Ač je 32jádrový procesor AMD TheadRipper 2990WX okrajový produkt, jeho význam je značný.
Poprvé v historii AMD jednoznačně poráží Intel co do výkonu procesorů. Nic co Intel dnes nabízí se nedokáže ani přiblížit tomu, jaký výkon nabízí Threadripper 2990X s 32jádry a 64 vlákny, který navíc AMD prodává za pouhých 48 tisíc korun do běžné desktopové platformy a můžete jej mít prostě v normálním PC. Jak víte z naší recenze, takový výkon byl donedávna výsadou víceprocesorových pracovních stanic a serverů, které vyšly na stovky tisíc korun, či dokonce jednotky milionů. 2990WX je sice kompromisní řešení, protože AMD chtělo, aby si tohoto procesoru mohlo užít co nejvíce lidí a napasovalo jej do stávající běžné X399 platformy, která má ovšem jen 4kanálový řadič, zatímco pro 2990W by byl ideální 8kanál, jako mají 32jádrové EPYC modely. To by ovšem vyžadovalo úplně novou platformu, velmi drahou a navíc pro většinu aplikací není 4kanálový řadič zásadním omezením.
Intel v současnosti jednoznačně prohrává. Nejen výkonem, ale i cenou, efektivitou a především jeho monolitické procesory jsou prostě technologicky zjevně zaostalé, neefektivní designem a jejich výroba je několikanásobně dražší s obrovským odpadem (velmi nízká výtěžnost). AMD s Threadripper/EPYC procesory dokázalo Intel dokonale nachytat nepřipravený. Intel se snaží udržet své dominantní postavení, které udržuje ne zrovna férovými prostředky, placením partnerů za „neodebírání čipů AMD“, kdy mnozí OEM výrobci stále nabízí většinu svých počítačů na nevýhodných Intel procesorech a třeba ThreadRipper ani nenabídnou (protože by už X299 Intel neprodali).
Mnozí si mysleli, že s nástupem schopných a skutečně konkurenceschopných procesorů AMD, nastane pro zákazníky nová zlatá éra PC, kdy Intel se bude muset začít snažit a skutečně konkurovat (snížit ceny, výšit výkon). To se ale nestalo. AMD nemá jen konkurenceschopné procesory, ony jsou zkrátka lepší ve většině cenových hladinách i výkonnější, mnohem výhodnější a mnohem efektivnější. Intel se snaží o jediné, zachránit si své obří marže. A tak uvádí „9. generaci CPU“ která je nová jen podle jména. Výkon je prakticky stejný, neefektivita také a ceny zůstávají naprosto nepřijatelné pro každého trochu ekonomicky uvažujícího uživatele.
Intel navíc nemá skutečnou konkurenci, proti 32jádrovému Threadripper 2990WX, proti kterému za jeho 1750 dolarů nedokáže nic zajímavého postavit. Jen se snaží tvářit, že má, když oprášilo 18jádrový Core i9 procesor, který je až o 50% slabší a přesto jej Intel prodává za nehorázných 2000 dolarů. Intel si ale všiml, že Threadripper 2990WX je populární mezi určitou skupinou uživatelů, a AMD vytvořilo nový segment na trhu, protože zkrátka nabízí fenomenální výkon. Fakt že v řadě aplikací není úplně tím nejlepším, je daný chybějícími optimalizacemi samotných aplikací včetně haprujících Windows 10, výkon CPU tam je, stačí spustit několik aplikací najednou (multithreading) a naprosto nic do jedné patice se výkonu 2990WX nevyrovná. A za ty peníze je to pro uživatele, kteří jej umí využít, prakticky zadarmo.
Intel sice na COMPUTEXu ukazoval na 5GHz brutálně přetaktovaný 28jádrový čip, ale všichni dnes už vědí, že to byla jen zoufalá snaha odvést pozornost od faktu, že AMD má 32jádro na trhu za rozumnou cenu a Intel má jen prázdné ruce a spousta keců. Nyní Intel ohlásil příchod 28 jádra na trh.
– hloupý zaostalý neefektivní produkt, který přichází pozdě
Kdyby tohle Intel ukázal na konci roku 2016, kdy 28jádra vydával, byly bychom z toho všichni paf a oslavovali Intel jako někoho, kdo konečně přináší pořádný výkon, inovace, posun a tlak i na optimalizace aplikací. Jenže Intel tenhle produkt představuje rok a půl po uvedení 32jádrových EPYC procesorů od AMD a několik měsíců po 32jádrovém desktopovém Threadripper 2990WX a v předvečer příchodu 7nm AMD procesorů …
Pokud jste doufali, že Intel uvede skutečného konkurenta 2990WX s tomu odpovídající cenovkou a výkonem, tak jste se spletli. Oznámený 28jádrový procesor má sice vyšší takt než jeho serverové verze, je dokonce odemčený pro taktování, ale u toho jeho „desktopová“ podobnost končí. XEON W-3175X je stále produkt, pro serverovou platformu. Nevejde se totiž do běžné desktopové platformy jako ThreadRipper. Vyžaduje obří LGA 3647 patici, speciální chlazení a super obrovské základní desky.
