Konec Twitteru, jak jej známe. Elon Musk byl donucen obchod dotáhnout, a tak se stalo.
Elon dost možná Twitter nikdy vážně nechtěl, rozhodně ne za 44 miliard dolarů, které za něj nabídla a pak se z toho snažil vykroutit, ale nakonec je musel vysolit. Tentokrát mu jeho trollování nevyšlo, původní majitelé a akcionáři firmy samozřejmě chtěli těch nabídnutých původních 44 miliard, které Musk zkoušel nezaplatit, protože všichni ví, že Twitter takovou hodnotu nemá. Jenže právo tentokrát bylo na straně původních majitelů, kdy Musk zašel příliš daleko a právně se do toho zamotal a následně soud neuznal argument Muska proti dokončení akvizice. Ještě před rozhodnutím, které by Muska poškodilo ještě více, tak raději celou věc spěšně dotáhl. Což se tedy stalo. Elon Musk oficiálně převzal Twitter, teď už mu patří a okamžitě se stahuje z obchodování s akciemi a přichází první změny.
Miliardář okamžitě po převzetí vyhodil a z budovy vyvedl dnes už bývalé vedení firmy, včetně lidí zodpovědných za moderování a politiku firmy. Současně prohlásil, že chce propustit dalších až 75% zaměstnanců, ne hned, ale postupně. Celý kód služby už zkoumají zaměstnanci v Tesla a dalších Muskovo firmách a vše prochází revizí. Samotná síť zatím v těchto dnech funguje v dosavadním zaběhnutém stylu, ale to skončí.
Svou příležitost už vycítili trollové, spaměři a dezinformátoři, kteří začali vytvářet falešné účty a šířit různý obsah, spam, dezinformace atd. Prozatím zbývající původní pracovníci s tím bojují, ale možná zbytečně. Elon Musk je jedním z těch, kteří nezcela chápou, že svoboda slova má své jasně ohraničené hranice a není a nesmí být absolutní. Nyní ho čeká poznání, že moderování obsahu je velmi nutné, kdy mazání násilností různého druhu, dezinformací, lží apod. není cenzura, ale bezpodmínečná nutnost pro fungování svobodné společnosti a demokracie. Asi nejvíce bude překvapen z toho, kolik nutné moderování obsahu něco stojí a kolik ho to bude stát, když moderovat obsah správně nebude.
Jedním z dosavadních klíčových způsobů udržování pořádku byly tzv. ověřené účty („fajfkou“). Nicméně tedy přijde změna. Musk chce vše zpoplatnit formou předplatného ve výši 20ti dolarů měsíčně. Jinak už se k ověření učtu nepůjde dostat. A o ověření přijdou také všichni, kteří jej mají dnes, pokud tedy nezaplatí. Musk chce navíc změnu provést rychle, a to už prý do 7.listopadu, jinak je prý vyrazí. Otázkou je, co bude s neověřenými účty, tedy těmi, kdo nebudou chtít platit předplatné, a vůbec jak to bude s moderováním obsahu. Zda dosavadní zabanovaní uživatelé, jako zločinci, usvědčení dezinformátoři a podněcovatelé k násilí jako Trump a jemu podobní, budou na Twitter navráceni se všemi jejich dezinformacemi, se neví. Musk se ovšem vyjádřil, že zatím k tomu nedošlo a všechny bany a podobné věci bude řešit prý nezávislá komise v rámci firmy s různorodými názory a pohledy na věci (ať už to znamená cokoliv). Evropská unie a její představitelé už Muska upozornili na určité zákony, včetně pravidel pro moderování obsahu sociálních sítí, kterými se bude muset jeho služba řídit.
Jak to chce dokázat, když vyrazí až ¾ zaměstnanců, kdy už ani s nimi Twitter nezvládal moderovat dostatečně obsah, nám není příliš jasné. Jednou z možností je to, že by Twitter byl přístupný jen pro ty ověřené platící uživatele, tedy na základě reálné totožnosti apod., kteří budou platit těch nemalých 20 dolarů měsíčně předplatného. To by v případě fungujících pravidel ověření, možná obsah částečně moderovalo, ale rozhodně ne plně. Placených trollů a dezinformátorů jsou hromady. A 20 dolarů pro ty, kteří chtějí rozvracet demokratické státy, naše svobody a práva, je samozřejmě dobrá cena.
Velké obavy mají zejména firmy, které na Twitteru inzerují a rozhodně nechtějí vidět svá loga a produkty ve spojení s různorodým závadným nemoderovaným obsahem. Někteří už tedy pozastavují inzerci. Tu pozastavují i konkurenti TESLA automobilky, protože samozřejmě jejich reklama by přímo dotovala konkurenční produkty. Musk rozhodně nechce o inzerenty přijít, a tak vůbec první email v roli jediného majitele a vládce Twitteru, byl určen právě inzerentům, kteří prý mají být v klidu. Že prý pod jeho vedením Twitter jako žumpa neskončí. No, uvidíme …
- Jak to celé dopadne? Konec Twitteru?
