Nečekaná a velmi neobvyklá situace se odehrává v Intelu. Ve firmě to vře. Šéf firmy končí.
Z hospodářských výsledků společnosti Intel by se zdálo, že firma je na tom skvěle a její výsledky ji mohou mnozí závidět. Láme rekord za rekordem, ovšem vypadá to, že na obzoru jsou horší časy. Pravdou totiž je, že Intel těží hlavně ze setrvačnosti mnoha zákazníků, a hlavně OEM výrobců, kteří zdaleka nedávají takový prostor konkurenčnímu AMD, jehož produkty dnes ve většině cenových segmentech představují i lepší, dokonce často výkonnější, bezpečnější (netrpí MELTDOWN) a výrazně výhodnější volbu. Problémem Intelu je totiž jeho 10nm výroba a na ni závislé produkty a nejen to.
A tak se z čista jasně na konci týdne svět dozvěděl, že šéf společnosti Intel, Brian Krzanich, ve funkci okamžitě končí a odchází i z firmy samotné! Nikdo nic podobného neočekával a vysvětlení které firma podala, je také krajně neobvyklé a je jasné, že konec není dobrovolný, plánovaný, ani domluvený a oficiální vysvětlení jen maskuje skutečně důvody pnutí v jinak dlouhodobě jedné z nejstabilnějších firem v IT oblasti.
Krzanich byl donucen rezignovat, jako důvod je prý nevěra, kdy udržoval vztah s dalším zaměstnancem společnosti, což pravidla firmy zakazují (nejen v USA nic neobvyklého). I kdyby tomu tak bylo (a že prý tomu tak v minulosti skutečně bylo), nejde údajně o nijak aktuální záležitost a vztah byl již v minulosti ukončen. Navíc obvykle se podobná záležitost, v rámci dobrých vztahů, a hlavně ochrany rodin (Krzanich je ženatý a má děti), rozhodně takto neventiluje veřejně. Je více než evidentní, že správní rada Intelu Krzanicha donutila k rezignaci (dostane odstupné) a prakticky ho ale vyhodila a ona nevěra je jen taková záminka. I podle lépe obeznámených zákulisních zdrojů, správní rada byla s Krzanichem, který převzal vedení v roce 2013 od Otelliniho a sám ve firmě působil už od roku 1982, velmi nespokojena, a skutečným důvodem jeho konce je v podstatě dlouhodobá neschopnost.
- Brian Krzanich nedokázal Intel posunout a problémy se kupí!
Slovo „neschopnost“, je skutečně na místě. Od roku 2013 jsou jediným světlým bodem Intelu, jeho skvěle „optimalizované“ hospodářské výsledky, udržované v prostředí bez konkurence, s vysokými maržemi danými vysokými cenami pro zákazníky atd. Ovšem hospodaření firmy samotné už v mnoha segmentech a detailech tak slavné není. Intel sice rekordně vydělává, ale to díky tomu, že vlastně až do minulého roku neměl konkurenci a setrvačnosti využívá doposud. Problémy se však kupí a Intel nemá připravenu novou generaci produktů a viditelně začíná zaostávat!
Za vlády končícího šéfa navíc Intel vycouval hned z několika klíčových trhů (a hodně do nich investoval), včetně SoC trhu malých mobilních ATOMů a přenechal ho kompletně ARMu. Stejně tak se nepovedlo pohnout s ničím na poli lepších GPU, kdy Intel výrazně zaostává za konkurencí ve všech myslitelných ohledech a nadějný projekt Larrabee nedotáhl do konce a současná snaha může vyjít také naprázdno. Asi nejzásadnějším problémem je však 10nm výrobní proces a produkty s ním spojené. Když Krzanich přebíral vládu, Intel byl nezpochybnitelným světovým vládcem výroby procesorů a křemíkových čipů obecně!
Intel měl velký náskok před kýmkoliv jiným, a to jak v objemu produkce, tak v ziscích z produkce, tak hlavně technologicky, kdy zrovna přešel z 22nm na 14nm. Jenže na tom zůstal dodnes, a to máme rok 2018! Přitom už v roce 2015 měl mít 10nm výrobu a kvůli zpoždění už tehdy byly udělány personální změny. Nakonec měly být první produkty uvedeny v roce 2017 na trh, což se také nestalo a nestane se tak ani tento rok! Prakticky tak platí, že Krzanich nedokázal za dobu své vlády v čele firmy uvést na trh jediný skutečně nový produkt a pokročit ze 14nm dál! A právě tohle je důvod jeho náhlého konce, kdy vedení společnosti Intel zkrátka došla trpělivost, zejména když vše nasvědčuje tomu, že Intel ještě dlouho mít řešení 10nm katastrofy nebude.