Pořád navíc není jisté, že Intel vůbec dokáže 32jádrový Threadripper 2990WX výkonem porazit. Řada omezení, tedy neoptimalizací aplikací platí i pro něj, protože aplikace prostě nepoužívají tolik jader/vláken jako mají oba tyto CPU. Navíc Intel má o 4jádra/8vláken, tedy o výkon celého jednoho mainstreamového čipu méně. Dohnat tuhle nevýhodu nemůže ani takty, protože na rozdíl od AMD je jeho 28jádro monolitem a nemůže těžit z vysokých taktů jako menší čipy. Na 5GHz se samozřejmě nedostane bez extrémního chlazení. Intel tedy oznámil základní takt jen 3,1GHz a turbo takt na všech jádrech nechtěl prozradit. Nedá se však očekávat, že by výrazně překračoval 3,4 - 3,5GHz, který běžně dosahuje i 32jádrový ThreadRipper. Ten navíc můžete jedním klikem dostat na 4GHz na všech 32jádrech jádrech a nepotřebujete k tomu stále extrémní chlazení. Intel bude mít výhodu 6kanálové řadiče pamětí (s omezenou kapacitou), ovšem nevýhody jeho řešení budou zásadně převažovat výhody.
V první řadě nejde o běžnou desktopovou platformu. Problém je také s efektivitou, kdy Intel sice slibuje 255W TDP, které vztahuje k 3,1GHz základnímu taktu, ale pohled na napájení desek, které mají i 2x 24pin + 4x 8Pin + 2x6Pin a odpovídající kaskádu k tomu, nepůsobí zrovna jako efektivní řešení. No a pak jsou tady ceny. AMD Threadripper 2990WX 32jader/64vláken, 64 PCIe linek podpra ECC atd. můžete mít hned za 48 tisíc, k tomu můžete mít normální chladič (AMD má dokonce skvěle padnoucí WraithRipper) za 2,5 tisíce. Celé to můžete dát na normální X399 desku, které začínají někde kolem 7 tisíc korun a celé to můžete dát do normální běžné i levné ATX skříně, kdy použitelné začínají někde kolem 1000 korun. Ano je to drahá platforma, ale pro toho, kdo tenhle výkon využije je to neuvěřitelně levné a efektivní řešení. Intel se s XEON W-3175X snaží nabídnout něco podobného, bez šance nabídnout něco výrazně lepšího. Ovšem cena bude úplně jinde. Cena procesoru známá není, ale těžko bude srovnatelná s 2990WX, protože Intel za 54 tisíc zrovna oznámil ubohý 18jádrový procesor. Osobně odhaduji cenu 28jádrového „konkurenta“ pro ThreadRipper něde kolem 5000 dolarů (130 tisíc korun), což je sice o polovinu lepší, než co stojí 28jádrový XEON teď, ale pořád naprostý výsměch zákazníkům a konkurenčnímu prostředí. A pak tu jsou základní desky. Překvapilo by mě, kdyby ta na míru dělaná monstra stála méně jak 20 tisíc korun. A ještě pro ně budete muset vymyslet a sehnat skříň, protože prakticky do žádné běžné PC skříně se nevejdou. K tomu speciální chlazení pro tu obří patici, napájení )některé desky budou prakticky vyžadovat dva zdroje) a prostě jsme úplně někde jinde.
Intel se jednoduše chová, jako by ThreadRipper 2990WX neexistoval. AMD ukázalo uživatelům, že nemusí platit statisíce za podobný výkon a možnosti, nyní ovšem Intel přichází s „konkurencí“, která statisíce stále stojí. To všechno navíc půl roku poté, co už je 2990WX na trhu, protože Intel chce tuhle platformu vydat v prosinci.
Tohle je to nejlepší, co Intel dokáže dnes na poli CPU vůbec nabídnout a také to názorně ukazuje, jak dalece Intel nyní zaostává v efektivitě konstrukce procesorů za AMD. Intel touhle platformou nenabídne nic zásadně nového natož lepšího, jen v některých ohledech dotáhne AMD (hlavně výkonem), ve všech ostatních ohledech ale nestačí. Provozní efektivita je horší a cena je násobně horší. Asi se také ptáte, proč si Intel tuhle „bombu“ neschová na lednový CES, navíc za situace, kdy nemá výrobní kapacity, vyrábí tenhle vysoce zmetkový produkt, u kterého je velmi nízká výtěžnost a tedy odpad, který by vydal na tisíce běžných CPU a snaží se jej vydat v prosinci, což není obvyklý termín pro vydávání novinek.
Inu, protože by na lednovém CES 2019 vypadal zoufalý Intel XEON-3175X a celá tahle nesmyslná platforma ještě ubožeji a zoufaleji, než vypadá teď. AMD totiž dostalo velkou příležitost od pořadatelů CES a poprvé v historii bude mít hlavní přednášku celé akce a možnost prezentovat své 7nm produkty, a to na očích i těch, kteří dosud netušili, že AMD se vrátilo. A to si pište, že toho využije. Ukáže plně funkční produkty včetně nových 7nm EPYC procesorů nové generace a architektury ZEN 2, které prostě 14nm 28jádrový XEON od Intelu ukáží v tom skutečném světle. Tedy jako produkt, který by byl skvělý před 2 roky, ale dnes je jen zoufalou ukázkou zoufalého Intelu, který se snaží udržet svůj vliv a postavení za vydatné pomoci podplácení OEM a setrvačnosti i hlouposti zákazníků. Tento produkt a platforma nestojí za vaši pozornost, ani peníze. A pochybuji, že nás Intel překvapí tím, že tohle bude stát za co skutečně stojí, tedy podobně jako 2990WX s X399.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|