Přehnaná krátkodobá očekávání mnoha a nesmyslně velké investice směřují k prasknutí bubliny.
NVIDIA, pak dlouho nic a s odstupem AMD a pár dalších hardwarových firem, jsou jedinými, kteří na tzv. AI přímo vydělávají peníze dnes. Pak se mají ještě dobře některé softwarové firmy a startupy, které pálí miliardy dolarů, které jim nacpali nadšení investoři s vidinou rychlých a zaručených pohádkových zisků. Nicméně právě mnozí investoři zjišťují, že návratnost investic natož pohádkové zisky se jaksi nedostavují. A především zjevně ještě hodně dlouho nedostaví.
- „AI“ je typická bublina. Samo AI je budoucnost, ale daleká
Pokud někdo pochybuje o tom, že AI je velká věc a bude znamenat velké změny a dokáže přinést velké věci a změnit svět, tak nemusí. Ten potenciál a schopnosti rozhodně má. Problém je v tom, že AI technologie je stále hodně daleká budoucnost. AI o které se bavíme dnes, tedy v roce 2024 a do které firmy a investoři cpou desítky ne-li stovky miliard dolarů, nemá ve skutečnosti s AI nic moc společného.
Žádná AI dnes neexistuje, a ještě hodně dlouho existovat nebude. Většina lidí, kteří se dnes vývojem AI zabývají, moc dobře ví že skutečná umělá inteligence je hudbou hodně daleké budoucnosti. I při stávajícím tempu výpočetního výkonu a vývoje technologií je nejméně větší dekády daleko. Přesto i oni přistoupili na to, že označení AI se dnes nesprávně a zcela záměrně matoucím způsobem používá. AI je dnes jen a pouze marketing, PR a prázdné „buzzword“.
To, co dnes máme ve formě různých generátorů videí, obrázků, různých chatbotů a asistenty, není AI ani v nejširším slova smyslu. Jde o sice docela komplexní, ale prostě jen hloupou strojově naučenou sadu instrukcí, která dokáže v nejlepším případě napodobovat a rozeznávat, ale v žádném případě nedokáže skutečně vytvářet natož přemýšlet. Není absolutně nic inteligentního na současných „AI“ technologiích. Technologie a výkon, které bychom potřebovali pro vytvoření, a hlavně pohon skutečné umělé inteligence (tedy AI), ještě neexistují a minimálně dekády nebudou. Není vyloučeno, že ve skutečnosti budou třeba staletí technologického vývoje v současném tempu, než se k možnosti vytvořit a provozovat skutečnou AI přiblížíme.
- Proč se o AI dnes mluví? Protože se na tom všichni snažili vydělat. 99,9% zúčastněných prodělá!
Firmy a investoři mluví o AI, jako by nic jiného nebylo a na ničem jiném nezáleželo. Když však přijde na praxi, zjišťuje se, že ti, co to mají všechno platit, tedy řadoví zákazníci, o AI vůbec nestojí. Prostě je nezajímá a nepoužívají ji. A nezajímá je proto, že jim stávající AI mnoho nepřináší. Ano ty „AI“ algoritmy v určitých aplikacích usnadňují práci, ale ty velké „AI“ nástroje, které slibují revoluci? Ty nefungují nebo jsou jen na papíře …
AI sice dokáže dnes napsat email, ale ne vždy je to rychlejší, než když si ho sami napíšete, speciálně má-li dávat smysl. Na AI nástroje se dnes nedá spolehnout. Asistenti lžou, vymýšlí si a produkují sice uvěřitelné, ale bohužel fakticky zcela špatné výstupy. Neumí pracovat s fakty, protože nevidí rozdíl mezi faktem a výmyslem. Neumí prostě přemýšlet. Umí jen napodobovat. Generativní nástroje a asistenti tak vyžadují lidský zásah a ve výsledku většině moc práce neušetří. Naopak ji přidělají. Pro chod většiny firem jsou AI nástroje dnes nepoužitelné. Ano, sice se zdokonalují, ale dokud nebudou umělou inteligencí v pravém slova smyslu, což hodně dlouho nebudou, tak nemají pro většinu hodnotu.
