EK formálně obvinila společnost Apple z rozsáhlého porušování zákonů a poškozování uživatelů.
Jedním z hlavních rozdílů mezi Apple platformou, ANDROID od Google a třeba i Windows od Microsoftu, je extrémní uzavřenost. Ta ovšem nemá ani tak chránit uživatele, jako hlavně chránit zisky a příjmy společnosti Apple. V případě platforem ANDROID a Windows máte co by tvůrce aplikace prakticky minimální omezení, uvést svůj produkt na tyto platformy a vydělávat na něm dle libosti bez toho, abyste museli majitelům platforem odvádět „výpalné“. Ačkoliv existují samozřejmě nějaká pravidla a myslím i provize v rámci oficiálních „APP store“ na ANDROID i Windows 10, vy je vlastně nemusíte používat. Můžete distribuovat svůj program a produkt mimo ně a vydělávat na nich bez poplatků na obou platformách.
Ovšem v případě Apple platformy? Co vám Apple neschválí a nedá na svůj „app store“, to tam prostě nepojede. Navíc v mnoha případě Apple přímo konkuruje jiným službám, které ale na své platformě nutí platit mu extra provize, což jeho vlastní služby ovšem samozřejmě neplatí. Fakt že Apple poškozuje konkurenční prostředí, které na jeho platformě tak fakticky nemůže ani vzniknout a tedy i dělat lepší ceny pro uživatele, je neoddiskutovatelný. Současně svým přístupem, kdy omezuje provozovatele služeb v tom, jakým způsobem mohou kasírovat uživatele, a ještě z toho všeho chce provize, jednoznačně poškozuje zákazníky a uživatele hned několikrát.
![](/images/stories/Aktuality/Apple/Slidetounlock-logo.jpg)
Ostatně to je jádrem sporu i stále probíhající třenice mezi Apple a společnosti EPIC, která poukazuje na to, že hráči třeba FORTNITE na Apple platformě, platí poplatky i za mikrotransakce ve hře, ze kterých si nesmyslně Apple bere značnou část. Když EPIC, co by provozovatel hry nabídl hráčům jinou možnost placení, a tedy obešel poplatky Apple, ten mu začal vyhrožovat a následně jej z platformy a „appstore“ smazal, takže FORTNITE si na Apple nyní nezahrajete. EPIC tím poukazuje na fakt, že Apple porušuje antimonopolní zákony a poškozuje uživatele. A není zdaleka jediný, problém s tím mají i provozovatelé streamovacích služeb. Hlavně Spotify, který je ve značné nevýhodě proti vlastní Apple Music službě, která provize samozřejmě neodvádí.
Všichni upozorňují na pravidla, která Apple vymáhá, kdy mají zakázáno zákazníky informovat (natož je nabádata a umožňovat jim použití) o tom, že existují i jiné způsoby placení, které by obešly Apple provize a byly pro zákazníky výhodnější. No a podle všeho (nepřekvapivě), to Evropská Komise (EK) vidí podobně jako všichni, kteří Apple kritizují. Ostatně nelze to nevidět. Apple aktivně brání rozvoji konkurenčních služeb na své platformě a aktivně postihuje všechny, kteří se snaží nabídnout pro zákazníky lepší ceny tím, že by obcházely provize, které si ze všeho strhává atd.
EK tedy formálně obvinila Apple z porušování antimonopolních zákonů. Poslala seznam námitek a nyní se k tomu bude muset Apple vyjádřit. Jde o velký problém, kdy Apple navíc v případě toho, že nevysvětlí své chování a pravidla, hrozí velká pokuta až 10% ročních tržeb. A samozřejmě by navíc musel svá pravidla a chování, značně upravit.
