Zoufalý Intel nestačí na AMD: nový XEON W-3175X je nesmyslný produkt za nesmyslnou cenu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 13 říjen 2018
altAč je 32jádrový procesor AMD TheadRipper 2990WX okrajový produkt, jeho význam je značný.

 

 

 

 

 

Poprvé v historii AMD jednoznačně poráží Intel co do výkonu procesorů. Nic co Intel dnes nabízí se nedokáže ani přiblížit tomu, jaký výkon nabízí Threadripper 2990X s 32jádry a 64 vlákny, který navíc AMD prodává za pouhých 48 tisíc korun do běžné desktopové platformy a můžete jej mít prostě v normálním PC. Jak víte z naší recenze, takový výkon byl donedávna výsadou víceprocesorových pracovních stanic a serverů, které vyšly na stovky tisíc korun, či dokonce jednotky milionů. 2990WX je sice kompromisní řešení, protože AMD chtělo, aby si tohoto procesoru mohlo užít co nejvíce lidí a napasovalo jej do stávající běžné X399 platformy, která má ovšem jen 4kanálový řadič, zatímco pro 2990W by byl ideální 8kanál, jako mají 32jádrové EPYC modely. To by ovšem vyžadovalo úplně novou platformu, velmi drahou a navíc pro většinu aplikací není 4kanálový řadič zásadním omezením.

Intel v současnosti jednoznačně prohrává. Nejen výkonem, ale i cenou, efektivitou a především jeho monolitické procesory jsou prostě technologicky zjevně zaostalé, neefektivní designem a jejich výroba je několikanásobně dražší s obrovským odpadem (velmi nízká výtěžnost). AMD s Threadripper/EPYC procesory dokázalo Intel dokonale nachytat nepřipravený. Intel se snaží udržet své dominantní postavení, které udržuje ne zrovna férovými prostředky, placením partnerů za „neodebírání čipů AMD“, kdy mnozí OEM výrobci stále nabízí většinu svých počítačů na nevýhodných Intel procesorech a třeba ThreadRipper ani nenabídnou (protože by už X299 Intel neprodali).

Mnozí si mysleli, že s nástupem schopných a skutečně konkurenceschopných procesorů AMD, nastane pro zákazníky nová zlatá éra PC, kdy Intel se bude muset začít snažit a skutečně konkurovat (snížit ceny, výšit výkon). To se ale nestalo. AMD nemá jen konkurenceschopné procesory, ony jsou zkrátka lepší ve většině cenových hladinách i výkonnější, mnohem výhodnější a mnohem efektivnější. Intel se snaží o jediné, zachránit si své obří marže. A tak uvádí „9. generaci CPU“ která je nová jen podle jména. Výkon je prakticky stejný, neefektivita také a ceny zůstávají naprosto nepřijatelné pro každého trochu ekonomicky uvažujícího uživatele.

Intel navíc nemá skutečnou konkurenci, proti 32jádrovému Threadripper 2990WX, proti kterému za jeho 1750 dolarů nedokáže nic zajímavého postavit. Jen se snaží tvářit, že má, když oprášilo 18jádrový Core i9 procesor, který je až o 50% slabší a přesto jej Intel prodává za nehorázných 2000 dolarů. Intel si ale všiml, že Threadripper 2990WX je populární mezi určitou skupinou uživatelů, a AMD vytvořilo nový segment na trhu, protože zkrátka nabízí fenomenální výkon. Fakt že v řadě aplikací není úplně tím nejlepším, je daný chybějícími optimalizacemi samotných aplikací včetně haprujících Windows 10, výkon CPU tam je, stačí spustit několik aplikací najednou (multithreading) a naprosto nic do jedné patice se výkonu 2990WX nevyrovná. A za ty peníze je to pro uživatele, kteří jej umí využít, prakticky zadarmo.

