Protěžování Intelu a vůči realitě nic neříkající výsledky dosáhly asi neakceptovatelné úrovně.
SYSMark byl vždy kontroverzní benchmark a zúčastněným firmám došla s protěžováním Intelu trpělivost. Zakládajícím členem obojího je totiž Intel a tak není divu, že už v roce 2002 se provalilo, že tehdejší verze dost nepěkným způsobem identifikovala a následně penalizovala výkon konkurenčních čipů AMD, načež se AMD přidalo k vývoji právě proto, aby k podobným excesům nedocházelo. SYSMark se pak samozřejmě dále vyvíjel, ale nadále byl výrazně optimalizovaný pro Intel a hlavně protěžoval výkon CPU na úkor všeho ostatního, i když se tvářil a charakterizoval jako komplexní testovací nástroj.
Jeho kouzlu navíc podlehla celá řada institucí a na jeho základě se dělali a připravovali upgrade vybavení úřadů a různých společností. Zejména AMD už ale došla trpělivost a před pár dny ohlásila konec podpory tohoto nástroje a po 11 letech také vystoupila z organizace BAPCo. A spolu s ní tentýž krok učinili i VIA a NVIDIA. AMD také podalo obsáhlou tiskovou zprávu s vysvětlením celého kroku.
V něm se pravý, že zkrátka nemůže podporovat další verzi nástroje SYSMark, tentokrát už s označením 12, která nadále používá neprůhledné testy a hlavně neposkytuje žádné reálné výsledky, které by alespoň trochu odpovídaly reálnému použití současných PC. Opět zcela zásadně, z velké většiny celkový výkon záleží jen na několika málo testech výkonu CPU a vůbec nebere do úvahy pokrok a používání GPU zejména v oblasti GPGPU a akcelerace pomocí GPU.
Samozřejmě stejný názor sdílí i VIA a NVIDIA. Důvod proč je SYSMark takový, jaký je, není samozřejmě těžké odhadnout. Vzhledem k tomu, že hlavní roli v BAPC a SysMarku hraje Intel, je jasné, proč jsou testy zaměřeny na výkon CPU, a proč ukazují, co ukazují. Intel totiž kromě výkonu CPU nemá v oblasti GPGPU mnoho co nabídnout, spíše téměř nic a tak na to nebude poukazovat.
AMD dále pokračuje, že do budoucna hodlá podporovat pouze Benchmarky založené na reálných výpočetních modelech a softwarových aplikacích, které budou poskytovat užitečné a relevantní informace. Podle AMD mají být benchmarky vytvářeny tak, aby poskytovaly objektivní a transparentní výsledky, pro zákazníky, kteří se na jejich základě rozhodují. AMD tak s okamžitou platností opouští podporu SYSMarku 12, který tyto věci nesplňuje a opouští i BAPCo konsorcium a vyhodnocuje své další působení i v jiných benchmarcích. Uvažuje o zřízení nového průmyslového uskupení a vytvoření otevřeného standardizovaného benchmarku pro měření celkového výkonu PC systémů.
V podobném duchu, jako AMD, se vyjádřila i společnost VIA, i když ne až tak otevřeně, ale víceméně s AMD zcela souhlasí. Společnost NVIDIA, která učinila stejný krok ohledně vystoupení z organizace, ale zatím žádné plány ohledně dalšího zapojení neuveřejnila. Pravděpodobně s ohledem na to, že její budoucnost v oblasti běžných PC je tak nějak ve hvězdách. Kromě samostatných grafických karet, kde ztrácí vliv s ohledem na posilování výkonu integrovaných GPU v CPU, nemá na klasické PC platformě vlastně téměř žádný zájem. Soustředí se zejména na ARM platformu.
Samotná organizace BAPCo se zejména ostře ohradila vůči vyjádřením AMD a samozřejmě se jí nelíbí, že AMD prozradilo něco z pozadí fungování a tvorby testů SYSmarku, protože to ohrožuje právě pozici a vnímání benchmarku u institucí a business zájmy ostatních firem zůstávající v BAPCo. Uvidíme, zda to zůstane jen u slovní přestřelky, i když je zřejmé, že BAPCo nemá zájem na nějaké další medializaci a další propírání známé špíny kolem SYSmarku, protože by si tím žádnou dobrou službu neudělala.
Ať tak nebo tak, Intel zůstal sám a samozřejmě pozice benchmarku SYSmark, jako nástroje mnoha institucí k plánování a vyhodnocování potřebnosti upgradů PC, je vážně ohrožena, což je určitě jedna z věcí, kterou odchodem AMD, VIA a NVIDIA sledují. Používání SYSmarku v testech a tak dále, ale bylo od roku 2002 velmi kontroverzní a žádný slušný tester jej pochopitelně nepoužívá.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|