V posledních měsících totiž firma i prostřednictvím Krzaniche musela přiznat mnoho problémů. A nejen výrazné odložení 10nm výroby a produktů s ním spojených, ale také obrovský problém s bezpečností svých čipů, které mají díry, jejichž trvalé řešení je nemožné a záplaty snižují výkon a zhoršují stabilitu. Pro Intel navíc přichází problémy ve špatný čas, kdy se vrátilo AMD, které jej navíc překonává produkty s chytřejším a efektivnějším designem, zejména v klíčovém serverovém/datacentrovém segmentu. Intel má po letech v AMD konkurenci a nemá produkty, kterými by aktuálně mohl skutečně odpovědět. AMD tlačí na jeho marže a zisky, kdy Intel ztrácí pozici, na kterou byl 10 let zvyklý (tedy s nikým se v mnoha segmentech nedělit a dojit zákazníky maximálním způsobem). Krzanich má navíc velký škraloup, protože o problémech firmy věděl na rozdíl od akcionářů a na konci roku před zveřejněním některých problémů akcionářům, prodal velkou část svých akcií. tedy před tím, než následoval určitý pokles hodnoty, což se má stále vyšetřovat.
Ať tak nebo tak, je myslím zcela jasné, že nějaká stará nevěra je to poslední, co představenstvo společnosti Intel zajímá a firmu dnes trápí. Rozhodně nemůže být hlavním důvodem náhlého vyhození CEO z jeho pozice. I samotné veřejné uvedení nevěry jako důvodu, hodně vypovídá o tom, že vztahy dnes již bývalého šéfa firmy a jejího vedení, jsou hodně špatné a nevěra hlavním důvodem rozhodně není. Za normální situace a v každé dobře fungující společnosti, by podobný důvod pro odstoupení šéfa firmy vůbec nevytahovali. Zde se tak stalo. Skutečným důvodem je velmi pravděpodobně neschopnost, kdy firma zaostává za vlastními plány, které mohou výrazně ohrozit budoucí hospodářské výsledky, jež jsou dnes hlavně setrvačností stále ještě vynikající. Ale už za rok, díky stavu 10nm, může být hodně věcí jinak. Krzanich nedokázal Intel posunout ze 14nm, jak ovšem mnohokrát sliboval, firma prošustrovala několikaletý náskok, kdy dokonce i AMD má již dnes 12nm čipy a dokončuje 7nm. Intel dnes už také prohrává se SAMSUNGem, který jej loni dokonce předběhl, pokud jde o objem výroby a zisků z čipů a současně SAMSUNG má vyspělejší výrobní procesy. A nejen on. Současný šéf přebíral Intel ve stavu, kdy vládl světu, kdy naplno těžil z toho, že před lety zašlapal jedinou konkurenci a mohl si tak na trhu dělat co chtěl a drhnout zákazníky z kůže, čehož dosud plně využíval. Přebíral Intel, když firma fungovala skoro jako hodinky, „Tick-Tock“ ;). Z toho se ovšem dnes stalo „Tick-Tack….Tack … Tack … f**k“.
Tak jak konec šéfa Intelu probíhá, svědčí o tom, že firma má zásadní problémy, a hledá nějaké řešení i za cenu nestability ve firmě. Otázkou je, kdo firmu povede, protože na podobný vývoj událostí u Intelu nejsou zvyklí. Krzanich byl dlouholetý zaměstnanec, který byl vybrán jako nástupce dlouho vládnoucího Otteliniho, který si jej sám zaškolil. Aktuálně tak není jasné, kdo firmu převezme, a hlavně další strategie firmy atd. Objevují se totiž zvěsti, že Intel může 10nm výrobu přeskočit téměř kompletně, jelikož je prý rozbitá a stejně nemusí na 7nm konkurenci v roce 2019 stačit. Jisté teď nemusí mít nic ani nově budovaná GPU divize, což může nový šéf společnosti vidět jako černou díru na peníze (což prakticky následující roky bude) atd. Problémy Intelu každopádně musí být o dost větší, než je nám oficiálně přiznáváno a sdělováno, když dovolil vznik tak nestandardní a nestabilní situace.
Samozřejmě celou věc budeme dále sledovat.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|