Intel sice na COMPUTEXu ukazoval na 5GHz brutálně přetaktovaný 28jádrový čip, ale všichni dnes už vědí, že to byla jen zoufalá snaha odvést pozornost od faktu, že AMD má 32jádro na trhu za rozumnou cenu a Intel má jen prázdné ruce a spousta keců. Nyní Intel ohlásil příchod 28 jádra na trh.

  • Intel XEON W-3175X

                 – hloupý zaostalý neefektivní produkt, který přichází pozdě

Kdyby tohle Intel ukázal na konci roku 2016, kdy 28jádra vydával, byly bychom z toho všichni paf a oslavovali Intel jako někoho, kdo konečně přináší pořádný výkon, inovace, posun a tlak i na optimalizace aplikací. Jenže Intel tenhle produkt představuje rok a půl po uvedení 32jádrových EPYC procesorů od AMD a několik měsíců po 32jádrovém desktopovém Threadripper 2990WX a v předvečer příchodu 7nm AMD procesorů …

Pokud jste doufali, že Intel uvede skutečného konkurenta 2990WX s tomu odpovídající cenovkou a výkonem, tak jste se spletli. Oznámený 28jádrový procesor má sice vyšší takt než jeho serverové verze, je dokonce odemčený pro taktování, ale u toho jeho „desktopová“ podobnost končí. XEON W-3175X je stále produkt, pro serverovou platformu. Nevejde se totiž do běžné desktopové platformy jako ThreadRipper. Vyžaduje obří LGA 3647 patici, speciální chlazení a super obrovské základní desky.

Pořád navíc není jisté, že Intel vůbec dokáže 32jádrový Threadripper 2990WX výkonem porazit. Řada omezení, tedy neoptimalizací aplikací platí i pro něj, protože aplikace prostě nepoužívají tolik jader/vláken jako mají oba tyto CPU. Navíc Intel má o 4jádra/8vláken, tedy o výkon celého jednoho mainstreamového čipu méně. Dohnat tuhle nevýhodu nemůže ani takty, protože na rozdíl od AMD je jeho 28jádro monolitem a nemůže těžit z vysokých taktů jako menší čipy. Na 5GHz se samozřejmě nedostane bez extrémního chlazení. Intel tedy oznámil základní takt jen 3,1GHz a turbo takt na všech jádrech nechtěl prozradit. Nedá se však očekávat, že by výrazně překračoval 3,4 - 3,5GHz, který běžně dosahuje i 32jádrový ThreadRipper. Ten navíc můžete jedním klikem dostat na 4GHz na všech 32jádrech jádrech a nepotřebujete k tomu stále extrémní chlazení. Intel bude mít výhodu 6kanálové řadiče pamětí (s omezenou kapacitou), ovšem nevýhody jeho řešení budou zásadně převažovat výhody.

V první řadě nejde o běžnou desktopovou platformu. Problém je také s efektivitou, kdy Intel sice slibuje 255W TDP, které vztahuje k 3,1GHz základnímu taktu, ale pohled na napájení desek, které mají i 2x 24pin + 4x 8Pin + 2x6Pin a odpovídající kaskádu k tomu, nepůsobí zrovna jako efektivní řešení. No a pak jsou tady ceny. AMD Threadripper 2990WX 32jader/64vláken, 64 PCIe linek podpra ECC atd. můžete mít hned za 48 tisíc, k tomu můžete mít normální chladič (AMD má dokonce skvěle padnoucí WraithRipper) za 2,5 tisíce. Celé to můžete dát na normální X399 desku, které začínají někde kolem 7 tisíc korun a celé to můžete dát do normální běžné i levné ATX skříně, kdy použitelné začínají někde kolem 1000 korun. Ano je to drahá platforma, ale pro toho, kdo tenhle výkon využije je to neuvěřitelně levné a efektivní řešení. Intel se s XEON W-3175X snaží nabídnout něco podobného, bez šance nabídnout něco výrazně lepšího. Ovšem cena bude úplně jinde. Cena procesoru známá není, ale těžko bude srovnatelná s 2990WX, protože Intel za 54 tisíc zrovna oznámil ubohý 18jádrový procesor. Osobně odhaduji cenu 28jádrového „konkurenta“ pro ThreadRipper něde kolem 5000 dolarů (130 tisíc korun), což je sice o polovinu lepší, než co stojí 28jádrový XEON teď, ale pořád naprostý výsměch zákazníkům a konkurenčnímu prostředí. A pak tu jsou základní desky. Překvapilo by mě, kdyby ta na míru dělaná monstra stála méně jak 20 tisíc korun. A ještě pro ně budete muset vymyslet a sehnat skříň, protože prakticky do žádné běžné PC skříně se nevejdou. K tomu speciální chlazení pro tu obří patici, napájení )některé desky budou prakticky vyžadovat dva zdroje) a prostě jsme úplně někde jinde.