![](/images/stories/Aktuality/Apple/iOS/iOS7/iOS7-1.jpg)
Jakkoliv chce někdo argumentovat, že Apple si přeci na své platformě může omezovat konkurenci a dělat si co chce, kdy zákazníci přeci nemusí Apple kupovat a používat, tak tento argument je dávno mrtev. Zemřel s tím, jak se více než 2 dekády postupuje proti platformám ANDROID, a ještě dříve proti Windows, které zdaleka tak restriktivní nikdy nebyly, a přesto dlouhá léta jsou terčem podobných sporů, zejména pokud jde o poskytovatele vyhledávače, vyhledávání apod. Apple je úplně jiná liga, pokud jde o uzavřenost, restrikce a zjevné omezování konkurence, svobody tvůrců aplikací a provozovatelů služeb a poškozování zákazníků a uživatelů. Představte si, že byste nemohli na svůj ANDROID telefon nebo Windows PC instalovat jinou aplikaci než tu schválenou od Google nebo od Microsoftu. Případně byste jako tvůrce té aplikace musel odvádět 30% všech příspěvků, plateb s mikrotransakcí a všeho jen proto, že vám Google nebo Microsoft „trpí“ tu vaši aplikaci na své platformě. Nepředstavitelné, že? Přesto u Apple je to realitou a mnohým to příjde v pořádku …
- Stejná pravidla musí platit pro všechny! Apple nesmí být výjimka.
Pro Apple a jeho platformu mají a musí platit stejná pravidla, jako platí pro ANDROID a Windows. Firma nesmí blokovat konkurenci služeb a apliakcí v rámci své platformy, musí povolit instalalci a provoz všech služeb. Už vůbec pak nesmí blokovat výhodnější nabídky pro zákazníky atd. Může samozřejmě bojovat kvalitou svých vlastních aplikací, případně jejich cenami, ale nesmí to dělat tak, že bude blokovat třeba kvalitnější aplikace konkurence, či zvyšovat jejich ceny tím, že si bude strhávat poplatky a zvýhodňovat tak své služby bez tlaku na snižování cen, a tedy funkční konkurenční prostředí.
V opačném případě, pokud tedy budeme akceptovat uzavřenost Apple platformy jako vlastnost, pak by Google s ANDROIDem a Microsoft s WINDOWS, měly mít stejnou možnost uzavřít platformu. Což je opak toho, o co se roky všichni snažili a jak ty platformy fungují. A samozřejmě není v zájmu ani funkčního konkurenčního prostředí, ani nás zákazníků a uživatelů platformy uzavírat. Je na čase prostě srovnat pravidla hry a Apple a jeho platforma nemůže jako doposud porušovat pravidla, která jsou uplatňována a vymáhána po konkurenci a omezovat tak fungující konkurenci na jeho platformě jen proto, že je tzv. „uzavřená platforma“, jako by to byla nějaká omluva …
EK by se měla domluvit s dalšími antimonopolními úřady ve světě a zakročit proti Apple společně a koordinovaně. Ta hrozící pokuta je navíc nízká, protože jak víme z minulosti, tyhle směšné max. 10% pokuty neodrazují velké firmy od toho chování, protože jim to porušení pravidel během několika let vydělá mnohem víc. Takže se vyplatí ta pravidla porušovat. Ovšem kdyby ta pokuta dosahovala třeba 50% ročního obratu, to už by si to sakra rozmyslely. Každopádně EK měla zakročit už dávno, tohle je pozdě (ale lepší pozdě než nikdy). Samozřejmě ještě nějakou dobu se spor povede. Výsledek ale myslím že známe už teď. Neumím si totiž dost dobře představit, že Apple má nějaké skutečné argumenty, kterými přesvědčí EK, že co dělá, je v pořádku a neporušuje antimonopolní zákony. Takže jsem si jist, zcela určitě bude muset Apple udělat zásadní změny, kterým se samozřejmě bude hodně bránit. Bude postupně po krůčkách zkoušet co mu projde, takže nás čekají roky a roky podobných sporů s úřady, konkurenty a vyšetřování atd. Nemyslím si tak, že se v dohledné době dočkáme Apple platformy s podobnou tvůrčí a funkční otevřeností, jako jsou ANDROID natož Windows. Navíc je otázkou, zda by Apple vůbec v otevřeném prostředí s funkční konkurencí, dokázalo Google a Microsoftu konkurovat.
Ostatně fakt, že je Apple uzavřenou platformou, uvnitř které ale porušuje všechna antimonopolní pravidla, dře zákazníky z kůže a vydírá všechny = tvůrce aplikací a provozovatele služeb, kterým diktuje podmínky a stanovuje ceny, to dnes Apple z velké části živí a tvoří největší část příjmů společnosti. A bude o to bojovat. Kdyby se ke snaze EK narovnat konkurenční prostředí a zlepšit podmínky pro uživatele platformy společnosti APPLE přidaly i úřady v USA, šly by věci určitě rychleji ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|