Co dělat, když všechny recenze a testy ukazují, že jsou vaše procesory horší? Tvrdit že nejsou.
Intel najal v posledních měsících hodně dnes už bývalých novinářů a lidí z ostatních firem do svého marketingového oddělení, aby mu pomohli v současné těžké situaci, kdy jeho procesory jsou objektivně technologicky zastaralé, bezpečnostním rizikem a vzhledem k výkonu často silně předražené. Především jsou v reálných testech a stále se vyvíjejících a zlepšujících aplikacích prostě slabší, než co nabízí AMD a jeho RYZEN a RYZEN Threadripper.
Celá ta armáda lidí tak nyní přišla s nejnovější prezentací, ve které tvrdí, že vlastně všechny objektivní nezávislé testy a recenze procesorů an světě, jsou špatně, protože podle jejich testů a zjištění, je Intel lepší než AMD RYZEN. Potíž je, že celá ta prezentace prostě ignoruje realitu. Intel sice tvrdí, že on používá reálné aplikace pro poměření výkonu, ale řada z těch aplikací plně výkon CPU nevyužívá. Tedy přesněji používá na srovnání aplikace, kde je v praxi úplně jedno, jaký máte CPU, protože danou úlohu zvládne bez potíží a vlivu na použitelnost každý (například office). Jestli něco trvá o 0,05 sekundy rychleji, je opravdu všem jedno. Problém je, že Intel používá řadu aplikací, které jsou neoptimalizované na rozdíl od řady jiných, třeba i alternativ a tak dále, jež by výkon zejména novějších procesorů AMD skutečně správně využily ...
Zkrátka Intel došel k výsledku, že jeho procesory jsou stále lepší. Core i7-9700K s jen 8jádry/8vlákny je prý lepší než 8jádrový/16vláknový RYZEN 7 3700X a Core i9-9900K jasně předčí 12 jádrový RYZEN 9 3900X. Co na tom, že prakticky všechny recenze a reálné testy na světě ukazují něco úplně jiného. Intel nesnáší hlavně CINEBENCH, což je ale asi nejlepší a nejobjektivnější test skutečného výkonu současných procesorů. Dokáže totiž plně využít celého výkonu na 1 i všechna jádra/vlákna a to v oblasti, kterou využívá velká část současných aplikací. Intel ve svých testech přitom nemá prakticky žádnou aplikaci, která by skutečný celkový výkon CPU zohledňovala. Proč? No protože pak by jeho 9700K výrazně prohrálo s 3700X a 9900K by dostalo nakládačku od 3900X. Úplně a záměrně pak ignoruje uživatelskou realitu, kdy většinou máme puštěných několik aplikací naráz a je velký rozdíl mezi tím, co zvládne najednou všechno 12 a 8 jader.
Intel prostě ignoruje realitu a radí vám dělat to samé. A když ne výkonovou, tak ignoruje realitu cen, výhodnosti, efektivity, lepší platformy a minimálních problémů s bezpečností v případě AMD AM4. Celé tyhle testy připomínají kauzu, zfušovaných testů, které si Intel objednal (a schválil jejich publikaci) u Principled Technologies. Styl i vyznění jsou velmi podobné:
Intel také tvrdí, že 8jádrový Core i9-9900K je nejvýkonnější a nejlepší herní CPU, lepší než 12jádrový RYZEN 9 3900X za podobnou cenu. Já říkám, že to není pravda!
Když pominu, že kupovat si na hraní her CPU za 15 tisíc je kravina, nelze pominout, že rozdíl v praxi existuje jen v nepraktických kombinacích extrémně výkonné karty (2080Ti), v extrémně nízkém rozlišení (1920x1080), což prakticky nikdo nepoužívá. Ve všech ostatních případech, tedy v situacích v praxi platných pro 99% uživatelů, nebude mezi 9900K a 3900X v praxi naprosto žádný rozdíl ve výkonu ve hrách. Pokud tedy nebudete mít v v pozadí zapnutou při hraní druhou aplikaci, což udělá velký rozdíl. A 9900K z toho nevyjde jako vítěz.
