Od začátku roku se u AMD dějí velké věci, které s celou firmou výrazně zahýbou.
Rok 2011 je možná nejdůležitějším rokem v historii celé společnosti, který rozhodne o dalším osudu a směřování. Ve všech oblastech podnikání, chystá AMD zcela klíčové produkty. První takovou ochutnávkou byla první generace APU procesoru, tedy spojení CPU a GPU. Zatím je ale vydaná platforma 40nm Brazos jen taková ochutnávka toho skutečného FUSION, které dorazí ve formě mnohem výkonnějších procesorů Llano. Stejně tak AMD chystá po mnoha letech uvedení klíčové nové architektury procesorů a nástup 32nm. Souběžně s tím samozřejmě FUSION platformy zasáhnout i segment grafických karet, kde AMD po veleúspěšném loňském roku, chce nadále dominovat nad NVIDIA v nejdůležitějším, mobilním segmentu PC, a také usilovně pracuje na klíčové zbrusu nové architektuře GPU, která půjde do výroby už v Q4 na 28nm. AMD má také ohledně nahrazení stávajících procesorů velké plány. Připomínám, že 32nm Bulldozer má odstartovat už v dubnu (04/2011), přičemž v březnu (03/2011) jej již uvidíme v plné palbě na CEBITu. Llano pak odstartuje pravděpodobně v červnu (06/2011) a bude stěžejním produktem na mobilním i desktopovém segmentu, co by mainstream.
AMD má obecně velké plány na rychlý přechod na 32nm procesory. Do roka, tedy už v Q2 2012, AMD plánuje mít rozdělení své produkce takto: 20% AM3+ procesory, 10% bude FUSION typu Brazos a zbytek (70%) bude Llano FM1 platforma pro desktop i mobilní segment. Letos je tedy definitivně poslední rok současných AM3 45nm procesorů Athlon II/Phenom II.
A možná také poslední rok pro Athlon a Phenom značek obecně. AMD totiž prý plánuje ukončit používání těchto označení. Ostatně už nový 40nm procesory platformy BRAZOS nemají žádné podobné jméno, jen číselné označení. AMD tak plánuje to samé i pro nové Bulldozery a Llano procesory. Budou mít jen číselné označení a označení konkrétní VISON platformy, ke které budou výkonově náležet. Takže místo označení jako Phenom III X8 2090, bude mít nový model architektury Bulldozer označení třeba AMD X8-2000.
Všechny tyto změny se odehrávají na pozadí velkých personálních změn u AMD. Začátek roku byl u AMD ve znamení překvapivého odchodu šéfa společnosti a dlouholetého vrcholného zaměstnance AMD – Dirka Meyera. Za vším je mocenský boj uvnitř AMD a tlak části představenstva, které by rádo vidělo ve vedení více marketingově orientovaných lidí, protože doposud byly v čele AMD samí inženýři. Bylo jasné, že odchod Dirka Meyera nezůstane osamocen. Od té doby AMD opustilo několik dalších spolupracovníků bývalého šéfa společnosti, kteří dlouhá léta v AMD působili. Opět to byli znovu lidé, kteří se dlouhá léta významně podíleli na směřování celé firmy a jejích produktů. Personální rošády tedy jasně dokládají, že se u AMD schyluje k velkým změnám ve firemní a produktové politice a přístupu. Otázkou je, zda to bude mít pozitivní dopad, nebo naopak. Na to si budeme muset počkat. Mimochodem, AMD stále neoznámilo nového šéfa, což bude jedna z klíčových událostí, která hodně napoví. Pořád tedy máte šanci se na tu pozici přihlásit a ukázat jim v AMD, jak se to má dělat ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|