Intel se jednoduše chová, jako by ThreadRipper 2990WX neexistoval. AMD ukázalo uživatelům, že nemusí platit statisíce za podobný výkon a možnosti, nyní ovšem Intel přichází s „konkurencí“, která statisíce stále stojí. To všechno navíc půl roku poté, co už je 2990WX na trhu, protože Intel chce tuhle platformu vydat v prosinci.

Tohle je to nejlepší, co Intel dokáže dnes na poli CPU vůbec nabídnout a také to názorně ukazuje, jak dalece Intel nyní zaostává v efektivitě konstrukce procesorů za AMD. Intel touhle platformou nenabídne nic zásadně nového natož lepšího, jen v některých ohledech dotáhne AMD (hlavně výkonem), ve všech ostatních ohledech ale nestačí. Provozní efektivita je horší a cena je násobně horší. Asi se také ptáte, proč si Intel tuhle „bombu“ neschová na lednový CES, navíc za situace, kdy nemá výrobní kapacity, vyrábí tenhle vysoce zmetkový produkt, u kterého je velmi nízká výtěžnost a tedy odpad, který by vydal na tisíce běžných CPU a snaží se jej vydat v prosinci, což není obvyklý termín pro vydávání novinek.

Inu, protože by na lednovém CES 2019 vypadal zoufalý Intel XEON-3175X a celá tahle nesmyslná platforma ještě ubožeji a zoufaleji, než vypadá teď. AMD totiž dostalo velkou příležitost od pořadatelů CES a poprvé v historii bude mít hlavní přednášku celé akce a možnost prezentovat své 7nm produkty, a to na očích i těch, kteří dosud netušili, že AMD se vrátilo. A to si pište, že toho využije. Ukáže plně funkční produkty včetně nových 7nm EPYC procesorů nové generace a architektury ZEN 2, které prostě 14nm 28jádrový XEON od Intelu ukáží v tom skutečném světle. Tedy jako produkt, který by byl skvělý před 2 roky, ale dnes je jen zoufalou ukázkou zoufalého Intelu, který se snaží udržet svůj vliv a postavení za vydatné pomoci podplácení OEM a setrvačnosti i hlouposti zákazníků. Tento produkt a platforma nestojí za vaši pozornost, ani peníze. A pochybuji, že nás Intel překvapí tím, že tohle bude stát za co skutečně stojí, tedy podobně jako 2990WX s X399.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 13:56:11

Tak na CES 2019 se velmi těším
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 18:12:16
avatar
Ja sa teším na ZEN2, 12 jadro kupujem hneď, len sa bojím, aby to moja doska zvládla, teraz sa pohybujem okolo 1.44-1.5V LLC Extreme 125-140 Amper peak, chladenie mám dobré, nešiel som cez 75C OCCT (1.5V), keď nepočítam ťažké AVX2 typu FP64 RayTrace v AIDE tam to išlo cez 80C, VRM do 70C , aktívne chladím (IR3553 40Ax6(+4)), je to aj celkom dobrý test, čo zvládne prvá generácia Ryzenu, zatial no problem, bez dobrého chladenia dlhodobo rozhodne neodporúčam
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 18:22:12

Ukazte mi niekto, kde v normalnych veciach porazi intel amd.
Opakujem, v normalnych. Nie v okrajovych bencharkovych blbostiach ala cinebench. Ci v renderingu a podobnych veciach, ktore bezny domaci uzivatel vyuzije 3x do roka a to je potom jedno, aky cpu ma pod kapotou.