To, že má 9900K nejvíce FPS v některých starších i současných hrách, není proto, že by byl výkonnější, ale proto, že hry nevyužívají mnohem vyššího výkonu, který reálně má RYZEN 9 3900X za podobnou cenu. Pár her, které to umí, už ale ukazují, že 9900K prostě v blízkém budoucnu, kdy hry začnou používat 16 a více vláken, bude prostě slabší. Proč? Protože je to slabší procesor! To je právě to, co Intel ale i řada dalších, ignorují. Mnoho aplikací prostě dnes nevyužívá skutečného výkonu daných CPU, jen jeho velmi malé části a Intel si samozřejmě tyhle aplikace vybírá do srovnání. Potíž je, že existují jiné aplikace, třeba i stejného zaměření, které výkon CPU využívají lépe anebo vývojáři pracují na updatech či nových verzích stejných aplikací, které využijí výkon většího počtu jader/vláken nových procesorů, jež cenově dostupná řešení konečně nově nabízí. A co pak? Jak dodatečně do procesoru přidáte další jádra, protože najednou bude 9900K o tu 1/3 slabší, o co reálně slabší je než 3900X?
Takže mnohem zajímavější je ukazovat ten skutečný potenciál. Ne ukazovat, že v aplikaci, která zaměstná maximálně jen 4jádra/8vláken je 8jádrová i9-9900K o bezvýznamných pár % lepší, než 12jádrový RYZEN 9 za stejnou cenu a přitom tvrdit, že 9900K je tedy lepší a výkonnější. Není! Zcela určitě totiž přijde update nebo nová verze té aplikace, která se naučí výkon více než 8jader/16vláken využívat a pak se ukáže ten skutečný diametrálně odlišný výkon obou procesorů, prodávaných už dnes za stejnou cenu.
Intel se zoufale snaží, aby se zákazníci nedozvěděli, že se časy změnily, že Intel nepředstavuje ani alternativu natož konkurenci v desktopu za současných podmínek (hlavně cen) a neexistuje žádný rozumný důvod, si dnes Intel platformu koupit. Intel se stále tváří, že konkurenční AMD neexistuje, nebo není dost dobré, i když opak je pravdou. I tahle jeho prezentace jasně ukazuje, jak velký problém Intel má a interně o tom ví, když už musí podobné prezentace vymýšlet. Bohužel podobné manipulace jsou to jediné, co dnes může dělat. Skutečně nových Intel CPU se od něj totiž hodně dlouho ještě nedočkáme. AMD ho převálcovalo technologicky, efektivitou, cenami, kvalitou i tím výkonem. To, že řada aplikací včetně her, ještě nebyla aktualizovaná na využití více než 4 jader/8vláken, z dob, kdy podle Intelu 4jádra musela stačit každému, na tom nic nemění. Prakticky všude, kde Intel tvrdí, že je lepší a o pár % výkonnější, to totiž nehraje v praxi žádnou roli, určitě ne ve hrách. Je to v případech, kdy to uživatel reálně nepozná a všechny procesory mají v daném případě výkonu více než dost. Z nějakého důvodu ale Intel už neukazuje, jak to vypadá v případech, kdy je výrazně slabší proti stejně naceněným AMD, ačkoliv to je v případech, kde na výkonu CPU záleží, protože jsou využívány skutečně blízko maximu potenciálu všech jader/vláken, která nabízí.
(reálný výkon ve srovnání mixu testů)
Každopádně je ostuda, co Intel předvádí. Naštěstí prakticky všechny normální recenze, srovnání a testy procesorů, jako například ty naše na DDWorld.cz, ukazují realitu, jaká skutečně je, a kterou Intel chce abyste ignorovali. 8jader s horším IPC a horší efektivitou je podle něj prostě lepších než za stejnou cenu nabízených 12jader s lepším IPC a lepší efektivitou. To dává smysl ne? Tak hluboko Intel klesá …
Je opravdu smutné, že o tom takhle musíme psát. Tohle pomlouvání konkurence a matení zákazníků je poslední, co bych od Intelu očekával při té armádě, kterou najal a obrovských penězích, které má. Je neuvěřitelné, že s těmito zdroji je schopen vyprodukovat jen podobnou prezentaci, a ne produkty, které by byly skutečně lepší. A jak o tom máme jinak psát? Tohle prostě není normální přístup. A už vůbec není normální, aby multi-miliardová společnost, která má (měla) prakticky tržní monopol a vliv, nedokázala reálně konkurovat produkty jediné „konkurenci“ ze strany firmy, jejíž celý roční rozpočet je stejně velký, jako měsíční kapesné užšího vedení Intelu. Intel by měl předvádět mnohem mnohem víc na poli produktů … takhle prezentace je ale jeho současné maximum. Smutné.
PS: Rád bych upozornil, že DDWorld.cz nemůže za to, co Intel předvádí a pokud se vám to nelíbí, musíte za to kritizovat Intel, nikoliv DDWorld.cz, že píše o tom, jak se věci mají ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|