Samozřejmě bude to nesmírně zajímavé sledovat, kdy jediné, co je v tuto chvíli nad slunce jasné, že Twitter v dosavadní a nezávislé podobě končí. Vše nyní bude záležet na jednom jeho uživateli, který se vždy profiloval jako troll, a který nyní bude o všem a o všech rozhodovat. Samozřejmě s koncem stávajícího vedení a mnoha jeho dalších zaměstnanců jsou změny ve fungování nevyhnutelné.
Není pochyb o tom, že Musk asi za této situace a za onu cenu Twitter nechtěl, byl donucen těch 44 miliardy dolarů zaplatit, a tak se bude snažit z toho vytřískat co nejvíce. V první řadě je to obchodník. Předplatné a provázání s dalšími službami je tak jen první krok. Je zjevné, že se bude snažit nahradit předpokládané výpadky inzerentů a náklady na nutný provoz a také moderování obsahu, kdy teprve pozná, že to není jen tak. Že absolutní svoboda, jak ji prosazoval a vnímal, je naprostá hloupost, nemůže fungovat, pokud má vůbec nějaká svoboda existovat. A že existují zákony a pravidla, které bude muset jeho síť splňovat a dodržovat, což bude vyžadovat hodně lidí i peněz. Nedivil bych se tedy, kdyby ho nakonec celý Twitter přestal hodně rychle bavit a celá služba skončila jako nějaký doplněk, speciálně pokud to bude navíc výrazně zpoplatněno.
Jestli bude existovat i nějaká nezpoplatněná verze, bojím se, že zde neověření uživatelé budou vytvářet obrovské množství spamu, dezinformací a prostě z toho bude obrovská žumpa, takže na tom nebudou chtít být žádní rozumní inzerenti a žádní rozumní uživatelé. Všichni tak dost možná brzy budou hledat nějakou novou alternativu. Což je velká příležitost pro některé jiné. A tak se opět hlásí „starý známý“ Jack Dorsey, původní tvůrce a zakladatel Twitteru, který ohlašuje novou službu Bluesky, což má být něco jako „Twitter 2.0 nebo spin-off“. Údajně má posílit to, co na fungování Twitteru bylo dobré a odstranit negativa.
Uvidíme. Pokud Musk nezvládne přeměnu Twitteru, ten začne fungovat jako obří žumpa nebo bude prostě příliš drahý, a tedy nedostupný jako služba, masy uživatelů začnou hledat náhradu. A služba Bluesky alias „Twitter 2.0“ od původního tvůrce a zakladatele Twitteru, nezní úplně jako špatný nápad. Samozřejmě je nemožné předpovídat, jak to celé dopadne, uživatelé však rozhodnou. Sranda je, že tzv. pravicový odpůrci údajně levicového Twitteru a příznivci tzv. absolutní svobody, si udělali hned několik kopií Twitteru, které ale paběrkují a nikdo je nepoužívá a jsou plné nenávistného obsahu, vyhrožování všem a všemu a dezinformací. No uvidíme, zda Twitter sám také tak skončí a nahradí ho podobná služba, která bude na moderování obsahu více dbát …
Oobně nejsem fandou Twitteru ani ostatních sociálních sítí, protože podle mě fungují vyložena anti-sociálně. Místo spojování společnosti a lidí je rozdělují. Fakticky dávají přednost dezinformacím, senzačním zprávám, výkřikům a lžím před seriózními zprávami a informacemi, které jsou "nudné", ale fakticky správně a v souvislostech. Šíří se ale hlavně negativní zprávy a dezinformace, protože dělají více interakcí, na čemž sociální sítě v současné podobně stojí. Jinými slovy, Twitter, Facebook a většina dalších služeb funguje přesně tak jak má, tedy anti-sociálně a „špatně“, protože tak byla navržena. Takže konec Twitteru, kdy pod Muskovým vedením hrozí, že ona negativa ještě zvýrazní, mě mrzet nebude. Současné sociální sítě prostě ničí naši lidi, společnost, svobodu a demokracii a místo diskusí nad fakty je to souboj s těmi, kteří povyšují dezinformace a výkřiky na argumenty do diskusí a myslí si, že svoboda vyjadřování nemá žádné hranice a omezení a povyšuji svou svobodu nad svobodu druhého. Každopádně Twitter v současné podobě končí, jaký bude dál je otázkou. Podle mě se převzetím služby Muskem hlavně otevírá prostor pro nějakou novou "konkurenční" službu bez Muska …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|