Gordon Moore, zásadní postava vývoje nejen počítačových procesorů, zemřel ve věku 94.let.
Svět počítačů zastihla smutná zpráva, kdy 24.3.2023 zemřel poslední člen generace tvůrců moderních mikroprocesorů, spoluzakladatel Intelu a Silicon Valley, Gordon Moore. Odešel ve vysokém věku 94.let. Pro většinu z vás asi netřeba představovat, ostatně už dávno se jeho jméno objevuje právem v učebnicích. Původně chemik se však začal věnovat tehdy zcela novému světu polovodičů. Spolu s dalšími ze své generace vědců a inženýrů stál tak přímo u zrodu moderních tranzistorů a jejich využití pro počítačové čipy a integrované obvody všeho druhu. Extrémně nadaný a důkladný vědec, byl v roce 1968 jedním ze spoluzakladatelů malé firmy, kterou dnes znáte jako Intel. A v ní stál u zrodu mnoha zásadních procesorových produktů, včetně toho vůbec prvního, kdy byl přímo šéfem společnosti, když vznikl slavný 8086/8088 mikročip.
Moore byl v Intelu zapojen do vývoje a výzkumu produktů až do roku 1997, ale v roli poradce až do roku 2006, kdy definitivně odešel do důchodu. Širší veřejnosti a školákům je dnes známý asi především tzv. Moorovým zákonem, což není vlastně ani tak zákon, jako spíše shrnutí pozorování a odhad vývoje. Ten říká že: „Počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců (později upraveno na 2 roky) zdvojnásobí.“
Faktem je, že už nějakou dobu tento „zákon“ úplně neplatí, kdy čipletové konstrukce a vývoj na poli výrobních procesů v posledních letech, věci poněkud zkomplikovaly. Ale desítky let „zákon“ platil, což je zajímavé hlavně proto, že Moore jej vyslovil už v roce 1965, tedy dlouho před vytvořením prvního skutečného procesoru u Intelu a procesorů, jak je známe dnes, kdy tak přesně odhadl neuvěřitelný vývoj věcí na dekády dopředu, o kterých přitom nemohl mít tehdy vlastně ani ponětí, jak se opravdu budou vyvíjet. Přesto zjevně moc dobře věděl, o čem mluví a jeho přínos k vývoji a praktickému použití tranzistorů a polovodičů jako takových, je nezpochybnitelný.
Gordon Moore se mnoho let věnoval také podpoře mladých vědců, podpoře vědeckých projektů ve světě a dalším věcem. Každopádně s jeho odchodem odešel poslední z velikánů generace, která dala světu moderní tranzistory, počítačové čipy a posléze i počítače, jak je známe, a hlavně používáme dnes a celý moderní svět na nich stojí. On sám k tomu zásadně přispěl a má tak právem své místo v historii a učebnicích.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|