významné tržní síle? Ano. Ale dokažte to. Fakt, že OEM výrobci velmi okatě prakticky nenabízí pracovní stanice s Threadripper, notebooky s RYZEN atd. sám o sobě nestačí. Intel na tom samozřejmě vydělá, ano, musí dát několik miliard dolarů na tu podporu bokem, ale protože si zajistí ty ohromné odběry čipů, tak na tom vydělá mnohem více, a to i když zvýší ceny čipů aby kompenzoval to, že jich vyrobí méně. OEM výrobce to totiž netrápí. Oni pořád dostanou své peníze bokem od Intelu a vyšší cenu čipů naúčtují koncovému zákazníkovi v ceně zařízení. A protože současně nenabídnou pro zákazníka mnohem výhodnější AMD variantu a mají pouze Intel, tak zákazníci to kupují a výsledkem tedy je další rekordní kvartál pro Intel.
To je celé. Je úplně jedno, jaké mají AMD a Intel produkty, dokud nebudou „peníze bokem“ a cílené nenabízení konkurenčních alternativ (pokud existují) v rámci férového tržního prostředí prostě zákonem zakázané, tak máme smůlu. Intel prakticky vzdal zásobování volného prodeje procesorů, kdy dostupnost a ceny procesorů Intel jsou jaké jsou a opravdu je tam prakticky nikdo nekupuje. Jenže tento segment je naprosto miniaturní ve srovnání se zbytkem trhu, který Intel upřednostnil a kde si pohlídá, aby se alternativy od AMD prostě neobjevily a OEM výrobcům se nevyplatilo je nabízet. Produktově tak sice konkurenci na trhu CPU a PC máme, reálně to ale nic neznamená, tržní prostřední nefunguje, ne v situaci, kdy máme jen dva výrobce CPU a jeden má 12x větší příjmy a 64x větší čistý zisk, přestože s ohledem na kvality a výhodnost produktů, by to mělo být minimálně vyrovnané. Fakt, že menší AMD dokáže nabídnout produkty, které objektivně překonávají Intel, je bez přehánění zázrak a RYZEN/EPYC procesory jsou mnohem působivější, než si to mnozí uvědomují. Fakt že prodeje jsou jaké jsou, už je pak jen smutná realita. Většina koncových zákazníků tak používá a nakupuje objektivně horší, výrazně dražší, zranitelnější, méně efektivní PC řešení, než by mít mohla, hlavně proto, že jim výrobcem serveru, notebooku, desktopu apod. nebylo prostě jiné řešení nabídnuto. AMD není schopno v tomto ohledu udělat více, než dělá. Jediné, co by situaci srovnalo, je buď přísnější dohled antimonopolních úřadů nad praktikami Intelu a OEM trhu, protože jestli tady dnes nedochází k porušování práv spotřebitelů, tak už asi nikde. A ebo by vyřešilo situaci to, že by nějakým zázrakem AMD přistálo na účtu minimálně 100 miliard dolarů, a mohlo tak vyrovnat síly co do „peněz“ bokem a vliv na firmy, OEM výrobce a trh jako takový.
Obě věci se mě osobně zdají podobně reálné, takže se smiřme s tím, že sice můžeme dnes objektivně napsat, že AMD má často i lepší procesory a platformy než Intel v mnoha důležitých ohledech pro zákazníky a uživatele, a cena to jen korunuje, ovšem to je také to jediné, kde lze AMD a Intel považovat za konkurenční společnosti. Jinak konkurenční prostředí prostě a jednoduše nefunguje. Hospodářské výsledky obou firem neodrážejí produktovou realitu a nabídku. Jak vidíte, mít dobré produkty prostě nestačí a většina zákazníků není natolik vzdělaná a v obraze, aby skutečně dobré produkty za dobré ceny vyžadovala a nakupovala. V současné situaci je tak nesmysl klást na AMD stejné nároky jako na Intel a hodnotit je bez ohledu na fakt, v jakých zázemích produkty obou firem vznikají. A že je velký rozdíl, když dokážete udělat stejně dobrý produkt za 1 miliardu proti 20 miliardám. AMD prostě není konkurencí Intelu a podmínky, které dnes jsou a které AMD prakticky nemá šanci ovlivnit, mu to neumožňují. AMD se nadále bude samozřejmě snažit pokračovat, má to dobře rozjeté, Intel ví, že AMD má velmi dobré produkty a dělá vše proto, aby od nich své zaháčkované zákazníky udržel, co nejdále a AMD nezískávalo podíl v klíčových segmentech. A Intelu se velmi daří. Možná za několik málo let zase uslyšíme o tom, že jsme jako zákazníci odrbáváni a antimonopolní úřady začnou jednat a vyšetřovat se zpožděním současnou situci, stejně jako tomu bylo minule, když Athlon64 překonal Pentium. Možná Intel zase dostane nějakou směšnou pokutu v jednotkách miliard a nějakou tu miliardu pošle zase AMD na vyrovnání. Intel ví že se pohybuje na hraně, ale dokud je mu to tolerováno, tak prostě může a bude toho maximálně využívat. Nic z toho ale ani hypoteticky v budoucnu nezmění fakt, že jsme jako zákazníci většinově nyní odrbáváni a platíme více za horší produkty, než bychom mohli mít, protože nám ve většině případů nejsou ty lepší a výhodnější produkty záměrně nabízeny …
Současný stav věcí je špatný pro nás zákazníky a pro trh jako celek, je špatný pro vývoj (víme co následovalo za útlum posledně, když tu podobná situace byla) a nejhorší je, že s tím těžko něco uděláme. To samozřejmě neznamená, že nebudeme informovat o tom, jak se věci mají, objektivně a v souvislostech. Jen zkrátka berte v úvahu, že kvalita produktů hraje v souboji AMD a Intel na trhu minimální roli a prostě neodpovídá, a nikdy odpovídat nebude % zastoupení a finanční situaci ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|