Společnost ARM odebírá licenci největšímu výrobci ARM SoC na světě, Qualcomm.
V současnosti najdete ARM produkty společnosti Qualcomm ve většině těch nejlepších mobilních telefonů, tabletů a nedávno se objevila také první generace výkonných Snapdragon X pro Windows PC. Jenže aktuálně hrozí, že do dvou měsíců bude muset Qualcomm přestat své produkty prodávat! Co by to znamenalo pro výrobce mobilních telefonů, tabletů a dalších zařízení, které je používají si můžeme jen těžko představit. Každopádně není to nereálný scénář, protože společnost ARM, co by tvůrce architektury a poskytovatel licence oznámila Qualcommu, že mu odebírá licenci za 60 dní, což je smluvní lhůta.
Pro ty, kteří se v zákulisí ARM pohybují delší dobu, není současný tah samotného ARMu zase možná až taktovým překvapením. Ovšem určitě je velmi agresivní až přehnaný. Nicméně ARM je s Qualcommem na nože už delší dobu a jde pochopitelně o peníze. Tedy něco, čeho podle současných investorů a majitelů ARMu, má firma málo a předchozí majitelé to neřešili. Prostě ARM prý málo vydělává. Speciálně tento rok tak ARM mění dlouhodobé podmínky licencí, utahuje šrouby a mění zažité pořádky. A hlavně výrazně zdražuje licenční poplatky apod. Současně chce výrobcům bránit v tom, aby si na jeho licencovanou ARM architekturu a CPU, „lepili“ vlastní věci, vlastní GPU apod. Prostě chce, aby ARM platforma byla pod striktnější kontrolou jednotnější a současně chce za ty své licence podstatně více zaplatit. To se samozřejmě partnerům a výrobcům těch SoC vůbec nelíbí. Jedním z nich je i Qualcomm. Ten má přitom roztržku s ARM už delší dobu.
ARM zažaloval Qualcomm už před dvěma lety, a to kvůli tomu, že Qualcomm koupil Nuvia a s ní i její architekturu a technologie založené na licenci ARM. Firma argumentuje, že Qualcomm nyní používá technologii, na kterou nemá licenci. Ten se brání, že samozřejmě tou akvizicí ty technologie získal a protože sám má licence ARMu, může technologie Nuvia klidně používat. ARM je ale od začátku neoblomný, požaduje nejen aby Qualcomm přestal ty technologie ve svých produktech používat, ale dokonce aby je zcela zničil a smazal všechna data a vývoj NUVIA. To by byl pro Qualcomm obrovský problém, protože fakticky všechny jeho aktuální generace SoC řešení, které dnes používá on, a tedy i ty špičkové telefony, tablety a PC, NUVIA technologie používají.
- ARM situace masivně vyostřil …
Firma sama zatím věc veřejně nekomentovala, ale Qualcomm vydal prohlášení, kde fakticky přiznal, že zákulisní informace o odebrání licence ze strany ARM je pravdivá. Firma říká, že ARM se snaží nátlakem narušit řádné projednání případu u soudu a prakticky jej vydírá.
Není sporu o tom, že ARM svým aktuálním krokem extrémně celou situaci vyhrotil a Qualcomm staví do prekérní situace a s ním i všechny jeho zákazníky a uživatele. Je otázkou, co tím ARM sleduje, protože se klidně může stát, že se všechno obrátí proti němu. ARM, jakkoliv je dnes důležitý, může velice rychle v horizontu pár let, přestat být důležitý. Alternativy tu jsou a také firmy mají dnes mnohem více peněz, a hlavně odvahy je zkoušet a vyvinout si vlastní řešení. Jedinou nepříjemností je, že by to nebylo hned, ale trvalo by několik let. ARM tak sice může krátkodobě vyhrát a urvat pro sebe více peněz, kdy zdražení těch licencí samozřejmě zaplatíme jako zákazníci v cenách finálních produktů, ovšem z dlouhodobého hlediska může ARMu podobná věc spíše jen podkopnout nohy. Nejen že se ukazuje jako nespolehlivý a velmi problematický partner, ale prostě dává firmám důvod hledat jiné alternativy. A speciálně teď, když se Intel s AMD a partnery spojují ve vývoji nové generace x86 platformy, přičemž ARM se naopak v praxi neukazuje zase o moc efektivnější a výkonnější, není to dobře načasovaný krok.
Načasování je trochu zvláštní i proto, že soudy mají teprve začít projednávat ten spor ARM vs Qualcomm, a to v prosinci tohoto roku. Tedy ještě před vypršením té 60ti denní lhůty vypršení licence. Je otázkou, zda se tomu ARM nesnaží zabránit, protože si nemyslím, že by se soudy v tom případu nutně přiklonily na stranu argumentů ARM a speciálně smazání těch technologií atd. by asi neprošlo. Zcela určitě se však ty soudní spory mohou táhnout další roky a současní majitelé ARM chtějí peníze hned. O tom to nepochybně celé je … nezajímá je budoucnost firmy, zajímá je okamžitý zisk.
Jsem tedy docela zvědav, jak se věci vyřeší, nicméně z dlouhodobého hlediska by mě nepřekvapilo, kdyby tohle byl začátek úpadku ARM platformy a zájmu o ní. Naopak je to velká šance pro Intel a AMD a jejich x86 platformu, speciálně pokud udělají zásadní modernizační prvky, které se očekávají. Nedivil bych se také, kdyby hlavně Apple a Qualcomm začaly urychleně pracovat na vlastních architekturách a od ARM se odstřihly v dalších letech úplně. No a v neposlední řady by to mohlo povzbudit zájem o RISC-V u menších výrobců. Zkrátka ARM dnes dává všem kolem hromadu důvodů, by se na jeho platformu přestalo spoléhat a začalo se rychle hledat, vytvářet a přecházet na alternativy …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|