Některé AI nástroje a asistenti už ale zůstanou. Ovšem ve většině případů v dohledné době nepůjde o žádnou revoluci. Maximálně umělci mají teď těžkou hlavu, když generativní AI nástroje dokáží generovat „pěkné obrázky a brzy videa“. Mnoho z firem, které ale dnes AI nesvěří svůj business, na tom ve finále vydělají. Neinvestovali do toho, a tedy nepřijdou o ty velké peníze, až všichni zjistí, že prostě v této chvíli v této realitě ty miliardy dolarů investic za to nestály. A rozhodně ty peníze zpět nevydělají. A to je jádro všeho …
Všichni, kteří do AI dnes cpou miliardy dolarů, mají prostě velké oči a žijí mimo realitu. Až na výjimky prostě na AI nezbohatnete, nedokáže generovat peníze, aby se AI zaplatilo, natož vydělalo. Skoro bych řekl, že s výjimkou NVIDIA, která byla ve správný čas na správném místě, a to šílenství vhodně přiživila a přifoukla, nikdo v dohledné době ani zdaleka na AI nevydělá tolik, co NV. A i té začnou klesat zisky z AI, jak firmy zjistí, že pro většinu z nich jsou za současného stavu ty přehnané investice do těchto technologií zbytečné.
- AI neexistuje – co máme jsou základní stavební kameny.
Z hlediska vývoje AI, tedy umělé inteligence, jsme v současnosti zhruba v době kamenné, možná bronzové. Máme některé základní stavební kameny, ale spousta dalších nám pořád chybí a technologie pro jejich tvorbu a vylepšování dosud ani neexistují. Generativní strojové algoritmy, které záměrně zmatečně mnozí vydávají za AI, nejsou prostě umělou inteligencí. Ano, mají a budou mít své široké uplatnění a změní některé oblasti (už je změnily), ale v žádném případě nic z toho, co dnes „AI“ nástroje umí a nabízí nestojí za ty stamiliardové investice. A už vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by tyhle peníze dokázaly vydělat zpět.
Většina lidí dnes ty nástroje používá pouze zprostředkovaně. Například různé manipulátory a editory obrázků a videí. Případně doplňování a korekce textu je nejblíže, kam se k AI většina lidí dnes dostane. Pak ještě nepřímo bez jejich vědomí jsou „AI“ algoritmy využívány samozřejmě sociálními sítěmi, analytickými nástroji apod. Nic z toho ale určitě nebude samo o sobě z ničeho nic generovat stamiliardy dolarů, aby to zaplatilo ty výdaje na ten HW a SW …
Už výsledky technologických firem za Q2 2024 hovoří jasně. Z finančního a hospodářského hlediska nedávají ty vysoké výdaje do AI žádný smysl. Drtivá většina lidí o AI technologie nejeví zájem a rozhodně za ně nehodlá platit, aby to ty výdaje a investice do AI ospravedlnilo. Všichni investoři, kteří v AI viděli druhý Bitcoin a tedy „generátor bohatství z ničeho“, zjišťují že v krátkodobém horizontu se jim ty peníze rozhodně nevrátí. Natož aby generovaly zisky. Vývoj AI a implementace do praxe je běh na hodně dlouhou trať a kdo ví, jak bude vypadat svět, až skutečnou AI mít budeme.
To nic nemění na tom, že současné generativní algoritmy se neustále zlepšují a zlepšovat z podstaty technologie budou. A mohou být užitečnými. Bohužel i velmi nebezpečnými, kdy zneužívání pro tvorbu fake škodlivých materiálů se rychle rozrůstá. Nedávno vrchní světový troll jménem E.Musk na své sociální síti bez problémů a úmyslně šířil falešné video s AI napodobeným hlasem nové presidentské kandidátky v USA, která v tom videu říkala něco, co sama nikdy neřekla. Prostě extrémně škodlivá a nebezpečná ukázka zneužití „AI“ nástrojů. A vůbec mu na tom nepřišlo špatně a klidně to šířil milionům lidí, z nich většina nepoznala, o co šlo. A bohužel tohoto bude přibývat, kdy tak už ty omezené „AI“ nástroje co nyní máme, mohou rozbít společnost rychleji, než se k vytvoření skutečného AI dopracujeme. Každopádně mít pár miliard dolarů na investice, jsou současné „AI technologie“ to poslední, do čeho bych investoval. Pro pár firem ty investice samozřejmě smysl dávají a mohou být prospěšné, i když ne jako přímé „generátory peněz“. Pro většinu ale smysl nedávají a jsou jen vyhazováním peněz z okna, které bývaly mohly být využity lépe …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|