Strasne bu-bu-bu. A potom zistime, ze amd je dobre v 2-3 veciach, vo vsetkom ostatnom straca. Na co mi je 16core pri behani po internete, pri konvertovani mp3, pri praci v office, ci kopirovani dat? PC bezneho uzivatela travi 95% casu tymito cinnostami. Kupim si Ryzen 2400, kde je rozdiel v pocte jadier zotrety....tak o com to je?

Navyse, oproti Intelu je uplne chaba ponuka dosiek. Prakticky neexistujuce dobre mATX, prakticky neexistujuce PCIe x4 v druhom M2 slote...toto je treba riesit, nie priblble testy vykonu. Vykon je vseobecne znamy uz dlho.

Ano, dnes kupovat intel za dane ceny je maximalna blbost. Ale ze by som si nejak pomohol kupou amd...no, mam vykon v cpu, pekne brzdeny PCIe x2 alebo SATA uloziskom...to veru nie...

Ked uz robime bu-bu-bu a hrame sa na premozitela intelu, tak to robme aspon poriadne...
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 18:50:49
avatar
No ono na 28 nebo 32 core bude člověk doma koukat raději na internety, místo práce na fotkách, videích nebo renderingu :-? Si asi normální uživatel vystačí s 4-8 Core ne...
shiro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 19:41:07

Ved prave. Ale vsetkym, cim sa tu v prospech AMD argumentuje, je prave ten pocet jadier. Cize o com to je? O 20 ludoch z CZ/SK co si kupia 32core threadripper?

A pri lacnejsich CPU vyhrava AMD nad Intelom v com? Ano, je lacnejsie, ale je aj menej vykonnejsie na stejnej frekvencii. Samozrejme, porovnavame ceny pred ich dvihnutim v dosledku nedostatku intel cpu, aby sme boli ferovi.

Pri rovnakom pocte jadier sa akykolvek rozdiel vo vykone dorovna, pripadne je v prospech intelu.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 20:04:30
avatar
"Ano, je lacnejsie, ale je aj menej vykonnejsie na stejnej frekvencii" to ako vážne? Tie 3 percenta tu budeme vyťahovať pri niekoľkonásobnej nižšej cene, lepšej architektúre (novej), ktorá sa dá vylepšovať, lepšia spotreba, kompatibilita s doskami, keby sa dal točiť Ryzen do dajme tomu 4.8, tak je už Intel v prdeli teraz, z čoho ťaží, lebo to nejde bez LN2, ale počkaj v cca Apríli 2019, to už bude ďalší pekný veľký stovkový klinec do tej narcistickej chamtivej ojebavackej modrej rakvy
chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 20:07:57
avatar
Přesně jak říká Qwerty kdyby byli ceny úplně jinak nastavený, ale přitom rabatu co má Intel když pominu bezpečnostní rizika, podvody v Bechmarcích apod...
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-15 10:02:16

Ten poslední podvůdek byl obzvlášt vypečený Odkaz, se divím že o něm DD neinformoval. Asi už se nezajímá o HW nedisponující RGB podsvícením.
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 21:50:58

Intel a AMD nevyrábí jen procesory pro běžné smrtelníky. Ale i pro firemní využití. Servery jsou velký kšeft a pro tyto firmy velmi cenný. A tam jsou požadavky i úkoly pro CPU jiné. Tato mnoha jádra se využijí právě tam. To že je po letech zájem v této oblasti i po AMD ukazuje konkurenceschopnost Zenu. A je to dobře pro nás zákazníky.
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-15 07:30:39

