AMD s vývojáři hry THIEF uvolnili technický patch pro hru THIEF a ovladače 14.3b s API MANTLE.
Podpora API Mantle a dokonce první herní ukázka technologie vylepšené akcelerace zvuku skrze GPU (AMD TrueAudio), byla pro hru THIEF ohlášena už dříve. Nakonec ale do hry dorazila až s malým zpožděním a to oficiálně dnes.
Pro THIEF hru vychází oficiální patch, který přináší tyto optimalizace a AMD pak přidává ovladače Catalyst 14.3beta ovladače. Samozřejmě API MANTLE je stále ve fázi vývoje, s čímž přichází řada omezení. U THIEF musíte mít alespoň Windows 7 v 64-bit a Radeon GCN HD 7000 grafiku. Z hlediska procesorů funguje MANTLE s přínosem jak na AMD, tak na Intelu.
Hru THIEF jsme recenzovali nedávno a také jsme ji otestovali, takže víte, že hra jede na upraveném, leč obstarožním a zdaleka nepříliš dobře optimalizovaném Unreal3 Engine. MANTLE přináší pro vybraný HW velmi zajímavé zvýšení výkonu:
Bohužel neděje se tak na všech grafikách, největší přínos zaznamenávají nejnovější GCN+ modely, tedy R9 290/290X. Bohužel u některých GCN grafik je přínos žádný.
Celkem zajímavě vypadá přínos z hlediska výkonu CPU, kde MANTLE evidentně výrazně pomáhá hlavně u slabších a pomalejších CPU. Na tom vydělají hlavně AMD CPU, jejichž výkon čistě pod DX v této hře je díky špatnému výkonu aplikace nižší než Intel, ale MANTLE vypadá, že to srovná.
Vlastní testy vám představíme brzy, protože na MANTLE přineseme delší povídání a měření už ve 2 hrách + jednom technologickém demu, a ukážeme si tak celkový obrázek.
Poprvé také máme možnost na vlastní uši slyšet přínos TrueAudio technologie, k čemuž ale potřebujeme kompatibilní grafiku, což jsou dnes jen ty s čipy Bonaire a HAWAII, tedy HD 7790/R7 260/R7 260X a R9 290/290X.
TrueAudio v tomto případě přináší jen malou ukázku možností a zde konkrétně ve vylepšeném ozvučení interiéru. Rozdíl slyšet je, zvuky jsou jasně bohatší a "přesnější", nicméně podle prvních měření to vypadá, že lze stejného výsledku docílit i bez použití kompatibilního GPU, jen se ty výpočty TrueAudio budou provádět SW přes CPU. Výkonový rozdíl se ale nezdá být nějaký, ačkoliv je otázka, zda tomu právě nepomáhá MANTLE? Které výrazně zlepšuje výkonnost na slabších CPU, jež by jinak měly problémy. Uvidíme, až to pořádně proklepneme.
Máme tedy před sebou další technologickou předváděčku přínosu API MANTLE a můžeme opět konstatovat, že MANTLE názorně předvádí, jak špatně je na tom DirectX ohledně optimalizací. S mantle totiž najednou 4jádrový CPU typu AMD A10 vůbec není pomalý a na hry nedostatečný, i výkon grafické karty se jasně zlepší.
Samozřejmě stále nemůžeme API MANTLE považovat ani náznakem za hotový produkt. Je na začátku vývoje, funguje jen omezeně, nicméně to nejdůležitější je, že funguje a ukazuje velmi špatný stav věcí kolem DirecX. A to je dobře, protože MS byl donucen začít zase vyvíjet a představit DirectX12 a vylepšeních optimalizace, které pod tlakem MANTLE musí udělat. Nicméně vývoj a optimalizace API MANTLE budou pokračovat. A v dalších měsících to bude ještě zajímavější. Až doposud jsme totiž v případě Battlefield4, či THIEF dostaly MANTLE jako dodatečný patch do již hotové hry a engine, AMD ale s vývojáři her a herních engine pracují na nativní implementaci API MANTLE do herních engine, kde nejdále jsou na tom hlavně FrostByte a CryEngine. Následně pak budou moci proběhnout další optimalizace a přínos MANTLE by tak měl být znatelný na všech CPU a kompatibilních GPU pro všechny už v základu.
Více podrobností se dozvíme brzy. Každopádně opět musíme API MANTLE ocenit, konečně se ukazuje, jak strašně SW zaostává za možnostmi HW a jak by mohly věci vypadat, kdyby se skutečně využívalo výkonu současných CPU a GPU ...
Zdroj: Computerbase.de
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|