Jestli jsi ještě nikdy neslyšel slovo "server" či "rendering", tak se tu nezesměšňuj

Prostě Intel hraje druhé housle, nemá smysl ho kupovat z hlediska: výkonu, ceny, spotřeby tečka

To že to malé děti ve školce nedokážou využít, neznamená, že i tam se AMD nevyplatí, protože vyplatí

Chabá ponúka desek AMD? Ano, Intel korupmuje výrobce (taky za to dostal už miliardový pokuty), to víme. Však si kup Intel za předražený peníz, ty jistě rád vyhazuješ peníze oknem, nechceš konkurenci ... ach ta inteligence
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 18:28:37
avatar
Pre Vás stačí tak PentiumG alebo nejaký ekvivalent AMD toho, a netreba zabudnúť, že aj keď má Intel čipset 24PCIe 3.0, stále to komunikuje s CPU na x4, tak isto ako AMD, ale má horší čipset len s 8xPCIe 2.0, ak sa nemýlim tak x399 má 4xPCIe 3.0 + 8x 2.0 v čipsete, čo je oproti x470 o 4xPCIe 3.0 navyše, ak sa mýlim opravte ma.. Ale aj tak je to hlavné, čo ma v sebe CPU natívne
Trpaslik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 21:34:29

Výrobní náklady na Threadripper a Intelácký monoblok musejí být v silném nepoměru. Čekat, že by se Intel mohl pouštět do cenového souboje s AMD, je předem prohraný boj Intelu.

Je jasné že takto velká monstra, navíc určená původně pro jiné účely a provozní podmínky, nemůžou mít rozumnou spotřebu. Pokud to někoho překvapuje, tak je to velký snílek.

Intel nyní nabízí co nabízí. Tak jako před lety s FX CPU, muselo AMD zkoušet udat na trhu co mělo. Musí Intel nyní nabízet co má po ruce. Ať už se nám tyto kousky mohou zdát jakkoliv šílené.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-14 22:06:36
avatar
Ja by som o tom vedel povyprávať, FX 8320 4.9 - 5.1, dve matice odpálené kaskády, jediná vydržala asrock extrem 9, 12 fáz z aktívnym ofukovaním a tri zdroje v prdely, síce šity 600W ale aj tak, s 290X, mi to vyhadzovalo poistky , zdroje časom + 1070 OC bottleneck jak svina pri GTA5, GPU 50-70% Utilization,dropy na 25 FPS, dal som cpu na 5.1 a išli zdroje po jednom za týždeň :, jaaaj to boli časy pako blby na vlastných chybách sa učí najlepšie
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - FUJ 2018-10-14 22:44:30

Jak by to jednou vyhodilo pojistky, tak vyhazov krz oknem
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-10-16 15:22:34
avatar
No a ostatní hráli/hrají spoustu her s FX@4,2 GHz aniž by cokoliv zničili. Hnát se do extrémů je zbytečné - výkonový přínos proti ještě normálním 4,4 GHz je malý.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný Zaklínač!Pátek, 17 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 445x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!
Kingdom Come: Deliverance 2 – první dojmy!Pátek, 10 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1818x
Komentářů: 2
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!
Nové RX 9070 a RTX 5000 grafiky pěkně v detailech!Čtvrtek, 09 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1935x
Komentářů: 3
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atd
CES 2025 startuje! Sledujte představení AMD, NVIDIA, Intel, ASUS atdPondělí, 06 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3946x
Komentářů: 0
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!
Jak si vyrobit diamant? Není to zase tak složité!Neděle, 05 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1331x
Komentářů: 1
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!
Space Engineers 2 ohlášeno a dorazí brzy!Sobota, 04 leden 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1279x
Komentářů: 1